Príbeh fenomenálneho zjazdára Franza Klammera

Fanúšikovia alpského lyžovania, najmä tí skoršie narodení, si dobre pamätajú meno fenomenálneho zjazdára, Rakúšana Franza Klammera. Životný príbeh olympijského víťaza z Innsbrucku v roku 1976 ožil na filmovom plátne.

Franz Klammer patrí medzi žijúce legendy svetového lyžovania. Rodák z dedinky Mooswald v Korutánsku sa vypracoval zo skromných podmienok na svetovú hviezdu. Fanúšikovia si ho obľúbili nielen kvôli športovým výkonom, ale aj pre skromné, priateľské vystupovanie.

Aj v čase najväčšej slávy zostal jednoduchým, vidieckym chlapcom. Rakúšania ho dodnes považujú za národného hrdinu.Radí sa k takým velikánom ako Toni Sailer, Karl Schranz, či Anemarie Moser-Pröllová.

Príbeh legendy na plátne

Franz Klammer v roku 2009. Zdroj foto: wikimedia

Rakúskych filmových tvorcov už dlhší čas zaujal životný príbeh športovca, ktorý sa narodil v roku 1953. Výsledkom úsilia je koprodukčný hraný film, ktorý mal premiéru koncom januára v rodnej obci Klammera, v Mooswalde. Realizácia projektu trvala niekoľko rokov, participovalo na ňom množstvo partnerov, hlavnými producentmi boli spoločnosti epo-film a Samsara Film v spolupráci so Servus TV.

Nakrúcalo sa najmä v Korutánsku, Tirolsku a vo Viedni. V hlavných úlohách vystupujú korutánsky herec Julian Waldner, ktorý stvárnil Franza Klammera a manželku lyžiara Evu, hrá viedenská herečka Valerie Huber.

Príbeh sa sústreďuje najmä na zimnú olympiádu v Innsbrucku, kde v roku 1976 získal Klammer zlatú medialu. Jeho odvážna jazda zatajovala dych miliónom fanúšikov na celom svete. Na nebezpečnej trati si napriek odhováraniu svojich trénerov našiel vlastnú, veľmi riskantnú stopu. Preteky zvládol bravúrne, odvaha mu priniesla zlato, ktoré oslavovalo celé Rakúsko. Klammer sa vo veku 23 rokov stal národným hrdinom.

Splnené sny

Vo filme uvidíte aj autentické zábery i pohľad do zákulisia športových podujatí. Na predpremiére filmu sa zúčastnil aj samotný hlavný hrdina. Franz Klammer. Novinárom povedal: „Som veľmi hrdý na to, že najdôležitejšie okamihy môjho života poskytli námet na celovečerný film. Vrcholoví športovci by mali byť vzorom pre mládež a motivovať ich k tomu, aby mali cieľ a verili mu. Som veľmi vďačný, že som mal možnosť prežiť taký život, v ktorom sa mi moje sny naplnili.“

Vo filme diváci uvidia veľa zaujímavých zážitkov i príbehov, ktoré doteraz neboli verejnosti známe. Svetová premiéra filmu je naplánovaná na jeseň 2021. Milovníci filmov so športovou tematikou sa majú na čo tešiť.