Čo sa môžeme naučiť od slonov?

Máte pocit, že by ste potrebovali pokojnejšiu myseľ, vyskúšajte meditáciu, naučíte sa vnímať aj negatívne myšlienky

Pokoj a rozvahu

Slony sú najväčšie suchozemské zvieratá na svete. Ich priemerná hmotnosť sa pohybuje okolo 5 ton. Sú bylinožravé a sú schopné stráviť až 80 kg rastlinnej hmoty denne. Napriek svojej veľkosti a sile, sú to pokojné tvory a útočia iba v prípade ohrozenia. Môžeme sa od nich učiť mierumilovnosti a trpezlivosti, obe tieto vlastnosti predstavujú totiž silné nástroje pri riešení konfliktov alebo na dosiahnutie pozitívnych výsledkov v súkromí či v pracovnej oblasti.

Tip, ako to aplikujete do života:

Mindfullness: meditácia všímavosti

Ak máte pocit, že by ste potrebovali pokojnejšiu myseľ, vyskúšajte si napríklad meditáciu všímavosti: mindfulness. Vo svojej podstate nás tento koncept učí žiť v prítomnosti, ako byť tu a teraz a navodiť si stav mysle, ktorá je zvedavá, otvorená a berie život taký, aký je.

Existuje celý rad vedeckých štúdií, ktoré dokázali, že krátky tréning všímavosti u seniorov významne zlepšuje ich vizuálno-priestorové schopnosti a schopnosť sústrediť sa. Zároveň veľmi dobre vplýva aj na krátkodobú, dlhodobú pamäť a na vnímanie stresu. Všímavý, trénovaný mozog dokáže lepšie rozpoznať stresory a automatické reakcie nahradiť kreatívnym riešením.

Meditáciou všímavosti si posilňujete myseľ podobne, ako keď posilňujete svaly. Rozlietané či negatívne myšlienky sa učíte vnímať s láskavosťou, pomenovať ich a vedome presmerovať pozornosť inde. Ak to opakujeme znovu a znovu, aktivizujeme tak mozog. Je to podobné, ako keď si v posilňovni repetitívnymi cvikmi budujeme svaly. 

Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si rozhovor na tému meditácie mindfullness s lektorkou, mentorkou a koučkou Kvetoslavou Sarvašovou. alebo sa prihláste na jej webinár, v ktorom vám túto zázračnú techniku priblíži spolu s možnosťami, ako sa v nej rozvíjať. V tejto téme by sa vám určite zišiel aj webinár s psychológom Rasťom Janičíkom Ako zvládať stres, kde získate teoretické poznatky a praktické metódy, ako pracovať so stresom.

Výnimočnú pamäť

Slony majú neuveriteľne dobrú pamäť a dokážu si zapamätať miesta, kde nájdu vodu a potravu, či tvary aj vône rastlín, ktoré konzumujú. Navyše si pamätajú ľudí, s ktorými sa stretli, čo im pomáha rozpoznať priateľov od nepriateľov a tiež pri komunikácii a dorozumievaní sa. Vedecké štúdie dokazujú, že slony si dokážu pamätať aj niekoľko rokov späť a dokonca si pamätajú aj zvuky a vône miest, ktoré navštívili pred mnohými rokmi.

Tip, ako to aplikujete do života:

Vo vyššom veku sa zabúdanie vníma ako bežná súčasť starnutia, ale v skutočnosti opak je pravdou.Zabúdať by nemalo byť normou v mladom, ale ani vo vyššom veku. Ide práve o indikáciu slabšej kognitívnej kondície. Mozog môžeme porovnať k svalom na tele – ak by sme sa prestali hýbať či cvičiť, naše svaly by oslabli a atrofovali. To isté platí aj pre náš mozog a jeho pamäťové funkcie.

Ak vás táto téma zaujala, prečítajte si o kampani Nikdy nie je neskoro s Alenou Štefánikovou, projektovou manažérkou Národného koordinátora Európskeho programu vo vzdelávaní dospelých na Slovensku, zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania.

Prípadne sa prihláste na online alebo prezenčný kurz Tréningu pamäte v Kogneo, kde sa dozviete, akými technikami a cvikmi si vytrénujete pamäť dobrú ako slon a ako si tieto aktivity zaradíte do bežných dní tak, aby vám nezaberali veľa času.

Bez pohybu ani na krok

Slony sa dokážu pohybovať rýchlosťou až 40 km/h a za deň prejsť až 50 km. Ich pohyby sú zvyčajne mierne a pomalé, čo im pomáha šetrne narábať so svojou energiou. Napriek tomu sa v prípade ohrozenia dokážu pohybovať rýchlo. Nohy majú silné a môžu sa pohybovať smerom dopredu, dozadu a aj po stranách. Pravidelným pohybom sa udržujú vo fyzickej kondícii a vďaka tomu, že sú veľké zvieratá, musia mať silné svaly a kosti, aby mohli niesť svoju hmotnosť. Pohyb im zabezpečuje aj cirkuláciu v tele, pretože pri pohybe ich srdce bije rýchlejšie a krv lepšie cirkuluje. Vďaka tomu sú zásobené kyslíkom a živinami potrebnými na udržanie ich zdravia.

