Operná hviezda Slovenska Peter Dvorský oslavuje 70

Je to človek, ktorý mal zlato v hrdle. Spieval na 65 divadelných scénach v 25 krajinách sveta a vďaka jedinečnému hlasovému fondu, ktorý mu pomáhala cibriť aj pani profesorka Ida Černecká, ho svojho času radili k takým fenomenálnym spevákom ako Luciano Pavarotti, Placido Domingo, či José Carreras.

Peter Dvorský sa 25.septembra dožíva krásneho životného jubilea sedemdesiatky.

Víťazstvá Petra Dvorského

Pri príležitosti životného jubilea ho obkľučujú azda všetky slovenské elektronické aj printové médiá. Iveta Malachovská vedno s RTVS o majstrovi pripravuje celovečerný dlhometrážny film a Slovenské národné divadlo chystá nádherný operný koncert plný speváckych hviezd pod taktovkou dirigenta Ondreja Lenárda.

Peter Dvorský je však okrem iného aj veľký človek, pretože, ako sa hovorí v jednom zo stoviek laudácií, pri všetkom, čo robil, nikdy nechýbal jeho fenomenálny hlas, ale ani jeho krásna a hlboká duša.

Peter Dvorský a slávny taliansky režisér Franco Zeffirelli.

Navždy sa zapísal do hudobných dejín Slovenska ako majster vysokého C, ale aj ako jemný a pokorný človek, ktorý sa pokojne pozhovára s každým svojim fanúšikom. Aj moderátorka Iveta Malachovská mala slzy v očiach, keď pri nakrúcaní dokumentárneho filmu majstra Dvorského zastavila vo Viedni na ulici neznáma staršia pani, ktorá ho spoznala a začala ho bozkávať a ďakovať mu za krásne operné zážitky.

Náš špičkový spevák má stále otvorené srdce a žije kresťanským spôsobom života. Po boku manželky Marty, vychoval dve dcéry a momentálne sa teší hlavne z pätnásťročného vnúčika Martina, ktorý miluje výtvarné umenie a začal študovať na bratislavskej Šupke.

Namaľoval si klaviatúru

Peter pochádza z piatich súrodencov, štyria z nich sa venujú spevu a iba jeden sa realizuje v celkom inej, ekonomickej sfére. V rodine Dvorských však nemali klavír, a preto si ako mladý chlapec namaľoval klaviatúru, aby mohol trošku simulovať hranie na klavíri.

Maškarný bál (1986). Peter Dvorský (Riccardo)

Píšem to pre vás, Peterko!

Podobne, ako Peter Dvorský aj Eugen Suchoň prišiel na svet presne 25. septembra. Spoznali sa ešte za Petrových študentských čias na Konzervatóriu. Ich stretnutie zorganizoval Suchoňov zať Peter Štilicha, s ktorým sú dodnes veľkí rodinní priatelia.

„ Spoznať pána Suchoňa bol pre mňa obrovský zážitok,“ povedal na margo Peter Dvorský. „ Sledoval som ho ako komponoval istý cyklus piesní a komentoval to takto: „ Píšem to pre vás Peterko!“

„ Keď som sa odhodlal spievať Ondreja v Krútňave, čo je veľmi ťažká úloha, majster Suchoň mi k tomu nič nepovedal. Nedával žiadne rady, príkazy, ako mám spievať, čo mám robiť. Odporučil mi: „ Bude to také dobré, ako to vy budete cítiť.“ Ondrej sa Dvorskému vydaril a Suchoň bol spokojný a šťastný s jeho stvárnením.

V objatí Pavarottiho

Peter-Dvorský s Lucianom Pavarottim.

Peter Dvorský na pódium opery SND vstúpil v roku 1972. Slovenské národné divadlo patrí k jeho milovaným scénam, podobne ako La Scala, kde pôsobil v sezóne roku 1975 a Viedenská štátna opera.

„S láskou spomínam na La Scalu, kde som videl dve predstavenia, v ktorých spieval Luciano Pavarotti. S ním som sa zoznámil aj osobne, pretože prišiel na spevácke kurzy, ktorých som sa zúčastnil. Nuž a vyprovokovali ma, aby som bez rozospievania zaspieval pred Lucianom. Keď som skončil, Pavarotti ma silno objal a povedal: „ Už viem, kto ma tu môže raz nahradiť.“

Neskôr ho pozval na svoj koncert do Modeny, kde majstra Dvorského aj prezentoval ako veľký talent. Intendant La Scaly si na záver speváckych kurzov mladého speváka zo Slovenska pozval, aby mu zaspieval Rodolfa z Bohémy. A keď si vypočul v jeho podaní ďalšie árie z druhého a tretieho dejstva Bohémy, povedal: „ Rozhodli sme sa, že vás berieme ako druhého tenora na náš zájazd do Metropolitnej opery v New Yorku.“ To sa však žiaľ neuskutočnilo, lebo našej opernej hviezde chýbal manažér a on mal v tom čase nahrávku Rusalky v Mníchove.

Peter Dvorský a Adriana Lecouvreur Mirella Freni.

Metropolitná opera vstúpila do jeho života až neskôr, ale ako 26-ročný mladý muž však Peter Dvorský zožal obrovský úspech vo Viedni. S fenomenálnou Mirellou Freni tu spieval v opere Manon Lescaut úlohu rytiera De Grieux a zožal taký potlesk a ovácie, že opona sa zdvihla až 42-krát!

S Mirellou Fréni sa predstavili aj v Historickej budove SND. Operná diva vtedy povedala: „ S Petrom vždy rada spievam a toto vaše divadlo je ako krásna malá bonboniérka“.

Prvý na Pasienkoch

Peter Dvorský ako prvý vystupoval ako rocková hviezda v Športovej hale na bratislavských Pasienkoch pred vypredaným hľadiskom. A keď zaspieval Vinceró ( Víťazstvo) – pretože on naozaj zvíťazil na domácej aj zahraničnej scéne, všetci nielen búrlivo tlieskali, no objavili sa aj slzičky.

Miluje Slovensko

Sila Osudu (1991). Peter Dvorský (Don Alvaro). FOTO: Katarína Marenčínová

S vysokým C v hrdle, oceňovaný a adorovaný svetom však svoju kariéru budoval a prežíval najmä v časoch socializmu, ktorý určite nebol jeho talentu taký žičlivý, ako keby bol rástol a rozvíjal sa v bohatom západnom svete po boku iných svetových operných hviezd.

Preto bola na mieste naša otázka: „ Prečo ste majstre neemigrovali? Však inde by ste boli mali azda oveľa väčšie možnosti?“
„ Nikdy mi to neprišlo na um. Vždy som miloval Slovensko, moju vlasť aj našich dobrých ľudí. Prečo by som mal odchádzať? Mne bolo doma vždy dobre.“

A tak je to s Petrom Dvorským doteraz. V jeseni života relaxuje, odpočíva a chodí po lekároch, aby si mohol ešte užiť všetkého, čo mu robí radosť a čo má rád. Plánuje sa venovať výchove mladých spevákov v rámci majstrovských kurzov a všetkým odporúča: „ Žite tak, aby ste, keď budete odchádzať, nebanovali, že ste žili. Lebo len tak má naša existencia zmysel.“

Foto: archív SND