10+1 dôvodov, kedy sa vzdelávať online

1. Potrebujete zaostriť zmysly

  Ak razíte teóriu, že cudzí jazyk sa zíde iba v prípade, ak niekto veľa cestuje alebo má v rodine cudzinca a na rodinných oslavách sa chce aktívne zapájať do debaty, radi vám dokážeme, že to nemusí byť celkom tak.

  Učením sa cudzieho jazyka zapájate do procesu niekoľko kognitívnych funkcií súčasne. Je vedecky dokázané, že ide o jedno z najefektívnejších cvičení pre mozog a viac ako kdekoľvek inde tu platí, že cesta je cieľ: už samotné učenie prináša okamžité výhody v podobe rozhýbaných a prevetraných mozgových závitov.

  Na tréning pamäte pomáha okrem učenia sa jazykom aj hra na hudobný nástroj, lúštenie krížoviek, sudoku, memorovanie poézie alebo séria cvikov na tréning pamäti, ktoré pri pravidelnom cvičení dostanú vašu pamäť do optimálnej kondície.

  Učením sa jazyka zapájate do procesu niekoľko kognitívnych funkcií naraz
  Zdroj: Unsplash, Priyanka Singh

  2. Vyhovuje vám flexibilita

   Čo v prípade, ak nemáte možnosť navštevovať napríklad jazykový kurz pre seniorov v okolí? V tom prípade využite možnosť prihlásiť sa na online jazykový kurz podľa vlastného výberu, ktorý je dostupný kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Navyše si uľahčíte zosúladenie štúdia s prácou či inými záväzkami.

   3. Nemáte veľa času nazvyš

    Jediný rozdiel medzi prezenčným a online kurzom je v tom, že kurz sa neodohráva v triede, ale v online prostredí. Učíte sa s lektorom a spolužiakmi, môžete klásť otázky, zúčastňovať sa diskusií a dostávať okamžitú spätnú väzbu presne tak, ako v prezenčnom vyučovaní. Podstatný rozdiel je, že pri online vyučovaní šetríte čas, ktorý by ste inak trávili dopravou, chystaním sa, čakaním v zápchach, na zastávke alebo hľadaním parkovacieho miesta.

    4. Máte obmedzenia

     Online vzdelávanie sprístupnilo vzdelávanie ľuďom, ktorí by mali inak obmedzený prístup k vzdelávaniu. Do tejto skupiny patria ľudia so zdravotným postihnutím, ľudia žijúci v odľahlých alebo vidieckych oblastiach alebo tí, ktorí nemôžu navštevovať tradičné hodiny z dôvodu pracovných alebo rodinných povinností.

     Vzdelávanie online poskytuje prostredie, ktoré je priaznivé pre učenie, kde sa môžete lepšie sústrediť, bez rozptyľovania. To vedie nielen k zvýšeniu produktivity, ale aj k lepšiemu študijnému výkonu. Vďaka online nemusíte nikam chodiť. Cestujete, ako sa hovorí prstom po mape, ale v tomto prípade prstom po internete. Stačí pár klikov a ste v triede. U seba doma, vo svojom pohodlí, v papučiach, so svojou obľúbenou kávou, ľuďmi, teplotou, aká vyhovuje vám, občerstvením, aké si pripravíte. Je to skrátka vaše kráľovstvo, kde si tvoríte dokonalé podmienky pre štúdium podľa seba. Priestor, ktorý je vo vašej moci a v ktorom je na vašej voľbe odstrániť z neho akékoľvek rušivé elementy. Študujete v online triede a cvičíte si jazyk alebo akúkoľvek inú zručnosť z pohodlia svojho domova.

     5. Preferujete nižšie náklady

      Čo všetko znamená z hľadiska financií vydať sa niekam do školiaceho strediska? Lístok na autobus, pohonné hmoty, vonku nás kadečo zláka – taká kávička, onaký koláčik. Dopriať si treba, ale pre niekoho to môže byť viackrát do týždňa výzva. Online vzdelávanie vám okrem času, šetrí aj peniaze. Navyše online kurzy sú vo všeobecnosti dostupnejšie než tradičné osobné kurzy. Nemusíte platiť za dopravu, ubytovanie ani iné výdavky spojené s návštevou fyzickej hodiny. Nikto nepovedal, že si po skončení kurzu, alebo počas nemôžete vyraziť na kávičku a na koláčik celá skupina.

      Online vzdelávanie má vyššiu mieru udržania než tradičné učenie
      Zdroj: Unsplash, Devon Janse Varenburg

      6. Ste zástancom udržateľných riešení

       Separujete odpad, namiesto auta sa radšej vyberiete mestskou hromadnou dopravou alebo pešo? Nakupujete bez plastových vreciek a snažíte sa netvoriť zbytočný odpad? Skvelou správou je, že online kurzy patria medzi nové ekologické metódy. Ak sa na nejaký online kurz prihlásite, môžete si pokojne zapísať na zoznam svojich ekologických aktivít aj túto. Planéta vám bude zaviazaná.