Tip, ako to aplikujete do života:

Podobne ako slonom, aj nám pohyb pomáha zlepšovať prekrvenie mozgu a tým zvyšovať prívod kyslíka a živín potrebných pre jeho fungovanie. To udržuje našu pamäť, pozornosť, koncentráciu a iné kognitívne funkcie v dobrej kondícii. Okrem iného nám pohyb zlepšuje náladu aj celkovú duševnú pohodu a navyše pomáha znižovať stres a úzkosť. Zlepšuje funkciu mozgových buniek a dokonca podporuje tvorbu nových buniek. To môže byť obzvlášť dôležité pre seniorov, ktorých kognitívna kondícia sa môže v dôsledku veku zhoršovať. Pohyb nielen zlepšuje fyzickú kondíciu a flexibilitu, ale zároveň pomáha udržať si nezávislosť a kvalitu života.

Zaujala vás táto téma? Prečítajte si rozhovor s prof. MUDr. Barbarou Ukropcovou, PhD., zakladateľkou a vedúcou Centra pohybovej aktivity Biomedicínskeho centra SAV, ktorá sa zaoberá účinkami pohybovej aktivity na zdravie seniorov a vedie projekt AMETYST: Pohyb ako liek pre seniorov.

Vzájomná starostlivosť

Slony majú mimoriadne vyvinutý zmysel pre komunikáciu. Vydávajú rôzne zvuky, z ktorých každý má iný význam. Dorozumievajú sa vzájomne pomocou chobotu a uší. Slonie stáda tvoria silné rodinné vzťahy. Starajú sa o svoje mláďatá a spolupracujú pri ochrane svojich členov. Môžeme sa inšpirovať tým, že komunikácia a vzájomná starostlivosť je kľúčová pre dobré vzťahy a pre tvorbu silných a zdravých komunít.

Tip, ako to aplikujete do života:

Za bezkonkurenčne najefektívnejší spôsob udržiavania pamäte sa považuje učenie cudzích jazykov. Ak už dlhšie koketujete s myšlienkou učiť sa cudziu reč, pozrite si ponuku jazykových kurzov v Kogneo. Možno by vás mohol zaujímať kurz španielčiny alebo kurz nemčiny pre začiatočníkov.

Slony a 5AM klub

Slony spia približne štyri hodiny denne, ale toto množstvo môže byť ovplyvnené rôznymi faktormi, ako je napríklad teplota, vlhkosť, dostupnosť potravy a ochrana pred dravcami. Slony spia zvyčajne počas noci, keď sa usadia na bezpečnom mieste a odpočívajú.

Slony môžu spať aj v stoji alebo si ľahnúť a spať v ľahu. Počas spánku sa môžu postaviť na všetky štyri nohy, ale často tiež odklonia jednu nohu a opierajú sa o strom alebo kameň. Týmto spôsobom si udržujú stabilitu a zároveň si tak môžu oddýchnuť. Občas, keď spia v stoji, môžu sa triasť, aby si udržali svalové napätie a zabezpečili prítok krvi. Keď spia v ľahu, opierajú si hlavu a krk o zem alebo strom a môžu si dokonca prikryť oči a chobot, aby sa chránili pred slnkom alebo hmyzom.

Tak ako pre nás ľudí, aj pre slony je spánok dôležitý a pomáha im udržiavať si fyzickú a kognitívnu kondíciu. Pri správnom množstve spánku sa slony dokážu zregenerovať a byť pripravené na ďalší deň plný aktivít a hľadania potravy.

Určite sa neinšpirujte dĺžkou ani spánkom v stoji, ale iba faktom, aký je spánok pre všetky živé tvory dôležitý. Ak vás téma spánku zaujala, prečítajte si článok o Spánkovej abecede, kde sa dozviete o mnohých zaujímavostiach a radách, ako si ho vylepšiť alebo sa prihláste na zaujímavý webinár o spánku: Keď spánok neprichádza, alebo čo nášmu spánku škodí pod vedením psychológa Rasťa Janičíka, kde získate praktické rady, ktoré vám pomôžu zvýšiť jeho kvalitu.

Kto by nechcel mať pamäť ako slon? Sme Kogneo, akadémia vzdelávania dospelých a seniorov. Neváhajte nás kontaktovať na info@kogneo.org alebo nám zavolajte na 0917 150 737.