Peší výlet na zámok Schloss Hof zvládne každý – vyžrebovaní

V máji sme pozývali na výstavu na zámok Schloss Hof, ktorý leží od Bratislavy skutočne veľmi blízko.

Na tento krásny zámok pozývame znova s ponukou pešieho výletu a možnosťou vyhrať vstupenky do zámku.


Súťaž – Odpovedzte na otázku: Kde sa vydávala najmilšia dcéra Márie Terézie, Kristína? a vyhrajte voľné vstupenky na zámok Schloss Hof.
Odpovede posielajte do 30.júna 2018 na adresu:  vivasenior@vivasenior.sk. 


Aktualizácia 5.7.2018: Vyžrebovali sme tieto čitateľky: Margita Ďurannová z Bratislavy a Barbora Laucká z Bratislavy. Získavajú vstupenky na zámok Schloss Hof.

Areál zámku Schloss Hof sa rozprestiera na ploche vyše päť hektárov a pozostáva z dvojposchodovej zámockej budovy, barokovej záhrady a statku. Zámok patrí k najväčším barokovým komplexom tohto typu v Európe.

Súčasťou záhrady sú rôzne fontány, sochy a pavilóny. V záhonoch záhrady sa pestujú kvety, ktoré tam boli už v minulosti. V menšej zoologickej záhrade je až 240 zvieracích obyvateľov. Biely oslík, ťava dvojhrba, koníky plemena Lipican, poníky, štvorrohé kozy, pávy, aj uhorská skrutkorohá ovca a sysle.

Zdroj foto: schlosshof.at

Pešo z Bratislavy na Schloss Hof

Pozývame na prechádzku z Bratislavy na zámok Schloss Hof, ktorá nie je náročná a prináša pár pekných pohľadov. “Najťažším“ úsekom je prechod cyklomostom Slobody, je to najvyššie prevýšenie celej trasy. Pomalým tempom prakticky po rovine prejdete vzdialenosť 3,4 kilometra na zámok zhruba do hodinky.

Výlet je ideálny pre seniorov, aj rodiny s deťmi a kočíkmi.

Ako na to

Z Bratislavy do Devínskej Novej Vsi najideálnejšie autobusom alebo autom. Na autobusovej zástavke Novoveská vystúpime. Prejdeme na druhú stranu cesty a odkryje sa nám vydláždená cesta k cyklomostu Sloboda.

Prejdeme po moste Slobody a hrádzou k zámku Schlosshof. Do zámku treba obísť výbehy s ťavami, koňmi a oslíkmi z pravej strany.

Cyklomost Sloboda bol uvedený do prevádzky v septembri 2012 a spája Slovensko s Rakúsko

m. Vedie nad rieku Morava a spojil cyklotrasy v rámci spolupráce týchto dvoch krajín. Málokto ale vie, že tento most kopíruje trasu mostu, ktorý tu bol už dávno predtým.

Most cez rieku Morava v týchto miestach existoval už za vlády Márie Terézie a cisárovná ho využívala na návštevu svojej najmilšej dcéry Kristíny, ktorá bývala na Bratislavskom hrade a vydávala sa práve v kaplnke zámku Schloss Hof. V roku 1866 bol most cez rieku Moravu nemeckými vojskami odpálený.

Zdroj foto: schlosshof.at

História

V roku 1725 prestavali hrad na zámok ako letné sídlo savojského princa Eugena Savojského. Keď princ Eugen vo veku 73 rokov zomrel, zdedila jeho majetok jediná žijúca príbuzná, neter Anna Viktória Savojská a tým sa stala jednou z najbohatších žien Európy.

Dva roky po prevzatí dedičstva si kňažná vzala o 18 rokov mladšieho princa Jozefa Fridricha Saského-Hildburghausenského, ktorému darovala zámky Hof a Niederweiden.

Neskôr kúpila zámok Schloss Hof rakúska arcivojvodkyňa Mária Terézia a venovala ho svojmu manželovi. Krátko po kúpe zámku sa v ňom uskutočnilo niekoľko zmien.

Niekdajšie súkromné miestnosti princa Eugena začali po prestavbe slúžiť cisárskemu páru a boli zariadené novým nábytkom. Cisár František Štefan strávil na zámku Schloss Hof každý rok aspoň niekoľko týždňov až do svojej smrti v roku 1765.

Po smrti cisára na zámku pobývala vdova Mária Terézia. Širšie zmeny sa na zámku uskutočnili v 70-tych rokoch 18. storočia pod vedením architekta Johanna Lukasa Hillebrandta.

Zdroj foto: schlosshof.at

Zámku sa ujal štát

Po rozpade Rakúsko-Uhorska prešlo vlastníctvo do štátnych rúk. Pre zámok Schloss Hof sa však veľa nezmenilo – vojenská správa ho mala naďalej vo svojom područí, len uniformy vojakov sa zmenili.

Po odchode c. a k. kavalérie sa sem nasťahovalo rakúske spolkové vojsko, potom ho vystriedalo vojsko nemeckého wehrmachtu a po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945 napokon zámok obývali vojaci Červenej armády.

Väčšie reštauračné práce a opravy prebehli na zničených a chátrajúcich zámkoch Schloss Hof a Niederweiden v roku 1986 . Rozsiahla sanácia respektíve rekonštrukcia oboch zámkov sa začala v roku 2002 a od roku 2015 je zámok otvorený verejnosti.

Čo ponúka Zámok Schloos Hof a zámok Niederweiden?

Okrem stálej expozície barokových apartmánov ponúka novú atraktívnu výstavu v znamení jedla s názvom „ČO SVET JE ?“.

Netradičné, moderné, interaktívne stvárnenie výstavy má za cieľ zaujať a aj poučiť o širo

Biele oslíky. Zdroj foto: schlosshof.at

kej tematike potravín pochádzajúcich zo zeme.

Návštevníci sa môžu oboznámiť so začiatkami poľnohospodárstva, pestovania a obrábania pôdy, stravovacími zvyklosťami rôznych národov na svete.

Až do novembra tohto roku budú môcť návštevníci obidvoch zámkov na Moravskom poli nahliadnuť za okraj taniera a dozvedieť sa, aký zaujímavý je svet jedla.

Sériu otvára v tomto roku výstava s témou „ Zo zeme na tanier“. V loveckom zámočku princa Eugena Niederweiden pokračuje druhá časť výstavy zameraná na naše zmysly a nakoľko dokážu vzhľad, vôňa, konzistencia a zvuky ovplyvniť náš vzťah k jedlu.

Na tému jedlo pribudnú aj podujatia priamo spojené s jedlom:

16.-17. júna. argentínske grilovanie „Asado“.
23. júna Medzinárodný deň piknikov. Prvýkrát si ho

na zámku môžete vychutnať v rámci súčasného Európskeho roka kultúrneho dedičstva ako projekt kulinárskej tradície na 18 zámkoch v 12 krajinách.

Obidva zámky sú otvorené denne od 10.00 do 18.00 hod.

Prehliadka v slovenskom jazyku: každú nedeľu a počas slovenských štátnych sviatkov o 11:30 a 13:30, trvanie cca. 1 hodina, cena na osobu 3,-€

Zdroj foto: schlosshof.at