Nie nepomýlili sme sa, v titulke nie je preklep. Zavedieme vás do malého mestečka Úterý v západných Čechách, medzi Plzňou a Mariánskymi Lázňami a zažijete pocit, akoby sa tu zastavil čas.
V pôvabnom mestečku Úterý, založeného v 11.storočí, sa zachovali viaceré cenné historické pamiatky a ocitnete sa ako v stredoveku.
Baníci hľadali zlato a žil tu zakladateľ Mariánských Lázní
Osadu Úterý založili nemeckí baníci v 11. storočí, v jej okolí bolo nálezisko zlata. Historické centrum sa dochovalo prakticky neporušené, vyzerá ako z rozprávky, starobylo vyzerajúce domy majú stredoveké jadro.
Na námestí dláždenom mačacími hlavami stojí renesančná radnica a hrazdené domy, obďaleč stojí barokový kostol sv. Jána Krstiteľa s nezvyklým oválnym pôdorysom.
K zakonzervovaniu starobylej podoby mestečka Úterý prispel paradoxne aj odsun Nemcov, ktorí tu pred druhou svetovou vojnou tvorili väčšinu. Po odsune sa v roku 1946 Úterý vyľudnilo a dosídlovanie českým obyvateľstvom z vnútrozemia a volynskými Čechmi neprebehlo úspešne. Navyše takmer polovica domov po pravej strane námestia v lete 1998 do základov vyhorela.
V meste je rodný dom zakladateľa Mariánských Lázní Kašpara Reitenbergera (1779-1860). Latinský nápis na podstavci jeho sochy pri Spievajúcej fontáne na Mariánskolázeňskej kolonáde dodnes hlása, že „… včas rozpoznal liečivú silu prameňov a sprístupnil ich používanie pre chorých a zaslúži si plným právom byť oslavovaný ako zakladateľ mesta“.
Mestečko unikát
Zážitok z návštevy malého mestečka, v ktorom dnes žije len okolo 500 obyvateľov, je o to silnejší, že človek nemá o existencii tejto lokality ani tušenia. Úterý nemá štatút mestskej pamiatkovej rezervácie, v okolí nie sú rekreačné strediská, propagáciu nenájdete v turistických sprievodcoch. S výnimkou troch bytoviek ukrytých v zeleni nad obcou nenarušila ráz mesta žiadna novodobá výstavba.
Úterý skutočne vyzerá v podstate ako pred sto, či dvesto rokmi. Je tu zachovalá príroda, ticho, žádné chaty, len jedna krčma a obchod. Je to unikátne mestečko, ktoré pre svoj pôvab objavili len filmári. Nakrúcal sa tu známy seriál Zdivočelá země a Zvony z rákosu.
Prečo Úterý?
Oficiálna zmienka o Úterý pochádza z roku 1233. Už v 13. storočí sa tu konal pravidelne jedenkrát týždenne trh, vždy druhý deň v týždni, preto dostalo trhové mestečko meno – Úterý.
Okrem obchodovania sa v okolí dobývalo zlato. Oficiálna zmienka o Úterý pochádza z roku 1233.
Okolie mestečka Úterý je výzvou na objavovanie nového a nepoznaného pre tých, ktorí sa neboja zísť z turistických značiek a putovať na vlastnú päsť. Ideálnym miestom pre takéto putovanie je malebné údolie Úterského potoka, v okolí objavíte radu mlynov, zrúcaninu hradu Falkenštejn aj desiatky bunkrov predvojnového československého opevnenia a v potoku možno aj zlato.
Zaujímavý je aj areál premonštrátskeho kláštora v Teplej s románsko-gotickým kostolom, vzácnou knižnicou, upravenou záhradou a s ubytovaním priamo v kláštore.
Do Úterý je problematické dopravné spojenie, autobusy chodia len dvakrát denne a vlakom s dvoma prestupmi z Plzně, Stříbra a Manětína. Autom je však dobrá dostupnosť, odbočkou z Plzne smer Karlovy Vary a za návštevu tento skrytý skvost rozhodne stojí.