Recepty na zdravú výživu a čo by v strave nemalo chýbať

Ako sa stravovať zdravo bez veľkého varenia, s jedlom ktoré obsahuje vyváženú zmes zeleniny, strukovín a obilnín s pokrmom pre vegánov , ale aj pre všetkých nadšencov rastlinnej stravy, ktorí dbajú nielen o vlastné zdravie, ale aj o zdravie našej planéty, porozprával početným seniorom z bratislavskej Rače Anton Kubík zo spoločnosti Bonduell.

Ako to bolo

Pred 170 rokmi, v roku 1853 dvaja priatelia z Francúzska, Louis-Antoine Bonduelle a Louis Lesaffre-Roussel, spojili sily a založili pálenicu na výrobu alkoholu z obilia a borievky. Tak sa v roku 1862 francúzske mestečko Renescure stalo kolískou rodinného podniku. A v roku 1926 bratia Pierre a Benoît Bonduelle tu v prestavanej stodole na výrobňu konzerv vyrobili prvých 90 000 konzerv hrášku.

Od roku 1853 sa v podniku vystriedalo 7 generácií. Po celú dobu svojej existencie si značka Bonduelle dokázala zachovať ducha rodinného podniku, ktorý rozvíjal dlhodobú víziu s dôrazom na zabezpečenie kvality života vďaka rastlinnej strave.

Čo by v strave nemalo chýbať

Strukoviny by mali vďaka svojmu výživnému zloženiu tvoriť významnú časť našej stravy. Žiaľ to tak nie je, jej spotreba je u nás veľmi nízka. Aj keď v posledných rokoch trochu vzrástla, odhaduje sa asi na 2,7 kg na obyvateľa ročne, čo je stále zanedbateľná hodnota v porovnaní so svetovým priemerom. Ten sa totiž pohybuje dlhodobo okolo 7 kg, v niektorých oblastiach ľudia dokonca ročne konzumujú až 20 kg na osobu. Prečo by sme mali strukoviny zaradiť do nášho pravidelného jedálnička, aké druhy strukovín a ako ich pripraviť.

Obsahujú vitamíny a nahradia aj mäso

Strukoviny vynikajú predovšetkým bohatosťou na bielkoviny. Obsahujú v priemere 20% rastlinných bielkovín, ktoré sú svojím zložením blízke živočíšnej, teda plnohodnotnej bielkovine. Preto sa často odporúčajú ako skvelá náhrada mäsa. Avšak v porovnaní s živočíšnou bielkovinou im chýbajú niektoré dôležité esenciálne aminokyseliny, preto je vhodné strukoviny kombinovať s obilninami, ktoré využiteľnosť bielkovín ešte viac znásobia. Skvelá kombinácia je napríklad quinoa s červenou šošovicou alebo cícer s ryžou a mnoho ďalších variácií. Kvôli vysokému obsahu komplexných sacharidov (asi 60%) strukoviny dobre zasýtia. Navyše majú nízky glykemický index okolo 20-30,  uvoľňujú sa postupne a nezvyšujú tak hladinu cukru v krvi. A tak sa často používajú napríklad namiesto zemiakov, ktoré majú GI v porovnaní so strukovinami oveľa vyšší, až 60 – 90. Strukoviny obsahujú okolo 10% vlákniny. Vynikajú veľmi nízkym obsahom tukov v priemere sa hodnota tukov u strukovín pohybuje v rozmedzí 1-3%. V strukovinách nájdeme vitamíny skupiny B, antioxidanty a minerálne látky, predovšetkým vápnik, horčík, draslík, železo, zinok, fosfor a selén.

Čo je Good Lunch

Je novinka Bonduellu, hotové jedlo, v troch rôznych variantoch : s bulgurom, bielou a červenou quinoa alebo so špaldou.Je skvelým a chutným zdrojom rastlinných bielkovín s poriadnou dávkou vlákniny. Je možno ho pripraviť doma a kedykoľvek keď máte málo času a pritom vám záleží na tom, čo jete. Je to jedlo, ktoré je zdravé nielen pre ľudské telo, ale aj pre našu planétu bez použitia dochucovadiel alebo konzervantov vyrobený zo 100% prírodných ingrediencií. Môže sa konzumovať studené alebo
ohriate 1 minútu v mikrovlnnej rúre alebo 2 minúty na panvici.

Recepty

Nátierka zo sterilizovaného cíceru

na 10 porcií potrebujeme:

1 plechovku Cícer Vapeur Bonduelle 425 ml

maslo 125 g, cibuľa30 g, cesnak 3 g, jogurt biely 50 g, čierne mleté korenie 0,5 g, soľ 1g, olej 3,0 g, na ozdobu petržlenová vňať alebo pečená cibuľa

Postup: cibuľu, cesnak očistíme, pokrájame na drobné kocky, orestujeme na oleji. Obsah konzervy /netreba premývať/ rozmixujeme, pridáme maslo, orestovanú cibuľu a cesnak, soľ, čierne korenie, biely jogurt a ďalej mixujeme do hladkej konzistencie. Podávame natreté na kúsky rôzneho pečiva, ideálne celozrnného ozdobené petržlenovou vňaťou, alebo kúskami pečenej cibule.

Cícer obsahuje vitamín B6, ktorý je dôležitý pre psychickú pohodu a radosť zo života. Veľmi dobre pôsobí tiež na imunitu, nervovú sústavu, cievy, kosti a tráviace ústrojenstvo. Je skvelým zdrojom rastlinných bielkovín.


Nátierka z červenej fazule

na 10 porcií potrebujeme:

1 plechovka Červená fazuľa Vapeur 425 ml Bonduelle

maslo 125 g, cibuľa30 g, cesnak 3 g, jogurt biely 50 g, čierne mleté korenie 0,5 g, soľ 1g, olivový olej 3,0 g, na ozdobu petržlenová vňať

Postup: cibuľu, cesnak očistíme, pokrájame na drobné kocky, orestujeme na oleji. Obsah sterilizovanej červenej fazuele /netreba premývať/ rozmixujeme, pridáme maslo, orestovanú cibuľu a cesnak, soľ, čierne korenie, biely jogurt a ďalej mixujeme do hladkej konzistencie. Podávame natreté na kúsky rôzneho pečiva, ideálne celozrnného ozdobené petržlenovou vňaťou, alebo kúskami pečenej cibule.

Červená fazuľa má nízku kalorickú hodnotu, napriek tomu skvele zasýti a dodá energiu. Je dobrým zdrojom rastlinnej bielkoviny , vlákniny a s paletou vitamínov skupiny B je vhodnou pre zdravú váhu. Pravidelná konzumácia dodá telu množstvo minerálov pre zdravú pleť a silné kosti.

foto: A. Khandl