Turecká Alanya je obľúbené miesto slovenských dovolenkárov, ktorí prilietajú na Tureckú riviéru. Navštívila ju aj naša čitateľka, ktorá sa podelila o zážitky a dobré rady.
Do Alanye som sa tešila, navštívila som ju s dobrou partiou dvanástich seniorov, v rámci pobytu zorganizovaného seniorským občianskym združením. Cesta do rezortu v Alanyi z letiska v Antalii trvala asi dve hodiny, transfer sme mali po prílete zabezpečený. Išli sme za zdravím, cvičením, plávaním. V Alanyi je čisté tyrkysové more, počas letnej sezóny dosahuje teplotu okolo 27 °C. Pláže sú pieskové, vstup do mora je pozvoľný, vhodný aj pre neplavcov a malé deti. Pod vedením skúsenej cvičiteľky sme sa naučili na pláži aj v mori správne dýchať, masírovať si lymfatické uzliny a iné praktické cviky. My cvičiace seniorky sme budili pozitívnu pozornosť na pláži a na cvičenie sa k nám pridala aj zahraničná dovolenkárka, ktorá si s nami po cvičení aj zaplávala. Potešil nás aj záujem mladej českej mamičky. Vyjadrila obdiv našej cestovateľskej aktivite, odfotila si našu skupinu pre svojich rodičov a starých rodičov, aby mali v nás, seniorkách z Bratislavy, príklad , ako aktívne tráviť dôchodok.
Cestovanie a na čo dať pozor
Pre seniorov je vhodné cestovať s cestovnou kanceláriou alebo s určitou skupinou známych, príbuzných alebo priateľov. Je bezpečnejšie a istejšie mať pri sebe ľudí, ktorí nás poznajú, vedia podať informácie a poskytnúť pomoc. Dôležitý je platný pas. V prípade cesty do Turecka musí byť platnosť pasu o 150 dní dlhšia, ako je dátum vstupu na územie Turecka. Ak cestujeme s CK, tá ponúka zabezpečenie poistenia pri úraze a chorobe turistu. Je možné sa poistiť aj individuálne v niektorej komerčnej poisťovni. Zvlášť je to dôležité pri ceste do krajiny, ktorá nie je členom EÚ (ako je to aj v prípade Turecka), kde sa nedá použiť Preukaz poistenca, ktorý je súčasťou zdravotného poistenia. Traja dovolenkári z našej skupiny museli využiť aj služby strediska zdravotnej pomoci v našom dovolenkovom rezorte. Pre ošetrenie sa museli preukázať pasom a poistením. Pred ošetrením kontaktovali pracovníkov Asistenčnej služby a riadili sa jej pokynmi. Za ošetrenie neplatili, ale hodnota poskytnutých zdravotných úkonov, ktoré uhradila poisťovňa, bola vysoká. Dvaja naši ošetrení dovolenkári mali problémy s tlakom krvi. Je vhodné zobrať si na dovolenku okrem potrebných liekov aj tlakomer, nakoľko v horúcich klimatických podmienkach sa môžu vyskytnúť problémy s tlakom. Vysoké teploty v interiéroch sú korigované klimatizáciami. Tieto okrem pozitívneho ochladenia môžu spôsobiť aj zdravotné problémy pri prílišnom chladení. Nastaviť klimatizáciu a regulovať si ju môžete na izbe v hoteli. V autobuse, na letisku a v lietadle je užitočné mať v príručnej batožine sveter, šatku, resp. do lietadla aj dlhé nohavice, ak je spustená silná klimatizácia. Oplatí sa pribaliť si aj rúško alebo respirátor a použiť ich v uzavretých priestoroch (autobus, lietadlo), nakoľko sa v nich koncentruje veľa ľudí. Treba sa pripraviť aj na možnosť meškania lietadla, prípadne stratu batožiny a pribaliť si do príručnej batožiny najmä lieky, bielizeň, hygienické potreby, vodu. Káva a ďalšie občerstvenie je na letisku drahšie.
Čo treba vidieť
Z prímorského rezortu Alanya je dostupnosť do okolia výhodná, či už na výlety na zaujímavé pláže, výlety loďou alebo do prírody, všetko je v dosahu maximálne dvoch hodín. V meste Alanya je viacero pamätihodností, historický zámok Alanya Kalesi, Červená veža (Kizil Kule), ktorá je z celého komplexu najbližšie k moru a dnes je sídlom múzea, aj neďaleký Kaňon Sapadere. Zážitkom je piatkový trh v Alanyi – Cuma Pazar, slávny pre svoju typickú atmosféru. Nájdete ho priamo pod historickým zámkom až po Ataturk bulvár. Nakupovanie na trhu patrí k typickým zážitkom z Turecka. V ponuke je všetko od výmyslu sveta, ovocie, zelenina, ryby, ručne vyrobené tradičné výrobky, suveníry. Ovocie odporúčam pri kúpe na trhu umyť. Je známe, že pri nákupe v Turecku sa dá zjednávať. Takéto obchodovanie nemá pevné pravidlá, záleží na šťastí a ochote ustupovať v cene na jednej aj druhej strane. Ale sú aj obchody a služby , kde sa jednať nedá , napríklad v lekárni, v autobuse.
Doprava a ceny
Do centra Alanye sa z prímorského rezortu viete dostať aj autobusom, cca za 50 minút jazdy zaplatíte 1,50 € . V meste si môžete prenajať auto. Menšie auto na deň vás po zjednaní vyjde okolo 10 eur. Po Alanyi a okolí sa viete pohybovať autobusmi, či dolmušmi (miestny minibus), tie stoja len pár tureckých lír a zastávky majú na znamenie. Šoférovi stačí povedať, kam chcete ísť a on vás tam vysadí. Nečakajte pravidelný cestovný poriadok, keď dolmuš uvidíte, zamávajte a šofér vám zastaví. V Turecku sa platí tureckými lírami, ktoré je dobré zameniť po prílete v zmenárni a platiť domácou menou. Výber z bankomatu vychádza drahšie. V súčasnosti je kurz cca 35 tureckých lír za 1 euro. Pri kúpe vám predavač povie cenu aj v eurách, či dolároch, tie sú u Turkov obľúbené. Nemusia vám však správne vydať, preto trvajte na platení v lírach. Nám sa osvedčilo aj platenie v eurách. Netreba prijať prvú cenu (prvá suma je vždy predražená), ktorú vám povedia, ale je lepšie zjednávať. Ceny neuvidíte nikde napísané. Ceny kávy, piva, minerálky v kaviarničke sú približne porovnateľné s našimi, resp. sú aj trocha lacnejšie.
Na koniec pridávam radu, aby váš pobyt bol príjemný . Nezabudnite dodržiavať pitný režim, mať pri sebe stále fľašku s balenou vodou, chrániť si oči slnečnými okuliarmi, hlavu klobúkom, telo opaľovacím krémom a nepreháňať čas pobytu na slnku.
Foto: autorka