V pokrme pochádzajúcom zo známeho kúpeľného mesta nehľadajte príchuť blahodarných minerálnych vôd. Namiesto nich v guláši nájdete energeticky podstatne výdatnejšiu smotanu, ktorú môžete ešte „podporiť“ knedľou, ako inak než karlovarskou.
V tomto západočeskom regióne si po výdatnom obede môžete dopriať príjemnú prechádzku po kolonáde alebo zájsť na výlet na neďaleký stredoveký hrad Loket či obdivovať vzácny relikviár sv. Maura v Bečove nad Teplou.
A pridáme aj tajný návštevnícky tip – Muzeum lázeňských pohárků v Lokti, kde vystavujú viac ako 3100 kusov kúpeľných pohárikov na pitie karlovarskej minerálnej vody. Ide o najväčšiu a najucelenejšiu zbierku na svete.
Karlovarský guláš
Doba prípravy: 20 minút
Doba varenia: 120 minút
Počet porcií: pre 4 osoby
Ingrediencie:
600 g hovädzieho mäsa
100 g cibule
50 g tuku
mletá paprika
soľ
asi 500 ml hovädzieho vývaru
50 g hladkej múky
150 ml smotany
80 g kyslej smotany
Postup:
Cibuľu nakrájame nadrobno a na tuku restujeme dozlata. Pridáme mäso, mletú papriku, krátko osmažíme, osolíme, podlejeme vývarom a dusíme. Mäkké mäso vyberieme, šťavu vydusíme do tuku, pridáme múku a krátko opražíme. Zalejeme vývarom a povaríme asi 20 minút. Pridáme smotanu a hotovú omáčku precedíme na mäso. Pri podávaní ozdobíme troškou kyslej smotany.
Jemné karlovarské knedle
Typická česká kuchyňa by sa neobišla bez knedlí. Medzi najrozšírenejšie patrí tzv. karlovarský knedlík, ktorého chuť je zvýraznená bylinkami a zjemnená vaječným snehom.
Ingrediencie:
5 vajec (žĺtky a bielky zvlášť)
20 rožkov
100 g masla
500 ml mlieka (podľa potreby)
2 hrste petržlenovej vňate
muškátový kvet
soľ
Postup:
Rožky nakrájame na malé kocky a oddelíme žĺtky od bielkov. V mise zmiešame žĺtky s maslom, pridáme mlieko, petržlen, muškátový oriešok a soľ. Hotovú zmes zmiešame s nakrájanými rožkami. Na záver zľahka vmiešame ušľahaný sneh z bielkov. Zabalíme do fólie a varíme v pare 20-25 minút podľa veľkosti.
Video:
Viac tradičných českých receptov nájdete na www.czechspecials.cz