Iniciatíva Movember každoročne v novembri upriamuje pozornosť na mužské zdravie a prevenciu rakoviny prostaty. Symbolom podujatia sú mužské fúzy. Keďže sa tradične koná v novembri, spojením názvu mesiaca a anglického pomenovania fúzov (moustache) dostalo názov Movember.
Na rakovinu prostaty ročne na Slovensku zomiera takmer 600 mužov, odborníci pritom upozorňujú, že ak sa toto ochorenie zachytí včas, je liečiteľné s 97 % úspešnosťou. Čo bráni mužom v absolvovaní preventívnych prehliadok? Často je to najmä ostych a strach.
Poliklinika Bezručova sa pri tejto príležitosti spojila s hercom a študentom medicíny Victorom Ibarom a spoločne vyzývajú mužov, aby mysleli na svoje zdravie.
Preventívna prehliadka u urológa zachráni stovky mužských životov
Preventívnu prehliadku u urológa, ktorá je základom pre včasný záchyt ochorenia rakoviny prostaty, absolvuje na Slovensku len 6 až 12 % mužov ročne. Zaraďujeme sa tak na posledné priečky v rámci krajín Európskej únie. „Rakovina prostaty je nebezpečná práve v tom, že zo začiatku nespôsobuje zdanlivo žiadne problémy. Človek tak ani len nemusí vedieť, že ju má. Na Poliklinike Bezručova máme vysokokvalifikovaných odborníkov s mnohými skúsenosťami, ktorí vedia pacientom včas pomôcť. Komplexné vyšetrenie v rámci preventívnej prehliadky dokáže zdravotné problémy odhaliť a je prvým krokom k úspešnej liečbe, preto považujeme za mimoriadne dôležité mužov vyzývať k tomu, aby z tohto vyšetrenia nemali strach,“ vysvetlil medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.
„Bolesť, pálenie pri močení, prímes krvi v moči, chudnutie alebo chronická bolesť v dolnej časti chrbta sú už často príznaky pokročilejšieho štádia choroby. Muži k nám mnohokrát prichádzajú neskoro, pretože ich brzdí strach z vyšetrenia,“ doplnil vedúci lekár Urologického centra Bezručova MUDr. Marek Zvanciger s tým, že každý muž by mal myslieť na svoje zdravie, a to nielen po 50. roku života. Prax ukazuje, že ženy sú v starostlivosti o svoje zdravie zodpovednejšie. Zatiaľ čo mnohé ženy pravidelne chodia ku gynekológovi, u mužov prevencia až takým štandardom nie je. Preventívne prehliadky u urológa sa štandardne odporúčajú po 40. roku života a najmä rizikovým pacientom, ktorí majú napríklad nádor prostaty v rodine. Po 50. roku života by už mala byť takáto prevencia absolútne nevyhnutná.
Aj zväčšená prostata môže byť problém
50 % mužov vo veku nad 60 rokov trpí ťažkosťami s močením, ktorých príčinou je benígne zväčšenie prostaty (BPH). „Symptómy dolných močových ciest ako sú napr. zvýšená denná frekvencia močenia, budenie sa zo spánku kvôli močeniu, naliehavý pocit nutkania na močenie, slabý prúd moču, pocit neúplného vyprázdnenia sa po vymočení sú najčastejšími príznakmi zväčšenej prostaty, ktoré vyžadujú odborné posúdenie. Po uistení sa o benígnom charaktere tohto ochorenia máme v posledným rokoch k dispozícii aj novú liečebnú modalitu, ktorá spočíva v aplikácii vodnej pary do tkaniva prostaty, tzv. REZUM,“ uviedol urológ MUDr. Martin Romančík, PhD., MPH, ktorý takto lieči pacientov na Poliklinike Bezručova.
Metóda liečby REZUM je unikátna práve v tom, že ide o minimálne invazívny ambulantný zákrok, ktorý možno realizovať aj v analgosedácii, t.j. bez uspatia pacienta. Pacient tak nemusí stráviť čas v nemocnici a zákrok nie je spojený s narušením sexuálnych funkcií, ako je tomu pri tradičných operáciách prostaty. Prvé príznaky zlepšenia prichádzajú už po 2 týždňoch. „Zákrok trvá v priemere 5 minút a cca 30 minút po zákroku môže pacient odísť domov. Využíva sa v USA, vo Veľkej Británii, Nemecku, Belgicku, či v Českej republike. Štúdie ukazujú, že ide o bezpečnú a účinnú metódu liečby benígneho zväčšenia prostaty s dlhodobými výsledkami,“ dodal Romančík.
Victor Ibara: Muži, nepodceňujte svoje zdravie
K prevencii rakoviny prostaty a iniciatíve Movember, ktorá upriamuje pozornosť na mužské zdravie, sa pridáva po celom svete mnoho známych ľudí. Na Slovensku k nim patrí aj herec a študent medicíny Victor Ibara, ktorý sa stotožnil s úlohou lekára nielen v seriáli, ale aj v reálnom živote. Mužov vyzýva, aby nepodceňovali svoje zdravie
Rizikovými faktormi pri vzniku rakoviny prostaty sú najmä genetika, vyšší vek i hormonálna nerovnováha, patria sem ale aj nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie i obezita. Preventívna urologická prehliadka je pritom jednoduchá, nebolestivá a muži ňou môžu do veľkej miery ovplyvniť svoje zdravie. Pozostáva z rozhovoru s pacientom, ultrazvukového vyšetrenia, vyšetrenia krvi a moču a vyšetrenia prostaty cez konečník. Vyšetrenie je komplexné a okrem prostaty sa venuje aj obličkám, močovému mechúru, semenníkom a dokáže vylúčiť alebo potvrdiť rakovinu aj v týchto orgánoch.