Vincentka je zázračný liek nielen na jeseň

Jesenné a zimné obdobie prináša chrípky a nachladnutia. Na dýchacie ťažkosti, zapálené hlasivky a upchatý noc určite pomáha luhačovická minerálka Vincentka.

Originálne zloženie robí z minerálnej vody Vincentka prírodný liek. Obsahuje toľko jódu, že jeden hlt stačí na pokrytie dennej spotreby dospelého človeka.

Miestni tvrdia, že vo Vincentke sa dá nájsť celá Mendelejevova tabuľka prvkov a telo si z nej vyberie len to, čo práve potrebuje.

Jej liečivé účinky objavili ľudia už pred stáročiami, keď v okolí vyvierala v plytkých studniach. Množstvo a zloženie minerálnych solí vo vode umožňuje rozpúšťanie usadenín, hlienov v dýchacích cestách, žalúdku a črevách.

V roku 1669 brniansky lekár Jan Hertod zverejnil vo vestníku Viedenskej univerzity článok o luhačovických prameňoch s honosným názvom Tartare mastix Moraviae – Bič na usadeninu.

A hoci to povedal veľmi poeticky, mal pravdu. Vincentka sa odporúča na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej chorobe žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri opuchoch pečene, diabete mellitus či chronickej pankreatitíde.

Vincentka v novom šate

Najznámejší luhačovický prameň Vincentka bol dlhšie zatvorený, ale je opäť prístupný verejnosti. Z luhačovického prameňa je možné sa znova napiť priamo zo zdroja, v hale, ktorú dokončili po ročnej rekonštrukcii.

Architektonicky hodnotná stavba je svetlejšia, vzdušná a farebne zladená v porovnaní s tou, ktorú postavili pred sedemdesiatimi rokmi.

Hostia sa môžu tešiť na stálu interaktívnu expozíciu o vzniku a význame luhačovických minerálnych vôd. Hala je aj tradičným miestom na usporadúvanie kultúrnych a spoločenských akcií.

Na zlepšenie a skvalitnenie klímy v hale inštalovali modernú vzduchotechniku. Na svoje miesto sa znovu vrátil pôvodný výdajný pult z kubánskeho mramoru.

Technickou zaujímavosťou je, že na údržbu a čistenie priestoru medzi strechou a podhľadmi je k dispozícii špeciálny posuvný vozík, ktorý však návštevníci pri bežnej prevádzke neuvidia.

Medzi halou Vincentka a galériou vznikol otvorený priechod, návštevníci si tu môžu v zeleni, na lavičkách oddýchnuť.

Kúpeľná kolonáda s halou Vincentka patrí medzi kultúrne pamiatky Českej republiky a celý kúpeľný areál je od roku 2006 nominovaný na zápis do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Nová, zrekonštruovaná hala Vincentka. FOTO: lazneluhacovice.cz
Nová, zrekonštruovaná hala Vincentka. FOTO: lazneluhacovice.cz

V Luhačoviciach sa liečia dospelí aj deti

V Kúpeľoch Luhačovice si dospelí okrem ochorení dýchacích ciest, tráviacej sústavy, chorôb látkovej výmeny liečia aj onkologické ochorenia a v posledných piatich rokoch poisťovňa pre českých pacientov plne hradí aj liečbu nervových ochorení a pohybového ústrojenstva.

Slovenskí pacienti majú preplatenú liečbu poisťovňou len v prípade, ak sa diagnóza v kúpeľoch na Slovensku nedá liečiť.

V Luhačoviciach ako jediných kúpeľoch na Morave poskytujú kúpeľnú liečbu aj deťom so sprievodom už od 1,5 roka ich veku s indikáciou na respiračné ochorenia, obezitu, choroby tráviaceho ústrojenstva a tiež kožné a onkologické ochorenia.

A rodičia detí nedajú dopustiť na účinky Vincentky na upchaté nosy a priedušky počas zimného obdobia.

Vincentka patrí do skla. Do fliaš sa plní od roku 1820, kedy sa namiesto keramických nádob začali používať sklenené fľaše s objemom 1,5 litra. Až na krátke vybočenie koncom 70. a začiatkom 80. rokov 20.století, kedy sa Vincentka plnila do fliaš z tvrdeného PVC, spojenie Vincentky so sklom trvá už takmer 200 rokov. FOTO: vincentka.cz

Vincentka nielen na pitie

Vincentka sa v Luhačoviciach neplní len do fliaš, používa sa i na liečbu v tamojších kúpeľoch. Tie patria medzi najväčšie kúpelné spoločnosti v Česku, majú vlastný vrt z pramena Vincentky.

V jednej z budov si ju pacienti naberajú na pitné kúry a dokonca sa zohrieva, aby nebola príliš studená. Okrem Vincentky majú kúpele ďalších deväť prameňov s podobným zložením minerálov aj teplotou.

Všetko sú to studené hydrogénuhličitanochloridosodné jódové kyselky, ktoré majú okolo 8 až 10 stupňov.

„Vincentku z Luhačovíc berú aj ďalšie kúpele, vozí sa napríklad do klimatických kúpeľov v Karlovej Sudánke,“ hovorí primár luhačovických kúpeľov Jiří Hnátek.

„Zloženie tejto vody nám umožňuje používať pri liečbe aj uhličitanové kúpele. Voda rozťahuje kapiláry na povrchu tela a uľahčuje tak činnosť srdca a krvného obehu. Na kúpele sa používa zmes vody z viacerých prameňov,“ vysvetľuje primár.

Pôvodná hala, v ktorej sa nachádzal liečivý prameň Vincentka. FOTO: lazneluhacovice.cz
Nová zrekonštruovaná hala Vincentka. FOTO: lazneluhacovice.cz

Používajú ju speváci, športovci, učitelia, ale je aj na opicu

Vincentku a výrobky z nej dlhodobo používa aj česká biatlonová reprezentácia. Spreje a inhalácie pomáhajú ochrániť v mrazivom počasí sliznice dýchacích ciest športovcov a preklenúť dýchacie ochorenia, ktoré by im mohli skomplikovať tréning.

Vincentku vo forme pastiliek používajú i speváci, napríklad Lucie Bílá, Anna K. a tiež mnohí moderátori. Veľmi dobre totiž vplýva na hlasivky.

A Vincentka má aj ďalší účinok, kvôli ktorému ju v minulosti furmani vozili v sudoch do juhomoravských vínnych pivníc či do viedenských vinární.

Jemne bublinková voda plná minerálov totiž dokáže spoľahlivo pomôcť pri opici – nepríjemnom stave tela po vypití väčšieho množstva alkoholu.

Zároveň zabraňuje nadmernému uvoľňovaniu žalúdočnej kyseliny pri pití vína. Najlepšie je rovno ju ním zapíjať. Voda má vraj prekvapivo dobrú chuť najmä v kombinácii s vlašským rizlingom.