Športový lekár Pavel Malovič radí ako sa tešiť zo života napriek pribúdajúcim fyzickým ťažkostiam. Starnutie vyžaduje disciplínu, striedmosť, zvedavosť a neustály tréning mozgu!
Niet pochýb, že naše telo sa s pribúdajúcim vekom mení, avšak slabosť a chorľavosť nie sú nevyhnutné.
Kľúčom k úspešnému starnutiu je prevziať zodpovednosť za svoje telo aj dušu a ubezpečiť sa, že ostávajú v dostatočne dobrom stave na to, aby odolali mnohým zdravotným ťažkostiam súvisiacim so starnutím.
Pokiaľ je táto predstava pre nás nová, je čas vykonať určité malé zmeny – či už v stravovaní, v pohybovej aktivite alebo životnom štýle – ktoré povedú k výraznému zlepšeniu aktuálneho stavu.
Základom je fyzická sebestačnosť
Staroba nie je choroba. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) definuje zdravé starnutie ako proces uchopenia optimalizácie príležitostí pre fyzickú, sociálnu a duševnú pohodu počas celého života tak, aby sa predlžovala očakávaná dĺžka života prežitého v zdraví.
Dôležitá je kvalita života, sociálne prostredie aj samotný postoj seniora. Veľký význam má fyzická sebestačnosť. Ide o schopnosť zvládať základné činnosti spojené s hygienou, prejsť sa medzi ľudí, či zaviazať si šnúrky na topánkach.
Práve odkázanosť na druhých a závislosť spôsobujú psychické traumy starnúcim ľuďom. Starší človek sa nechce hýbať, predovšetkým v dôsledku rôznych bolestí a chorôb, a tak potreba pohybu klesá. Kvalitu života v tomto období výrazne ovplyvňujú aj kontakty s ľuďmi a sociálne prostredie.
Samota je zabijak, vyhýbajte sa jej
V starobe sa sieť sociálnych kontaktov človeka redukuje. Nedostatok sociálnych kontaktov môže starším ľuďom spôsobiť sociálnu izoláciu, depresívne nálady, mrzutosť a zatrpknutosť. Stáva sa to často v dôsledku odchodu zo zamestnania a pocit, že už nie je v spoločnosti, ba dokonca ani v rodine potrebný.
Nástup do dôchodku neznamená, že sa končí životná aktivita. Je obdivuhodné, že naše staré mamy a otcovia študujú, chodia na výlety, do kina, do divadla, do internetovej kaviarne a aktívne prežívajú svoje životné obdobie “jesene”.
Život treba prežiť aktívne a produktívne bez ohľadu na vek. Ak to človeku dovoľuje jeho zdravotný stav, mal by tak urobiť.
Najlepším bojovníkom je pohyb a stále kontakty s ľuďmi. Veľmi vhodné je zaradiť do životného štýlu seniorov nenásilné ranné cvičenie, ktoré pripraví telo, ale aj myseľ pre ďalšiu činnosť do dňa.
Štrikujte alebo si hádžte loptičku
V staršom veku sú taktiež významné manipulačné cvičenia určené na tréning jemnej motoriky. Preto napríklad ručné práce, tréningy s malou tenisovou loptičkou alebo jej prehadzovanie z dlane do dlane sú vhodným doplnkom cvičenia.
Dostatok príležitostí stretávať sa s ľuďmi a komunikovať je ďalším momentom, ktorý prispieva ku kvalite života.
Pravidelné organizované činnosti pre seniorov, ktoré majú výhodu, že sa konajú na rovnakom mieste a v rovnakom čase, poskytujú seniorom určitý nový okruh priateľov a známych.
Dôchodkový vek je ideálny na nadviazanie kamarátskych vzťahov s rovesníkmi, ktorí majú rovnaké záujmy, vedia sa podporiť a poradiť. Nemali by však pri tom chýbať aj mladšie ročníky, lebo tí starší „kamaráti“ alebo „kamarátky“ môžu občas nepríjemne „nudiť“.
Ktoré športové aktivity sú vhodné pre seniorov?
