Dobrá správa pre milovníkov turistiky a cyklovýletov

Návštevníci, ktorí chcú spoznať krásy Žitného ostrova, môžu už od 29. apríla využiť cyklobus, ktorý premáva na trase Dunajská Streda – Gabčíkovo – Vojka nad Dunajom a späť počas víkendov i štátnych sviatkov až do 17. septembra 2023.

Cyklisti sa môžu zviesť ku Gabčíkovu, alebo aj do Vojky nad Dunajom. Počas nenáročných cyklovýletov na Podunajskej nížine spoznajú skvelú gastronómiu v miestnych čárdach. Cyklotrasy okolo Dunaja sú však vhodné aj pre vytrvalcov aj z Bratislavy a okolia. Z kratších cyklovýletov v tomto regióne je zaujímavá trasa medzi Vojkou nad Dunajom a Čunovom. Zaujímavý je aj okruh okolo Dunaja, v rámci ktorého cyklistov odvezie kompa do obce Kyselica.

Cyklobus aj do Karpát

KOCR Trnavský kraj vypraví tento rok aj obľúbený Cyklobus do Karpát. Autobusový spoj odvezie cyklistovod 6. mája každú sobotu v mesiacoch máj, jún a september skoro ráno z Trnavy do Piešťan, ale pokračovať bude cez Brezovú pod Bradlom až do Senice. V opačnom smere ho môžu využiť aj obyvatelia a návštevníci Záhoria. Pohodlne sa vďaka nemu dostanú aj do kúpeľného mesta, ktoré je známe aj ako mesto bicyklov.

Cyklisti z Piešťan, ale aj dovolenkári, ktorí chcú voľný čas tráviť aktívne, môžu prostredníctvom tejto autobusovej linky objavovať Malé Karpaty, okolie Prietrže, Kunovskej priehrady a zájsť ešte ďalej. Skvelým tipom na nenáročný cyklovýlet sú kúpele Smrdáky, ale aj obec Sobotište a jedinečné borovicové lesy striedajúce sa s piesočnými dunami neďaleko Šaštína.

Napojenie na Vážsku cyklomagistrálu

Cyklobus bude premávať tak, aby ho mohli využiť aj cyklisti zo Senice a okolia, ktorí chcú spoznať Piešťany. Kúpeľné mesto je napojené na Vážsku cyklomagistrálu a aj na okruh okolo Sĺňavy. Na bicykli je odtiaľ ľahko dostupných viacero pamiatok, napríklad renesančný Kaštieľ v Moravanoch nad Váhom, ktorý je vždy v lete plný súčasného umenia, ale aj veľkomoravské hradisko Kostolec so skvelým výhľadom na Považie.

Aby mali výletníci istotu, že sa do autobusov na oboch linkách zmestia, musia si svoje miesta vopred rezervovať online na web stránke krajzazitkov.sk. Za lístky potom zaplatia priamo šoférom. Ceny sú pre obe autobusové linky rovnaké: jednosmerný lístok 2 eurá, spiatočný 4 eurá. Zatiaľ čo linku Piešťany – Záhorie bude obsluhovať malý autobus s prívesom pre bicykle, na juhu Trnavského kraja je k dispozícii autobus špeciálne upravený na prenos bicyklov priamo vo vnútri.