Podľa štatistík sa minulý rok stalo na Slovensku 3725 krádeží vlámaním. Tento počet je opäť vyšší ako rok predtým.
Častými obeťami sa stávajú aj seniori, ktorí neraz nevedia, ako ochrániť svoj byt pred vykradnutím. Ak sa chcete cítiť bezpečne a predísť krádeži u vás doma, stačí sa riadiť nasledujúcimi piatimi radami.
Rada č.1: Vymeňte hneď zámok za čo najkvalitnejší
Zlodeji sa najčastejšie dostanú do bytu cez vstupné dvere odvŕtaním alebo vylomením zámku (vložky). Ak nemáte zámok najvyššej kvality, zlodeji vás bez problému vykradnú. Pýtate sa ako?
Aj keď máte bezpečnostnú vložku s chráneným kľúčom – pri ktorých treba na výrobu kópie bezpečnostnú kartu – nemáte vôbec vyhraté.
Zlodeji dokážu aj túto prekážku zdolať, keď sa dostanú ku kópiám kľúčov cez svoje kontakty. Týchto prípadov je každoročne mnoho. Takisto máte problém, ak nemáte zámok s certifikátom. Takéto zámky zlodeji bez problému vylomia, odvŕtajú alebo vytiahnu z nich jadro.
Jediný spôsob, ako ochránite svoje bývanie, je zámok od výrobcu, ktorý dodáva kľúče na výrobu kópií v malých množstvách iba oprávneným partnerom a dodávky prísne eviduje. Takéto kľúče majú navyše aj ďalšie ochranné prvky. Čím viac ich kľúč má, tým náročnejšie je vytvoriť kópiu. Napríklad tradičný rakúsky výrobca zámkov EVVA má v ponuke zámky, ktoré sa vyrábajú na špeciálnych strojoch a vyžadujú vysokú úroveň odborných znalostí. Okrem toho pri podozrení, že vám niekto chodil po byte, viete skontrolovať, kto a kedy si z vášho kľúča dal vyrobiť kópiu.
Ak neviete, aký zámok máte vo vchodových dverách, choďte si hneď kúpiť nový. V kľúčovej službe si pýtajte bezpečnostnú vložku s certifikátom od NBÚ alebo akreditovanej firmy, s limitovanou výrobou kópií a ochranou proti odvŕtaniu a vytiahnutiu jadra. Nekupujte vložky z Poľska alebo Číny, ktorým chýba certifikát, sú to vyhodené peniaze.
„Výber zámku je veľmi dôležitý. Pritom medzi priemernými zámkami, ktoré sa dajú bez problému vylomiť a skutočne kvalitnými bezpečnostnými zámkami sú len malé cenové rozdiely. Stačí pár desiatok eur navyše a váš majetok v byte, či dome bude výrazne lepšie chránený,“ vysvetľuje Silvia Krázelová, zástupkyňa tradičného rakúskeho výrobcu zámkov EVVA, ktorý má vyše 100-ročnú tradíciu vo výrobe zámkov a vložiek.
Rada č.2: Elektronický zámok je aktuálne najbezpečnejšou alternatívou
Najvyšším štandardom sú dnes inteligentné elektronické zámky. Na ich otvorenie nepotrebujete kľúče, stačí vám mobil. S inteligentným zámkom máte úplný prehľad o tom, kto vaše vchodové dvere otvoril a kedy. Pritom so zámkom nemusíte meniť aj dvere, vyrábajú sa totiž v rovnakom tvare ako klasické zámky. Stačí ich vymeniť kus za kus.
Elektronického zámku sa nemusíte báť. Zámok AirKey od rakúskeho výrobcu EVVA umožňuje udeľovať a odoberať prístupy v prehľadnej online aplikácii, ktorá je bezplatná. Vytvoriť v nej môžete aj dočasné elektronické kľúče, ktoré umožnia prístup na diaľku na konkrétny deň či hodinu. Okrem smartfónu sa ako prístupové médium dajú používať aj karty, prívesky alebo náramky, ak vám mobil nevyhovuje.
Rada č.3: Pozor na pootvorené okná
V lete, keď najmä večer a v noci viacej vetráme, sa deje viac krádeží. Práve v tomto čase si treba dať pozor na dodržiavanie dôležitých pravidiel.
Keď odchádzate z bytu, treba skontrolovať, či máte všetky okná zavreté. Už aj jedno okno na „vyklápačke“ je pre zlodeja príležitosť a vy sa vrátite do vykradnutého bytu. Navyše vám ani poisťovňa nič nezaplatí, lebo ste svoj byt nezabezpečili.
Ak máte na oknách vonkajšie žalúzie, je dobré ich vždy spustiť. Žalúzie predstavujú dodatočnú prekážku, ktorá zlodejom komplikuje prístup. Aj takáto drobnosť ich môže odradiť a vám zase príjemne zatieni byt či dom.
Rada č.4: Nedávajte vedieť, že nie ste doma
Informácia o tom, že cestujete na pár dní preč, sa zvykne šíriť ako požiar. Často o tom vedia všetci susedia a informácia putuje ďalej. Kto sa chce vyhnúť krádeži, mal by informovať skutočne len tých najbližších. V ideálnom prípade by o vašej dovolenke mal vedieť len jeden človek v rovnakom meste, či dedine, ktorému zveríte kľúč kvôli polievaniu kvetov či občasnému večernému vyvetraniu.
Podobná rada platí aj pre sociálne siete. Mnoho aj starších ľudí sa zvykne pochváliť, kam ide, respektíve, že práve dorazili do cieľa cesty. Pritom na profiloch má len málokto aplikované striktné nastavenia, ktoré zabraňujú cudzím ľuďom vidieť na obsah príspevkov. Kto chce zdieľať svoje zážitky a fotografie na internete, mal by tak radšej urobiť až po návrate domov. Na sociálnych sieťach človek nikdy nevie, kto sa k príspevku o dovolenke dostane a ako ho zneužije.
Rada č.5: Kontrola bytu aspoň raz týždenne
Odchod na pár dní z domu nemusíte prezradiť len vy. Urobí to za vás aj plná poštová schránka, ticho a tma. Ak cestujete preč z domu, poproste niekoho, komu dôverujete, aby občas prišiel, vybral poštu, pobudol chvíľku večer v rozsvietenej izbe a skontroloval byt. Navyše to môže skĺbiť s polievaním kvetov či vetraním.
Prítomnosť doma môžu dobre imitovať aj automatické spínacie hodiny. Pripoja sa na zásuvku a v nastavený deň a čas dokážu spínať lampy, ktoré na ne napojíte. V ideálnom prípade je dobré mať v každej izbe jedny, aby sa lampy večer zapínali a vypínali v rôzny čas. Pozor však, aby po zapnutí lampy nebolo vidieť do izby. V takom prípade zlodeji rýchlo zistia, že ste ich chceli oklamať týmto trikom a doma v skutočnosti nikto nie je.