Vyžrebované! Vyhrajte telefón pre seniora

Aktualizácia 10.12.2019:

Správna odpoveď: Modely telefónov pre seniorov, ktoré ponúka e-shop Mobilonline sa volajú: Aligator A420 Senior, Aligator VS900 Senior, Mobiola, Alcatel, My Phone Halo Q Senior, CPA Halo 11, CPA Halo 15 (stačilo napísať tri modely).

Výhercovia: pani Lýdia Š. z Trenčína, pán Vavrinec P. z Matuškova a pán Adrián B. z Košíc. Gratulujeme!


 

Mobily pre seniorov, to nie sú len veľké, ľahko hmatateľné tlačidlá. Oproti iným telefónom majú lepšie rádio, hovoriacu klávesnicu, čitateľný displej a batériu, ktorá vám vydrží aj dva týždne.


Súťaž: Napíšte nám aspoň 3 značky telefónov pre seniorov, ktoré nájdete v ponuke e-shopu Mobilonline a my zo všetkých správnych odpovedí vyžrebujeme 3 výhercov, ktorým pošleme:

1x vyklápací seniorský telefón CPA Halo 15 alebo
1x tlačidlový telefón myPhone 3320 alebo
1x balíček reklamných predmetov s logom Mobilonline

Správne odpovede zasielajte do 30.novembra na adresu redakcie vivasenior@vivasenior.sk


Mobil pre seniorov spoznáte na prvý pohľad podľa mohutných tlačidiel s veľkými číslicami. Niektorí výrobcovia telefónov (napríklad český Aligator) pridávajú za názov modelu ešte prívlastok „Senior“, kvôli ich ľahšej identifikácii.

Netušia však, aký názor majú na celú vec samotní seniori. Pravdou je, že rozdeľovanie telefónov do skupín „pre seniorov“ a na „všetky ostatné“ sa môže niektorých dotknúť a vyvolať v nich zábrany voči nákupu tohto typu telefónu.

V dôsledku toho potom odchádzajú z predajne s klasickým tlačidlovým telefónom s nečitateľnými číslicami na klávesnici, ku ktorému budú musieť zakaždým hľadať okuliare.

A ani netušia, že sa práve pripravili o telefón s mimoriadnymi funkciami, ktorými sa často nemôžu pochváliť ani najnovšie smartfóny.

Čím sú teda seniorské telefóny také výnimočné?

Majú veľké tlačidlá s kontrastnými číslicami

Najdôležitejšou črtou sú už spomínané nadrozmerné tlačidlá, ktoré sú oddelené, ľahko hmatateľné a rozpoznateľné.

Vďaka tomu výrazne uľahčujú manipuláciu s mobilným telefónom a oceníte ich aj pokiaľ trpíte zníženou citlivosťou v prstoch rúk. Už sa viac nestane, že namiesto tlačidla 5 stlačíte 6-tku.

Tlačidlá sú navyše doplnené veľkými kontrastnými číslicami, takže ich ľahko prečítate aj bez použitia okuliarov.

Majú SOS tlačidlo

Veľmi dôležitá funkcia pre seniorov so zhoršeným zdravotným stavom alebo žijúcich osamote. SOS tlačidlo je veľké, samostatné tlačidlo umiestnené v zadnej časti telefónu. Slúži na rýchle privolanie rodinného príslušníka v prípade núdze.

Mnohí sa mylne domnievajú, že po stlačení SOS tlačidla si automaticky privolajú rýchlu zdravotnú pomoc. Nie je to pravda. Kontakt si musíte najprv manuálne nastaviť (v najlepšom prípade aj s medzinárodnou predvoľbou) a číslo by malo smerovať na niektorého z členov vašej rodiny alebo okruhu blízkych priateľov.

Vybrané modely seniorských telefónov (väčšina modelov od značiek Aligator a Mobiola) sú dokonca vybavené rozšírenou službou, vďaka ktorej si núdzový kontakt môže vyžiadať informačnú SMS s vašou polohou. Túto funkciu nenájdete ani v najnovších smartfónoch.

Majú rýchlu voľbu

Na podobnom princípe ako SOS tlačidlo funguje aj klávesnica. Ku každému z jej čísiel si môžete priradiť samostatný kontakt, ktorý vytočíte dlhým stlačením.

Majú hovoriacu klávesnicu

Zaujímavá funkcia pre seniorov s výrazne zhoršeným zrakom. Po stlačení ktoréhokoľvek tlačidla klávesnice telefón nahlas prečíta jeho hodnotu. Napríklad stlačením tlačidla 1, prečíta „jeden“, stlačením #, prečíta „mriežka“ a podobne.

Majú tlačidlo pre svietidlo

Hoci v smartfónoch sme zvyknutí túto funkciu zapínať v rýchlej ponuke telefónu, seniorské telefóny majú pre ňu osobitné tlačidlo, takže nie je potrebné odblokovať telefón a vojsť do menu. Tlačidlo pre svietidlo je zvyčajne posuvné a nachádza sa na bočnej strane zariadenia.

Majú lepšie rádio

Ak chcete počúvať rádio cez smartfón, musíte doň zapojiť slúchadlá, ktoré budú následne plniť funkciu antény. Riadna otrava. Pri seniorských telefónoch tomu tak nie je. Stačí v menu zapnúť rádio a mobil automaticky začne prehrávať zvuk.

Majú odolnú konštrukciu a ergonomický tvar

Seniorské telefóny sú väčšinou zhotovené z plastu, takže sú ľahké, výborne sa držia a ak sa vám aj vyšmyknú z ruky, zväčša sa im nič nestane. Nie je teda potrebné chrániť ich v takej miere ako klasické tlačidlové telefóny, ktoré majú často kovovú konštrukciu alebo smartfóny, pri ktorých aj jediný pád z menšej výšky môže znamenať znefunkčnenie alebo znehodnotenie celého zariadenia.

Majú lepšie čitateľný displej

Displej seniorských telefónov má nižšie rozlíšenie a je nastavený na vyšší kontrast, než sme zvyknutí pri bežných tlačidlových mobiloch a smartfónoch. Čo však uberá na kráse, pridáva na praktickosti. Kontrastnejší displej je totiž lepšie čitateľný na priamom slnku a poľahky ho prečítate aj bez okuliarov.

Majú nabíjací stojan

Veľmi praktické riešenie, vďaka ktorému máte telefón vždy na očiach, nabitý a pripravený na použitie.

Majú dlhúúúú výdrž batérie

Dnešné smartfóny je potrebné nabíjať každý deň, pri aktívnom používaní dokonca aj viackrát v priebehu dňa. Pre seniorské telefóny to však neplatí. Batéria v nich vydrží na jediné nabitie aj dva týždne a ak sa časom opotrebuje, vo väčšine modelov si ju vymeníte za novú aj sami. Ak by ste však chceli vymeniť batériu v smartfóne, bez odborného servisného zásahu by ste si neporadili.

Zaujal vás článok a chceli by ste si zadovážiť seniorský telefón? Navštívte e-shop Mobilonline, kde na všetkých návštevníkov stránky vivaSenior.sk čakajú telefóny Aligator A420 Senior a CPA Halo 11 za naozaj špeciálne ceny.