Majte super rozum – trénujte si pamäť

Zabudnete občas kde ste si položili kľúče, neviete si za nič na svete spomenúť na meno toho známeho herca, alebo sa Vám občas pritrafí, že po celom dome pátrate po tých nešťastných okuliaroch a pritom ste ich mali po celý čas na hlave? 

Prečo zabúdame?

Pamäť pracuje vďaka neurotransmiterom, ktoré v našom mozgu zodpovedajú za vytvorenie nových a posilňovanie existujúcich prepojení v mozgu. K tým najdôležitejším patrí acetylcholín. Podľa štúdie publikovanej v britskom magazíne British Medical Journal v roku 2012 však jeho množstvo v ľudskom organizme začína klesať už po štyridsiatom piatom roku života a spolu s ním začínajú degenerovať aj naše kognitívne funkcie.

Zabúdať môžeme aj v dôsledku preplnenej pamäte kvantom nových informácií, z nedostatku pozornosti alebo motivácie. Za zabúdanie zodpovedajú rovnako zmeny v mozgu spôsobené prirodzeným procesom starnutia, prispievajú k nemu rôzne neurologické (starecká demencia) či psychické problémy (traumatická udalosť).

Poruchy pamäte sú príznačné najmä v starobe, ale môžu sa vyskytovať už aj v strednom veku. ,,Pre plnohodnotný život aj v seniorskom veku je dôležitá komplexná starostlivosť o seba – nielen o svoju fyzickú, ale aj mentálnu kondíciu.“ hovorí Klaudia Bednárová, zakladateľka Pressburg Academy, akadémie vzdelávania pre dospelých a seniorov.

Zabúdanie nie je prirodzenou súčasťou starnutia, ale dôkaz slabej kognitívnej kondície. Mozog sa dá výstižne prirovnať k svalom na tele. Ak sa prestaneme hýbať, svaly nám ochabnú a atrofujú. To isté sa deje aj s naším mozgom a pamäťou. 

Nezdravé jedlo a nedostatok pohybu sa nám skôr či neskôr vypomstí. Takýto životný štýl prispieva ku chronickým chorobám ako sú cukrovka, vysoký krvný tlak a cievne ochorenia. Dnes už si  našťastie omnoho lepšie uvedomujeme, že ak sa o seba nestaráme aj po mentálnej/kognitívnej stránke, t. j. neučíme sa, nečítame, nevenujeme sa hudbe či umeniu, tak upadáme nielen na tele, ale aj na duchu.

Každým dňom sme starší a múdrejší

Platí to však aj o našom mozgu? Prirodzené procesy starnutia zahŕňajú zmeny v chemických a fyziologických procesoch nielen v tele, ale aj v našom mozgu. Počas procesu starnutia dochádza k strate nervových buniek a synapsií (nervových prepojení). Je vedecky dokázané, že nedostatok pohybu, nezdravá strava a stres k degradácii kognitívnej kondície významne prispievajú. Dobrou správou však je, že svoj mozog máme v rukách. Existujú spôsoby, ktorými môžeme spomaliť jeho starnutie.

Nášmu mozgu zjednodušovanie rozhodne neprospieva

Spôsobov, ako sa dá vo vyššom veku udržiavať v dobrej mentálnej kondícii, je veľa. Z tých najznámejších sa často prízvukuje lúštenie krížoviek, sudoku, memorovanie textov, hra na hudobný nástroj či záľuby, vďaka ktorým sa neprestávame učiť nové veci.

Proces učenia pôsobí na mozog podobne ako cvičenie na svaly. Preto nie je žiadnou novinkou, že optimálnu kognitívnu kondíciu docielite stimulujúcim a aktívnym životným štýlom.

5 tipov, ako sa udržiavať kognitívne fit

Zabudnite na zabúdanie a pošlite svoj mozog na výcvik, pretože aj on, rovnako ako svaly v našom tele, potrebuje tréning.

  1. Snažte sa byť aktívny: Fyzická aktivita zlepšuje krvný obeh a podporuje rast nových nervových buniek a nervových prepojení.
  1. Dbajte na výživnú stravu: Zdravá strava bohatá na živiny ako sú omega-3 mastné kyseliny, vláknina, antioxidanty a vitamíny B a E, významne podporuje fungovanie mozgu.
  1. Neprestávajte sa vzdelávať: Učenie sa nových vecí podporuje mozgovú plasticitu a zlepšuje pamäť.
  1. Udržiavajte sociálne kontakty: Silné sociálne väzby pozitívne vplývajú na naše duševné zdravie.
  1. Doprajte si dlhý spánok: Dostatočný a kvalitný spánok pomáha udržiavať náš mozog v optimálnej kondícii a podporuje schopnosť učiť sa.

Jednou z možností je tiež prihlásiť sa na špecializovaný 6-týždňový online kurz pre dospelých 55+: Tréning pamäte,ktorý organizuje akadémia vzdelávania Pressburg Academy. Na kurze sa naučíte konkrétne techniky a cviky, ktorými si vytrénujete pamäť. Dozviete sa, čo je to kognitívne fitness a ako si cvičenia na tréning pamäte zaradíte do bežných dní tak, aby Vám nezaberali veľa času.

Zistíte ako Váš mozog a pamäť fungujú, naučíte sa niečo o poruchách pamäte, ale najmä o prevencii, teda ako predchádzať neželaným stavom. Prostredníctvom interaktívnych úloh v kurze tak nadobudnete kompetencie, ktoré Vám pomôžu pri procese trénovania pamäte ako aj v rámci kurzu, tak aj v období po ukončení kurzu. Kurz vedie psychológ Rasťo Janičík, pre ktorého je kognitívne fitness jedna z tém, ktorej sa najviac venuje vo svojej profesii.

ČO SA NA KURZE: TRÉNING PAMÄTE NAUČÍTE?

  1. Čo je to pamäť a ako funguje?
  2. Čo našej pamäti pomáha a čo ju obmedzuje?
  3. Ako súvisí s inými psychickými, či fyzickými procesmi?
  4. Prečo zabúdame a ako včas rozpoznať zábudlivosť od porúch pamäte?
  5. Akými formami aktivít si precvičiť dlhodobú a krátkodobú pamäť.
  6. Ako si precvičovať pamäť v bežnom živote? Teda ako získané poznatky aplikovať do každodenného života formou mnemotechnických pomôcok, spomienkových máp, či aktívneho precvičovania.
  7. Ako kreatívne pracovať so spomienkami?

Nemáte čas nazvyš? Nevadí, na stránke www.pressburgacademy.org totiž nájdete aj jednorázový webinár 5 tipov, ako byť kognitívne fit, kde sa dozviete 5 tipov ako sa udržiavať v kognitívnej kondícii, ako si tvoriť zdravé návyky, prečo stačí učiť sa 15 minút denne a prečo je štúdium jazykov jedným z najlepších spôsobov, ako si posilňovať mozgové závity.

Zaujala Vás možnosť prihlásiť sa do online kurzu alebo ste si iba pripomenuli to, čo ste už dávno vedeli? Ak sa zaujímate o spomínanú ponuku

kontaktujte Pressburg Academy, priamo telefonicky 0917 150 737, prostredníctvom e-mailu na adresu study@pressburgacademy.org alebo na webovej stránke www.pressburgacademy.org