Najlepšia je chôdza, konkrétne chôdza s paličkami, známa aj pod názvom „nordic walking“. Je výborná, pretože zapája väčšie množstvo skupín svalov ako pri klasickej chôdzi a paličky zároveň slúžia ako spoľahlivá opora.
Musíme však zdôrazniť, že senior by nikdy nemal chodiť sám. Ak ide na nejakú dlhšiu trasu, ktorá je náročnejšia, vždy je lepšie a bezpečnejšie ísť vo dvojici. Keď sú dvaja, vedia si lepšie pomôcť, istia sa, a aspoň jeden z nich by mal mať mobil.
Tak isto treba dávať pozor, čo si obujeme, je často šmykľavo, do tváre svieti slnko, nevidíme na povrch, na ktorý šliapeme. Treba mať pevnú obuv, ktorá by mala byť vyššia, aspoň nad členky, pretože podvrtnutie členkového kĺbu u seniora je veľký problém, na dlhý čas mu znemožní samostatnosť a obmedzí pohyblivosť.
Niekedy sa stane, že senior začne chodiť do posilňovne, aby si „urobil“ svaly. Predtým by však mal absolvovať vyšetrenie, aby vedel aká záťaž je preňho vhodná. Tiež platí, že nikdy by nemal cvičiť sám, ale pod dohľadom cvičiteľa – trénera, ktorý ho usmerní.
V poriadku je napríklad cvičenie jógy, relaxačné cvičenia, alebo spoločenské tance, ktoré sú výbornou pohybovou aktivitou. Veľmi rozšírená je v zlom počasí takzvaná hypermarketová turistika, tú však neodporúčam.
Seniorský vek je vekom disciplíny
Dôchodca sa zadarmo odvezie do nákupného centra, kde nemá problémy so zmenami počasia, iba ak s klimatizáciou, môže si kedykoľvek sadnúť, pretože sú tam lavičky, stretáva ľudí, takže je socializovaný, akurát si so sebou nesmie vziať veľa peňazí a už vonkoncom nie platobnú kartu, lebo sa vráti so zbytočnými nákupmi.
Tiež je tam množstvo reštaurácií a vyhladnutý senior rád zabudne, že má nejakú diétu a podľahne exotickým lákadlám.
Seniorský vek je vekom disciplíny, na to si treba zvyknúť, bez nej to nejde.
Základom je mať voľné ruky
Pri akomkoľvek cvičení či fyzickej aktivite treba mať so sebou fľašu vody. Senior nikdy nemá smäd, pocit smädu akoby sa vo vyššom veku strácal a to vedie k dehydratácii, kolapsovým stavom a závratiam. Treba si zvyknúť nosiť na chrbte ruksačik s hoci aj malou fľašou vody a treba z nej piť, nielen ju nosiť.
Ruksak je veľmi praktický, pretože umožňuje dôležitú vec: voľné ruky. To je hlavná zásada prežitia seniora: ruky by mal mať vždy voľné, aby sa mohol zachytiť, keď treba. Ak v nich drží nákupné tašky, stačí, keď niekto doňho drgne, vo verejnej doprave či na ulici, ľahko spadne a dnes je žiaľ taká situácia, že mu ani nikto nepomôže.
Nesmiete spadnúť
Senior sa musí predovšetkým spoliehať sám na seba a nesmie čakať, že sa „z ničoho nič“ zjaví anjel strážny. Preto musia byť ruky voľné. Starším ľuďom to neustále opakujeme – nesmiete spadnúť, pretože to môže znamenať doživotnú komplikáciu.
Horolezci, aby mohli bezpečne liezť, potrebujú tri pevné body. Platí to aj pre seniorov, potrebujú dve nohy stojace na zemi a jednu ruku, ktorou sa pridržiavajú zábradlia, tyče v električke, podopierajú sa paličkou. A tú druhú ruku majú voľnú a môžu ňou mávať, zdraviť, gestikulovať, platiť, telefonovať. Pád je pre seniora najväčšie nebezpečenstvo.