       Okrem toho skúsenosti dokazujú, že online vzdelávanie má vyššiu mieru udržania než tradičné učenie v triede. Online kurzy sú totiž pútavejšie a interaktívnejšie, čo v tom istom čase študentom uľahčuje uchovávanie informácií.

       7. Vyhovuje vám široká možnosť výberu a variabilita

        Online vzdelávanie vám nielen umožňuje výber zo širokej ponuky vzdelávacích aktivít, ale aj z rôznych lokalít, tým sa vám automaticky rozširujú možnosti a príležitosti. Môžete si vybrať kurz, ktorý vyhovuje vašim potrebám a rozvrhu.

        Absolvovanie online kurzu vám umožňuje prispôsobiť sa tempu, ktoré vyhovuje vám a zamerať sa na to, čo zaujíma vás. Mnohé online kurzy poskytujú aj doplnkové materiály, ktoré vám pomôžu zlepšiť vaše jazykové zručnosti.

        8. Uprednostňujete kvalitu pred kvantitou

         Možno váhate, či sú online kurzy rovnako kvalitné ako tradičné vyučovanie. Zvažujete, či nie je lepšie byť fyzicky prítomný, alebo vás trápia pochybnosti, či sa cez online vôbec niečo naučíte.Obávať sa neznámeho je prirodzené a kto nevyskúša, nezistí.

         Online vzdelávanie však poskytuje platformu pre interaktívne vzdelávanie, kde sa študenti môžu zúčastňovať diskusií, spolupracovať so svojimi rovesníkmi a dostávať spätnú väzbu od svojich inštruktorov v reálnom čase. Online je v skutočnosti rýchlejšie a efektívnejšie vzdelávanie a pre tých, ktorí ho potrebujú je dnes nenahraditeľnou voľbou.

         Online vzdelávanie mi osobne veľmi zjednodušilo život. Šetrí mi to čas a viem sa pripojiť odkiaľkoľvek. Mali sme napríklad aj spolužiačku z východného Slovenska, ktorú sme nikdy nestretli, neskôr odišla k dcére do Anglicka, ale našu skupinu neopustila. Mám však aj spolužiačky, ktorým viac vyhovuje prezenčná forma vyučovania, lebo pre nich je to aj určitá forma sociálneho vyžitia.

         Katarína Nakladalová, študentka anglického jazyka v Pressburg Academy

         Bolo to, ako keď som si po 30-tich rokoch ako 61-ročná musela znovu sadnúť za volant a šoférovať. Mala som obavy a to bola pre mňa veľká výzva, ale som rada, že som sa nezľakla, a to aj preto, že práve tieto technológie prepájajú našu generáciu s mladšími.

         Silvia Bednárová, študentka anglického jazyka v Pressburg Academy

         Personalizované vzdelávanie vám umožní napredovať vlastným tempom
         Zdroj: Unsplash, Rami Al-zayat

         9. Hľadáte personalizované vzdelávanie

          Online vzdelávanie vám ponúka personalizované vzdelávacie skúsenosti prispôsobené študentovi. To vám umožní učiť sa vlastným tempom a zamerať sa na témy, ktoré sú najrelevantnejšie pre vaše záujmy či ciele.

          10. Očakávate viac

           Online vzdelávanie vám ponúka širokú škálu vzdelávacích zdrojov. Patria sem video prednášky, online učebnice a interaktívne simulácie, či aplikácie ktoré vám môžu zlepšiť zážitok z učenia. Zároveň vám umožnia učiť sa vlastným tempom, čo môže byť prospešné pre tých, ktorí potrebujú viac času na pochopenie určitých pojmov.

           BONUS: Chápete dôležitosť digitálnej gramotnosti

           Online vzdelávanie od vás vyžaduje, aby ste používali digitálne technológie, ktoré vám pomáhajú pracovať na svojej digitálnej gramotnosti. Pripojiť sa na online hodinu je rovnako jednoduché ako prezeranie internetu. Stačí jeden klik a ocitáte sa vo virtuálnej triede, kde na vás už čakajú váš lektor a spolužiaci.

           Ak ste vás aspoň jeden dôvod inšpiroval alebo by vám uľahčil život, na stránke www.pressburgacademy.org/kurzy nájdete ponuku online kurzov v štyroch kategóriách: jazykové vzdelávanie, osobný rozvoj, digitálne zručnostivedomostné kurzy. V ponuke máte na výber online aj prezenčné vzdelávacie aktivity.