86-ročný železný muž: Nikdy nie je neskoro začať s triatlonom

Japonec Inada Hiromu je najstarším človekom na svete, ktorý absolvoval súťaž Ironman. Keď nedávno na pretekoch na Havajských ostrovoch dobehol do cieľa mal presne 85 rokov a 11 mesiacov.

Len pre úplnosť: súťaž v triatlone Ironman (Železný muž) tvoria tri disciplíny: plávanie 3,8 km, cyklistika 180 km a beh 42,195 m. Výkon tohto vitálneho Japonca je o to pozoruhodnejší, že prvýkrát sa zúčastnil na pretekoch Ironman až ako 77-ročný.

Hiromu išiel do dôchodku vo veku 60 rokov a dovtedy sa športovaniu nevenoval. Neskôr však, v záujme zachovania zdravia, začal pravidelne plávať a časom aj behať.

Zistil, že denný pohyb mu robí veľkú radosť. Ako 65-ročný sa prihlásil na preteky aquatlonu, ktorý sa skladá z plávania a behu. Mal 69 rokov, keď sa rozhodol, že skúsi aj triatlon. Kúpil si prvý pretekársky bicykel a začal s pravidelným cyklistickým tréningom.

O osem rokov neskôr sa rozhodol, že sa prihlási na súťaž Ironman, ale prvý pokus mu nevyšiel, prekročil limit 17 hodín a nebol klasifikovaný. O dva roky sa mu limit podarilo splniť, a tým získal právo účasti na prestížnych pretekoch Ironman na Havaji.

Zdroj: twitter

Výlet na tichomorské ostrovy mu však nevyšiel, nedobehol do cieľa. Nevzdal sa a v roku 2011 už bezpečne splnil aj tento limit. A pod hranicu 17 hodín sa dostal aj v tomto roku.

Ako povedal trénuje týždenne 6 dní spolu 40 hodín, vstáva ráno o 6-tej a večer chodí spávať o 9-tej, dodržuje športovú životosprávu, striedmo sa stravuje. Zatiaľ neuvažuje, že by prestal so športom, novinárom vyhlásil, že pravidelný pohyb mu robí veľkú radosť.

Slovenským Ironmanom sa v tomto roku v kategórii 55-59 stal Milan Zaťko z Detvy.