Šumivý sekt bez alkoholu pomáha v boji proti korona vírusu

Spoločnosť Henkell ponúkla na trh alkohol, ktorý vzniká pri výrobe bezalkoholového šumivého vína. Teraz sa z neho vyrába dezinfekcia. Kvôli veľkému dopytu plánujú zvýšiť produkciu.

Keď som asi pred pol rokom navštívil v nemeckom Wiesbadene centrálu jedného z najväčších producentov šumivého vína na svete, historickú budovu spoločnosti Henkell, ani ma nenapadlo, že o niekoľko mesiacov sa táto značka bude spájať s výrobou dezinfekčných prostriedkov.

Na pandémiu koronavírusu aj spoločnosť reagovala čiastočnou zmenou svojho výrobného program. Ponúkla na trh alkohol, ktorý vzniká pri výrobe bezalkoholového šumivého vína na prípravu dezinfekčných prostriedkov.

Ponuky sa ujala spoločnosť Merck, ktorá takto mohla podstatne zvýšiť výrobu dezinfekčných prostriedkov. Od výrobcu šumivého vína dostala 50 tisíc litrov takmer 100 percentného alkoholu. Henkell má v pláne, že kvôli dopytu po alkoholu zvýši produkciu bezalkoholového sektu.

Sídlo spoločnosti Henkel vo Wiesbadene.

V pivniciach výrobcu sektu

Wiesbaden, hlavné mesto spolkovej krajiny Hessensko, je známe nielen ako jedno z najstarších kúpeľných miest Európy s 27 termálnymi prameňmi, ale aj ako sídlo svetoznámeho producenta sektu značky Henkell.

Centrála koncernu sa nachádza v historickej budove, na okraji Wiesbadenu, ktorý pripomína honosný kaštieľ. Pod ňou je až sedem poschodí pivníc s obrovskými sudmi a výrobnými linkami. Už samotná vstupná hala je impozantná, bohato zdobená v rokokovom štýle.

Najväčší producent šumivého vína svete

Dôležitým dátumom bol rok 1832, keď Adam Henkell v blízkom Mainzi založil obchod s vínom. Asi sa mu dobre darilo, lebo neskôr sa presťahoval do Wiesbadenu, kde v roku 1856 začal s výrobou šumivého vína značky Henkell Trocken.

Dnes je táto firma, presnejšie koncern, svetovým lídrom v produkcii sektu. Úspešnou obchodnou politikou rýchlo rástla aj v zahraničí.

Vlastní aj Hubert

Pod svoje krídla získala výrobcov sektu v Maďarsku (Torley), Česku (Bohemia sekt) a aj na Slovensku (Hubert).

Výrobné závody má Henkell vo viac ako 30 krajinách sveta. Poslednou veľkou akvizícou bola v roku 2018 kúpa väčšinového podielu v svetoznámej katalánskej spoločnosti Freixenet, ktorej korene takisto siahajú až do 19-storočia. Touto fúziou sa Henkell zaradil na prvé miesto na svete v produkcii šumivého vína.

I keď pôvodné značky kúpených spoločností zostali zachované, majiteľom je nemecký koncern. Zmenil sa však oficiálny názov spoločnosti na Henkell-Freixenet. Ústredie spoločnosti je vo Wiesbadene, kde sa pre návštevníkov konajú prehliadky historických výrobných priestorov.

V rámci prehliadky sa návštevníci oboznamujú s históriou a portfóliom spoločnosti a je sprístupnená aj finálna časť, plnenie a balenie fliaš.

Samotné spracovanie a dozrievanie zlatého moku sa deje v priestoroch v blízkosti areálu, sem však návštevníci už nemajú prístup.

Návšteva pivníc je veľkým zážitkom, najmä pre milovníkov historických zaujímavostí výroby šumivého vína nielen v Nemecku, ale aj v zahraničí. Spoločnosť Henkell sa teší na návštevníkov znova po skončení pandémie koronavírusu.

Dobové zariadenie v sídle spoločnosti Henkel.
Foto: autor článku