Brémy – Rím severu – turisti milujú

Nemecký sever je pre slovenských turistov bližšie, ako by sme si mysleli.  Vybrať sa tam, hoci len na krátky, predĺžený víkend sa viac ako oplatí.

Vďaka dobrému leteckému či vlakovému spojeniu sa do Brém dá dostať pomerne jednoducho a pohodlne, ale ani autom to nie je neprekonateľná vzdialenosť.

Brémy – nemecky Bremen – patria medzi najnavštevovanejšie nemecké mestá, turistický ruch tu rastie dynamickejšie ako v iných častiach Nemecka.

Niekde som sa dočítal, že Nemci dávajú mestu aj prívlastok „schön klein“, teda pekné malé mesto. Treba však povedať, že táto sa prezývka sa asi vzťahuje iba na historické jadro, veď Brémy sú väčšie ako Bratislava, mesto má viac ako 550 tisíc obyvateľov.

Výhodou pre turistov je, že všetky dôležité pamiatky sú koncentrované na pomerne malom území, teda takmer všade sa dá dostať pohodlne pešo. V historickom centre na každom kroku dýcha na vás minulosť, mesto má svojskú, neopakovateľnú, typickú severskú atmosféru.

Somár, pes, mačka a kohút

Zdroj: wikipedia

Najznámejším symbolom mesta sú bez akýchkoľvek pochýb známi hudobníci Bremen Stadtmusikanten, ktorých svet pozná z rozprávky bratov Grimmovcov. V blízkosti katedrály, mimo všetkého ruchu, na hlavnom námestí stojí socha zvieracích muzikantov.

Ich obľúbenosť dokazujú nohy somára vyšúchané od ľudských rúk do zlatej farby. Známa povera totiž hovorí, že kto sa sochy dotkne bude mať šťastie. Muzikanti – to je vlastne súsošie štyroch zvierat.

Dole stojí somár, na jeho chrbát sa vyštveral pes, na neho zase mačka a na samotný vrchol vyliezol kohút. Práve dej príbehu bratov Grimmovcov rozhodol o tom ako bude socha vyzerať.

V rozprávke sa totiž somár vybral do Brém, pretože si chcel splniť svoj sen a stať sa hudobníkom. Keď ho videli iné zvieratá, pridali sa k nemu a kráčali spolu.

Prišla noc, chceli si nájsť miesto, kde by sklonili hlavu a tak sa zastavili pri dome. Aby mohli nazrieť dnu, vyštverali sa jeden druhému na chrbát a odtiaľ zbadali zlodejov.

Tí sa tak naľakali, až bežali, čo im nohy stačili. Socha je dnes jedným z najviac vyhľadávaných zaujímavostí Brém, i keď historické námestie ponúka toho oveľa viac.

Základňa odkiaľ prichádzalo kresťanstvo do Škandinávie

Neprehľadnuteľná je mestská radnica- Rathaus, ktorú postavili už v roku 1410, ale napokon dotvorili fasádu do dnešnej podoby až o 200 rokov neskôr. Nie náhodou je táto majestátna budova zapísaná na zoznam pamiatok UNESCO. Mimochodom, ako jediná radnica na celom svete je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva.

Aj keď je honosná radnica na námestí veľkým lákadlom, nemenej priazne si užíva socha rytiera Rolanda. Postava obľúbeného rytiera milujúceho slobodu meria 13 metrov a tak je najvyššou svojho druhu v celom Nemecku. Na svojom mieste stojí už 600 rokov a videla takmer všetko, čo sa odvtedy v Brémach odohralo.

Za sochou stojí ešte gotický pilier s nebesami, ktorý ju podopiera. Rolandove sochy, ktoré sú v strednej a východnej Európe pomerne časté, symbolizujú mestské práva, slobodu a autonómiu kupcov a zobrazujú rytierov s mečom spravodlivosti. Inšpirované sú Piesňou o Rolandovi, francúzskym stredovekým hrdinským eposom z dôb panovania Karola Veľkého.

Menšie domčeky naproti pripomínajú slávnu minulosť mesta. Brémy založil v roku 787 Karol Veľký a už od rannej doby si vyslúžili prezývku „Rím severu“.

Nebolo to pre nádherné stavby, akými sa môže popýšiť talianske hlavné mesto, ale najmä preto, že sa Brémy stali základňou odkiaľ prichádzalo kresťanstvo na sever do Škandinávie.

Život v meste prekvital až zbohatlo natoľko, že sa mohlo pridať k slávnym obchodníckym mestám, aby sa v roku 1646 stalo slobodným hansovým mestom. Svoju povesť si užíva dodnes a v jej starých uličkách je táto história stále cítiť.