Výnimočná funkcia imunity, s čím všetkým súvisí a čo jej škodí

Moderný život znižuje imunitu, no vďaka technologickému pokroku a očkovaniu sa mnohé infekcie podarilo dostať pod kontrolu. Napriek tomu nastáva vo svete paradoxná situácia. Klesá populačná imunita. Akú funkciu má imunitný systém pre človeka , kedy imunita klesá a ktoré faktory ovplyvňujú imunitu, sa pýtame MUDr. Poliny Syniachenko, PhD.

Imunita má špeciálnu, výnimočnú funkciu, ktorá nie je charakteristická pre žiadny iný systém. Je to funkcia permanentného skríningu vonkajších a vnútorných faktorov na ochranu a zabezpečenie ľudského života. Práve imunitný systém nás chráni pred rôznymi infekciami , vírusmi, baktériami, plesňami. atď., ale aj neinfekčnými : ničí nádorové, ako aj defektné a mutantné bunky, udržiava stálosť vnútorného prostredia – homeostázu. Imunitný systém funguje v úzkej spolupráci s nervovým a endokrinným systémom. Tvoria jeden systém a spoločne vykonávajú kontrolu, riadenie a ochranu organizmu pred rôznymi vonkajšími a vnútornými vplyvmi. Ale aj pamäť, nálada, myslenie, schopnosť učiť sa a následne aj kvalita ľudského života do značnej miery závisia od stavu imunitného systému.

Imunita klesá, alergií pribúda

Hoci imunita je pre kvalitu života veľmi dôležitá, populačná alebo stádová imunita z roka na rok klesá. Nastáva dokonca paradox. Moderný život, najmä nedostatok spánku, podvýživa, nekontrolované užívanie antibiotík, urbanizácia atď., znižuje imunitu, no vďaka technologickému pokroku a očkovaniu sa mnohé infekcie podarilo dostať pod kontrolu. Zhoršila to aj pandémia Covid-19, z ktorej sa stáva endémia.

Zároveň v ambulanciách pribúda pacientov s rôznymi alergiami. Prudký nárast výskytu je spojený so zvýšením alergénnej záťaže . Znečistenie životného prostredia chemickým odpadom, nezdravá strava, sedavý spôsob života, každodenný stres vedú k tomu, že ľudský organizmus sa stáva čoraz náchylnejším na alergény.

Štyri faktory ovplyvňujúce imunitu

Pôrod, dojčenie, očkovanie, genetika

Stav imunity pritom ovplyvňuje viacero faktorov. Ako však podotýkajú odborníci, nie je pravda, že ak dieťa necháme jesť zo zeme, neumýva si ruky či chodí bosé, ako to bolo v minulosti, bude mať v dospelosti lepšiu imunitu.Existuje niekoľko hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú vývoj imunity dieťaťa. Prvým je spôsob, ako sa dieťa narodí. Deti, ktoré sa rodia cisárskym rezom, majú niekoľkonásobne vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť alergiami, obezitou, horšie reagujú na očkovanie. Ide o to, že takéto deti sú zbavené normálnej mikroflóry. Pri prirodzenom pôrode, v čase prechodu pôrodnými cestami matky, získava dieťa materskú mikroflóru, ktorá mu v prvých mesiacoch života pomáha brániť sa proti patogénnym mikroorganizmom. Druhým je dojčenie.Čím dlhšie dieťa dostáva materské mlieko, tým lepšia bude jeho imunitná odpoveď na agresívne faktory prostredia. Imunoglobulíny obsiahnuté v materskom mlieku vytvárajú spoľahlivú ochranu pred rôznymi infekčnými ochoreniami. Dôležité je aj včasné očkovanie. To totiž vytvorí normálny vývoj imunitnej odpovede. A, samozrejme, genetické faktory, ako je faktor nekrózy nádorov, gén pre povrchový antigén CD40, gény hlavného histokompatibilného komplexu, alfa receptor pre interleukín-2 a iné. Mutácie v týchto génoch môžu viesť k narušeniu normálneho fungovania imunitného systému,.

Vitamíny? Áno aj nie a čo je niežaduce

Vitamíny sú síce veľmi dôležité, nie sú však všeliek. Hoci imunitu podporujú, veľké množstvá skôr škodia. Užívanie vitamínov v období jeseň-zima je prijateľné a odporúčané. Ale nie je potrebné užívať vitamíny dlhodobo. Nedostatok aj prebytok môžu viesť k závažným vedľajším účinkom. Na účely prevencie je vhodné užívať multivitamínové komplexy v kurzoch 2 mesiace 2-3 krát ročne.

Pred užívaním vitamínov je dôležitý krvný test na vitamíny. V prípade nedostatku niektorých vitamínov všeobecný lekár vypočíta potrebnú dennú dávku v závislosti od pohlavia, veku a úrovne nedostatku vitamínov, predpíše tabletky a určí trvanie liečby. Tiež je potrebné poradiť sa s lekárom o kompatibilite vitamínov s inými liekmi. Napríklad niektoré vitamíny a minerály sú navzájom nekompatibilné. Nežiaduce je užívať B1 súčasne s vápnikom alebo horčíkom: neinterferujú s absorpciou B1, ale znižujú jeho rozpustnosť vo vode. Vitamín D zas nemožno kombinovať s A, pretože sa navzájom neutralizujú, a pod. Je tak dôležité ich užívať buď samostatne alebo striedavo.

Pozor na životný štýl

Imunitu tiež môžeme podporiť aj zdravým životným štýlom. Teda nefajčiť, nepiť alkohol, dodržiavať odporúčania lekára pri užívaní antibiotík, vyhýbať sa každodennému stresu. Odporúčam všetkým svojim pacientom, aby viedli aktívny životný štýl, pravidelne cvičili, jedli správne a múdro, dbali na prísun tekutín a vitamínov, normalizovali spánok, nedostatok odpočinku tiež negatívne ovplyvňuje imunitný systém

Telo bez imunity môže naznačovať časté recidívy infekčných ochorení dýchacích a močových ciest, únavu, slabosť, ospalosť, nespavosť, horúčky. V takom prípade je potrebné kontaktovať lekára – buď všeobecného , alebo imunológa, ktorí urobia potrebné vyšetrenia.

Na našej klinike realizujeme autoimunologické vyšetrenia, skríning na systémové a alergické ochorenia. To všetko umožňuje rýchlo zistiť príčinu imunodeficiencie u 95 % pacientov, hovorí MUDr. Polina Syniachenko z bratislavskej kliniky FRAIS.

Zdroj FOTO: pixabay.com