Zlato a víno vo Valticiach

Barokový zámok vo Valticiach a jeho areál nezaostáva krásou za Lednicami. Je súčasťou Lednicko-Valtického areálu a od roku 1996 je na zozname Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Súťažnú otázku nájdete na konci článku.

Zámok Valtice bol pôvodne postavený ako hrad a od roku 1387 do roku 1945 patril rodu Lichtenštajnovcov. Už pred rokom 1387 vlastnil tento rod nielen celé Valtice, ale aj valtický veľkostatok na rakúskej a moravskej strane, ako aj hrad Mikulov.

Dnes zámok Valtice tvorí viacero budov a v štvorkrídlovej budove sa nachádza aj Národný salón vín Českej republiky, v ktorom môžete ochutnať najlepšie vína Česka.

Zo zámku utiekli pred koncom vojny

Valtice sa od roku 1530 stali rezidenciou a rodinným sídlom rodu Lichtenštajnovcov. Zámok využívali až do roku 1944, kedy zo zámku odviezli cenné umelecké diela pred blížiacim sa koncom vojny. Bohatstvo rodu demonštruje veľkosť a nádhera výzdoby celého zámockého areálu. Jeho súčasná podoba je dielom významných architektov 17. a 18. storočia, Antona Ospela, Antona Erharda Martinelliho a Antonia Beduzziho.

Barokové interiéry zdobené zlatom vo Valtickom zámku. Foto: Ladislav Renner, CzechTourism

Krása a zlatom zdobené interiéry

Kým ostatné zámočky v okolí fungovali iba ako sezónne príbytky, barokový zámok vo Valticiach s viac ako stovkou miestností a množstvom vínnych pivničiek slúžil Lichtenštajnovcom ako pevné sídlo.

Dnes je v majestátnom štvorkrídlovom panstve návštevníkom sprístupnených len 17 miestností s barokovým a rokokovým zariadením a okolitým parkom.

Zámok má bohato zlatom zdobené barokové reprezentačné priestory a zámockú kaplnku považovanú za jednu z najkrajších chrámových priestorov v Európe.

Prehliadka spojená s ochutnávkou vín

Valtické podzemie je unikátnym labyrintom historických vínnych pivníc a ponúka ochutnávku kvalitných moravských vín. Prehliadka podzemia sa dá spojiť s ochutnávkou vín s občerstvením a výkladom someliéra. Celá okolie Valtíc je totiž známou vinárskou oblasťou.

Neďaleko od zámku sa prechádzkou dostanete k niektorému zo solitérnych pamiatok ukrytých v rozľahlom areáli, ktoré sú súčasťou Lednicko-Valtického areálu.

Zámoček Belveder

Smerom na sever, modrou turistickou trasou, je zámoček Belveder. Objekt určený na chov bažantov bol známy svojou čínskou sieňou s lampiónmi a zbierkami cenného porcelánu. Neskôr budova utrpela nešetrnými zásahmi laikov a dnes je v rekonštrukcii.

Hraničný zámoček

O tri kilometre ďalej Hraničný zámoček slúžil kedysi panstvu ako letné sídlo, dnes je luxusným hotelom s reštauráciou. Názov dostal podľa svojej polohy, keďže pred pripojením celej oblasti k Československej republike stál presne na hranici Moravy a Rakúska.

Dianin chrám nazývaný Randez-vous

Ak sa z Valtíc vydáte červenou turistickou trasou, uchváti vás Dianin chrám, častejšie nazývaný ako Randez-vous.

Romantický zámoček, zasvätený samotnej bohyni lovu Diane poskytoval šľachte priestor pre zhromažďovanie pred poľovačkami. Kniežatá však pri svojich lovoch chceli nielen požehnanie Diany, ale aj sv. Huberta, patróna poľovníkov, preto i jemu v areáli vystavali objekt – krásnu gotickú kaplnku, ktorá sa dnes využíva k hudobným produkciám.

Apollónov chrám

Na brehu Mlýnskeho rybníka z Apollónovho chrámu s ôsmimi dórskymi stĺpmi a so sochou antického boha Apollóna je pekný pohľad na okolie z vyhliadkovej terasy. Pri Hlohoveckom rybníku, pred krytou klasicistickou kolonádou je súsošie Tri Grácie, predstavujúce bohyne Aténu, Afroditu a Artemis. Naopak, nad Valticami sa týči monumentálna klasicistická stavba Kolonády Reistna.

Jarný zámocký park s barokovou sochou. Foto: Aleš Motejl, CzechTourism.

Kolonáda Reistna

Kolonáda je pamätníkom, ktorý nechal postaviť Jozef I. Lichtenštajn ako spomienku na svojich zosnulých predkov. Počas návštevných hodín je otvorená aj pre turistov a ponúka jedinečný výhľad na všetky svetové strany: od Lednicko – Valtického areálu, cez rakúsky Schattenberg až po Malé Karpaty na východe.

Obec Valtice sa hrdí titulom „hlavné mesto vína“. Pravidelne sa tu organizuje množstvo podujatí spojených s oslavou tohto moku a milovníci aktívneho odpočinku sa môžu vydať aj na Náučnú vinársku cestu okolím Valtíc.


Súťažná otázka: Odkedy sa zámok Valtice stali rezidenciou a rodinným sídlom rodu Valdštejnovcov?

Odpovede zasielajte do 15.júna na adresu: vivasenior@vivasenior.sk

Hlavnou cenou je rodinná vstupenka do všetkých hradov a zámkov v správe Národního památkového ústavu v Českej republike. Dvaja výhercovia získajú vecné ceny od Českej centrály cestovného ruchu Slovensko, v spolupráci s ktorou túto súťaž organizujeme.

Bližšie info k súťaži tu.