Resort sv. Kateřina má bohatú minulosť. Liečivý prameň vraj kedysi vyliečil dcéru istého zemana z týfusu, pôsobil tu Antonín Čapek, otec Karla Čapka, miloval ich spisovateľ F. X. Šalda. Dnes ohurujú návštevníkom pavilónom indickej ajurvédy.
Zvykli sme si dostať sa autom čo najbližšie k cieľu. Ak sa vyberiete do Resortu sv. Kateřiny v katastri mesta Počátky na moravskej Vysočine, budete musieť zaparkovať viac ako tri kilometre od miesta, kde ako lekár pracoval aj otec bratov Čapkovcov.
Areál ukrytý v lese je oázou pokoja, ticha, pohody a pobyt v ňom zharmonizuje telo aj dušu. Novinkou je nedávno otvorený pavilón indickej ajurvédy.
Pekný šok na privítanie? Nezvyčajný parkovací systém prekvapí, ale netreba sa obávať, že zvyšok cesty pôjdete peši. Rezort sa o pohodlie klientov stará od prvej chvíle.
Do areálu ich odvezie vlastnou dopravou. Druhé prekvapenie čaká na hostí v izbách. Nájdete tam všetko, čo od štandardu očakávate. Až na jednu „drobnosť“. Chýba v nich televízor a rádio. Aj keby ste boli od nich závislí, na druhý či tretí deň zistíte, že vám k životu vôbec nechýbajú. Jednoducho na ne nezvýši čas.
Lekári z indického ajurvédskeho centra Kairali
Program v krásnom prostredí uprostred lesa, kde počuť iba spev vtákov a šum stromov vlniacich sa vo vetre, vám pomôže zabudnúť na povinnosti, starosti, každodenný zhon a stres. Toto zázračné relaxačno-ozdravné miesto s wellness centrom, tenisovými kurtmi, so stajňami pre kone, na ktorých sa môžete túlať po okolí, s bohatou ponukou ozdravných ajurvédskych procedúr pod dohľadom lekárov a terapeutov pochádzajúcich priamo z ajurvédskeho centra Kairali v Indii osloví každého návštevníka.
K starším zrekonštruovaným objektom pribudol začiatkom tohto roku Indický ajurvédsky pavilón.
„Drevostavba je umiestnená na 89 kamenných pilieroch, ktorými staviteľ vyrovnal nerovnosť terénu. Kamene sú neopracované, vyzdvihujú autenticitu prostredia. Stavbu sme konzultovali so slovenskými odborníkmi zo Žiliny. Drevostavby totiž nemajú v Čechách takú tradíciu ako na Slovensku,“ vysvetľuje riaditeľ rezortu Martin Paulíček.
Základným stavebným materiálom bol dub zo slovenských lesov. Na výzdobu interiéru použili tíkové drevo. Nachádza sa tu aj relaxačný bazén, voda má teplotu 31°C. Za zmienku stojí, že finančne náročnú stavbu majitelia zvládli bez štátnych dotácií a eurofondov.
Letmá letná láska
Dnes chodia ľudia do Resortu sv. Kateříny za oddychom. Kedysi sem putovali kvôli prameňu, ktorý mal liečivé účinky. Legenda tvrdí, že vďaka zázračnej sile miestnej vody sa uzdravila z týfusu dcéra zemana Kryštofa z Leskovca Katarína. Po nej pomenovali kúpele, ktoré na nezvyčajnom mieste vybudovali.
Z vďaky za uzdravenie postavili aj kostolík. Ten sa zachoval dodnes. Z listín vyplýva, že do roku 1789 patrili kúpele mestu Pečátky. Prvým známym súkromným majiteľom sa stal František Bukovský. Ako to býva, majitelia sa striedali. Za Ladislava Brdlíka zažili kúpele najväčší rozkvet. Zaujímavé je, že podnikateľ Brdlík bol ich majiteľom dokonca dvakrát.
Po piatich rokoch vyhľadávané kúpele predal istému doktorovi z Prahy, ktorý ich priviedol doslova na bubon. V exekučnom konaní ich potom Brdlík získal späť. Ako kúpeľný lekár tu pôsobil doktor Antonín Čapek, otec bratov Čapkovcov a ich sestry Heleny. Hoci tu pán doktor pracoval iba jednu sezónu, miestni sú na neho pyšní, o čom svedčí aj pamätná tabuľa.
Počas leta, ktoré tu rodina Čapkovcov trávila, sa Karel zamiloval do mladučkej Libuše Solperovej z Jindřichovho Hradca. Dievčina sprevádzala matku v kúpeľoch a inšpirovala ho k napísaniu jednej poviedky zo zbierky Trapné povídky.
Helena Čapková zachytila pobyt v kúpeľoch vo svojej knihe Moji milí bratři. Podnetné prostredie obľubovali aj spisovatelia F. X. Šalda a J. Zeyer.
Pohnutá kúpeľná história
V roku 1917 kúpele vyhoreli. Do pôvodného stavu ich už nikdy neuviedli. Obnovy sa dočkal iba kúpeľný dom. V roku 1939 dielo skazy dokonal ďalší požiar. Archívne záznamy uvádzajú, že hoci niektoré budovy počas druhej svetovej vojny zrekonštruovali, atmosféru dávnej slávy sa kúpeľom už vdýchnuť nepodarilo.
Niekoľko desaťročí slúžil areál ako detská ozdravovňa, prichádzali sem najmä deti trpiace astmou. V roku 2003 sa stala majetkom kraja Vysočina, ktorý ju ponúkol vo verejnej dražbe. Kúpila ju spoločnosť Šém. Nový majiteľ vynaložil desiatky miliónov českých korún, aby miesto s jedinečnou atmosférou znovu ožilo. Vznikol Resort Svatá Kateřina.
Príval energie a pohody
Víkend strávený na tomto nádhernom mieste v každom ročnom období pôsobí blahodarne na celý organizmus. Pod dohľadom odborníkov na zdravý životný štýl si odpočiniete a zároveň sa naučíte, ako sa o seba starať tak, aby ste sa cítili vitálne, spokojne a šťastne.