Požiadala som svoju kolegyňu, Jarku Horváthovú, známu novinárku, cestovateľku, gurmánku a Záhoráčku telom a dušou, aby nám poslala svoje vianočné vyznanie a jej obľúbený recept.
„Každý sa asi narodí s nejakými záľubami, ja som sa narodila so záľubou v cestovaní, dobrom jedle a v receptoch. Tie som skúmala prakticky odkedy som sa naučila čítať.
Doma sme odoberali nejaký ženský časopis a vždy tam boli aj recepty. Boli bez obrázkov, tak som si predstavovala, ako krásne tie jedlá vyzerajú a chutia.
Mama bola majster v ručných prácach, ale varenie ju veľmi nebavilo, takže sme si úlohy rýchlo rozdelili – ona šila a plietla a ja, keďže som sa chcela dobre najesť, som varila.
Na Vianoce vždy piekla to isté pečivo, volalo sa jednoducho:„dobré pocheraje“. Veľmi mi chutili a keď tú chuť zacítim dnes, okamžite sa vrátim do detstva.
Vianoce sme trávili vždy celá rodina spolu, bolo nás za stolom spolu jedenásť. Odkedy rodičia už nie sú, trávime sviatky každoročne spolu so sestrou na chalupe po starých rodičoch.
Naše deti sú už dospelé, každé žije inde, majú vlastné rodiny, takže nikdy nevieme, kto kedy príde. Stále niekto prichádza a odchádza, len my sme stále tam. Ale štedrovečerná večera a opulentný obed na 1.sviatok vianočný musí byť.
Večera je klasická, ako hlavný chod máme kapra, ktorého však nevyprážame, ale pečieme, a vlašský šalát. To je zase sestrina špecialita. Robí sa deň, či dva vopred a je taký dobrý, že by sme ho zjedli najradšej už pred večerou. Hlavný obedový chod na 1. sviatok vianočný je pečená kačica, lokše a kapusta. S receptami na kačicu a kapustu experimentujem podľa chuti a nálady.
A čo sa týka vianočného pečiva? Voľakedy som rada experimentovala a piekla vždy niečo nové, ale deti sú neoblomné, chcú klasiku: vanilkové rožky, linecké pečivo, medovníky a niečo slané. Všetko ostatné je navyše. K našim Vianociam neodmysliteľne patria aj bielkovinovo-orechové sucháre. To preto, lebo potrebujeme spotrebovať bielky z domáceho vajcového likéru, ktorý robíme ešte pred vianočným pečením. Lebo bez neho to pečenie nie je ono.“
Jarmila Horváthová
Dobré pocheraje
380 g hladkej múky
180 g masti
120 g práškového cukru
1 vajce
kôra z 2 chemicky neošetrených citrónov
Všetky suroviny spolu spracujeme na cesto, to nesmie byť tvrdé, preto múku pridávame postupne.
Vyvaľkáme a vykrajujeme rôzne tvary.
Pečieme pri 180 stupňoch, aby malo krémovú farbu, posypeme práškovým cukrom.