Senior nemusí byť abstinent
Seniori si radi dajú štamperlík niečoho ostrejšieho, už len napríklad kvôli tomu, aby si zlepšili trávenie či náladu.
Červené víno obsahuje resveratrol, ktorý je pozitívny antioxidant pre srdcovú činnosť, takže deci či dva si senior pokojne môže dať. Rovnako aj ráno štamperlík slivovice. A tým to končí.
Niekto si dá ráno, aby ho to nakoplo, iný večer, aby sa mu lepšie spalo. Rozhodne po vypití štamperlíka treba chvíľu počkať a neísť hneď vykonávať nejakú aktivitu, rúbať drevo či sadnúť na bicykel, pretože človek je vtedy o čosi smelší a ľahko si porúbe aj prsty.
Nie som zástanca toho, že senior musí byť abstinent. Ale nemal by ísť proti svojim liekom, ktoré mu predpísal lekár a na ktoré sa nesmie užívať alkohol. Keď niekto argumentuje tým, že kalíštek slivovice mu ešte nikdy neurobil zle, potom je to v poriadku.
Skôr sú odporúčané biele destiláty, ako slivovica či calvados, tmavý alkohol je aromatizovaný a je ťažký. Z vín odporúčame skôr červené a to večer, deci-dva sú prípustné. Červené víno má v rámci svojho zloženia mierne sedatívne účinky, lepšie sa po ňom spí a človek nemá ťažké sny.
Biele víno môže človeka naštartovať, seniora obzvlášť a potom robí „hovadiny“.
Senior by nikdy nemal piť sám. Vždy v spoločnosti, s partnerom či s partnerkou. Ani žiť by nemal sám. To je základ. Už aj tá nemá tvár, ako psík či mačka, je lepšia ako samota, pretože samota zabíja.
Zaujímajte sa o nové technológie
Riešením býva pobyt v dome sociálnych služieb, či dome dôchodcov, lenže s tým mávajú niektorí seniori problém, pretože im nevyhovuje rovnaký ročník, rovesníci ich nudia, nemajú si s nimi čo povedať.
Dôležité je, aby na seniora nezabúdala jeho rodina a venovala sa mu. Ak nebýva s ňou, tak ho navštevovala, niekedy stačí aj desať minút denne.
Ako životabudič na seniora pôsobí, keď môže spolupracovať s mladými ľuďmi, keď im môže niečo odovzdať a cíti, že ho rešpektujú, že si ho vážia a nie je im len na obtiaž.
Mnohí seniori sa však sťažujú, že mladej generácii, teda vnukom, už nerozumejú, že žijú v inom svete, pretože sú stále nalepení na mobil či tablet a podobne.
Lenže aj senior musí na sebe pracovať a premýšľať, ako sa k vnukovi dostať, ako ho zaujať, môže ho požiadať, aby mu pomohol s novými technológiami alebo sa môžu hrať hry, ktoré má vnúča rado a tak nájdu spoločnú reč a chuť na ďalšie aktivity.
Proti starnutiu je najlepšia zvedavosť
Tento svet ponúka seniorom také množstvo aktivít, aké nikdy predtým nemali. Majú k dispozícii internet a sociálne siete, takže môžu komunikovať s množstvom ľudí, bývalými spolužiakmi, či kamarátmi z vojenskej prezenčnej služby bez toho, aby ich šli navštíviť.
Tiež sa dajú plniť sny z mladosti, vrátiť sa k niektorým koníčkom, začať sa učiť hrať na hudobný nástroj, fotografovať, písať vlastné články, aj na takéto koníčky nájdu seniori na internete plno možností, počnúc návodmi a školami, končiac možnosťou prezentácie.
Môžem mať problémy s očami či sluchom, možno mám už neisté pohyby, ale nerezignujem na to a používam tie zmysly, kým sa dá, pretože keď ich používať prestanem, úplne ich stratím.
Proti starnutiu je najlepšia zvedavosť, neustály tréning mozgu, disciplína a striedmosť. Vtedy má život nádhernú chuť aj vo vyššom veku a rozhodne stojí za to.