Barokový zámok vo Valticiach a jeho areál nezaostáva krásou za Lednicami. Je súčasťou Lednicko-Valtického areálu a od roku 1996 je na zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
Súťažnú otázku nájdete na konci článku.
Zámok Valtice bol pôvodne postavený ako hrad a od roku 1387 do roku 1945 patril rodu Lichtenštajnovcov. Už pred rokom 1387 vlastnil tento rod nielen celé Valtice, ale aj valtický veľkostatok na rakúskej a moravskej strane, ako aj hrad Mikulov.
Dnes zámok Valtice tvorí viacero budov a v štvorkrídlovej budove sa nachádza aj Národný salón vín Českej republiky, v ktorom môžete ochutnať najlepšie vína Česka.
Zo zámku utiekli pred koncom vojny
Valtice sa od roku 1530 stali rezidenciou a rodinným sídlom rodu Lichtenštajnovcov. Zámok využívali až do roku 1944, kedy zo zámku odviezli cenné umelecké diela pred blížiacim sa koncom vojny. Bohatstvo rodu demonštruje veľkosť a nádhera výzdoby celého zámockého areálu. Jeho súčasná podoba je dielom významných architektov 17. a 18. storočia, Antona Ospela, Antona Erharda Martinelliho a Antonia Beduzziho.
Krása a zlatom zdobené interiéry
Kým ostatné zámočky v okolí fungovali iba ako sezónne príbytky, barokový zámok vo Valticiach s viac ako stovkou miestností a množstvom vínnych pivničiek slúžil Lichtenštajnovcom ako pevné sídlo.
Dnes je v majestátnom štvorkrídlovom panstve návštevníkom sprístupnených len 17 miestností s barokovým a rokokovým zariadením a okolitým parkom.
Zámok má bohato zlatom zdobené barokové reprezentačné priestory a zámockú kaplnku považovanú za jednu z najkrajších chrámových priestorov v Európe.
Prehliadka spojená s ochutnávkou vín
Valtické podzemie je unikátnym labyrintom historických vínnych pivníc a ponúka ochutnávku kvalitných moravských vín. Prehliadka podzemia sa dá spojiť s ochutnávkou vín s občerstvením a výkladom someliéra. Celá okolie Valtíc je totiž známou vinárskou oblasťou.
Neďaleko od zámku sa prechádzkou dostanete k niektorému zo solitérnych pamiatok ukrytých v rozľahlom areáli, ktoré sú súčasťou Lednicko-Valtického areálu.
Zámoček Belveder
Smerom na sever, modrou turistickou trasou, je zámoček Belveder. Objekt určený na chov bažantov bol známy svojou čínskou sieňou s lampiónmi a zbierkami cenného porcelánu. Neskôr budova utrpela nešetrnými zásahmi laikov a dnes je v rekonštrukcii.
Hraničný zámoček
O tri kilometre ďalej Hraničný zámoček slúžil kedysi panstvu ako letné sídlo, dnes je luxusným hotelom s reštauráciou. Názov dostal podľa svojej polohy, keďže pred pripojením celej oblasti k Československej republike stál presne na hranici Moravy a Rakúska.
Dianin chrám nazývaný Randez-vous
Ak sa z Valtíc vydáte červenou turistickou trasou, uchváti vás Dianin chrám, častejšie nazývaný ako Randez-vous.
Romantický zámoček, zasvätený samotnej bohyni lovu Diane poskytoval šľachte priestor pre zhromažďovanie pred poľovačkami. Kniežatá však pri svojich lovoch chceli nielen požehnanie Diany, ale aj sv. Huberta, patróna poľovníkov, preto i jemu v areáli vystavali objekt – krásnu gotickú kaplnku, ktorá sa dnes využíva k hudobným produkciám.
Apollónov chrám
Na brehu Mlýnskeho rybníka z Apollónovho chrámu s ôsmimi dórskymi stĺpmi a so sochou antického boha Apollóna je pekný pohľad na okolie z vyhliadkovej terasy. Pri Hlohoveckom rybníku, pred krytou klasicistickou kolonádou je súsošie Tri Grácie, predstavujúce bohyne Aténu, Afroditu a Artemis. Naopak, nad Valticami sa týči monumentálna klasicistická stavba Kolonády Reistna.
Kolonáda Reistna
Kolonáda je pamätníkom, ktorý nechal postaviť Jozef I. Lichtenštajn ako spomienku na svojich zosnulých predkov. Počas návštevných hodín je otvorená aj pre turistov a ponúka jedinečný výhľad na všetky svetové strany: od Lednicko – Valtického areálu, cez rakúsky Schattenberg až po Malé Karpaty na východe.
Obec Valtice sa hrdí titulom „hlavné mesto vína“. Pravidelne sa tu organizuje množstvo podujatí spojených s oslavou tohto moku a milovníci aktívneho odpočinku sa môžu vydať aj na Náučnú vinársku cestu okolím Valtíc.
Súťažná otázka: Odkedy sa zámok Valtice stali rezidenciou a rodinným sídlom rodu Valdštejnovcov?
Odpovede zasielajte do 15.júna na adresu: vivasenior@vivasenior.sk
Hlavnou cenou je rodinná vstupenka do všetkých hradov a zámkov v správe Národního památkového ústavu v Českej republike. Dvaja výhercovia získajú vecné ceny od Českej centrály cestovného ruchu Slovensko, v spolupráci s ktorou túto súťaž organizujeme.
Bližšie info k súťaži tu.