Ako sa stať Smart Seniorom za 21 dní?

Skvelá správa pre seniorov ako zdokonaliť cez leto digitálne zručnosti.

Ak túžite zdokonaliť svoje digitálne zručnosti, máme pre vás skvelú správu.

Akadémia vzdelávania dospelých a seniorov Kogneo si pre vás na letné mesiace máj, jún a júl pripravila program s názvom Smart Senior: 21-dňový tréningový denník, ktorý vám pomôže udržať krok s rýchlo napredujúcou digitálnou dobou.

Ako na to?

Stačí sa zaregistrovať na stránke https://kogneo.org/smart-senior/ a na vašu emailovú adresu vám zašleme Tréningový denník Smart Seniora v elektronickej forme, ktorý si následne môžete vytlačiť.

Denník obsahuje jednoduché úlohy, ktoré vám nezaberú viac ako 15 minút denne.

Po absolvovaní celej 21-dňovej tréningovej série získate certifikát Smart Seniora a okrem toho aj príležitosť každý deň si precvičiť mozgové závity, naučiť sa niečo nové a posilniť si kognitívnu kondíciu.

Prečo 21 dní?

Vedecké štúdie dokazujú, že ľudský mozog potrebuje približne 21 dní na vytvorenie si nového návyku.

Preto sme sa rozhodli zvoliť práve túto dobu, počas ktorej budete každý deň objavovať potenciál svojho smart zariadenia (dotykový telefón alebo tablet).

Čo na vás v Tréningovom denníku Smart Seniora čaká?

Na každý deň sme vám pripravili jednu úlohu spolu s jasnými inštrukciami, ktoré vás dovedú k jej splneniu. Denník je špeciálne zostavený tak, aby vám pomohol lepšie a efektívnejšie využívať váš smartfón alebo tablet.

Okrem základných úloh, ktoré vám pomôžu skamarátiť sa so svojím zariadením, sme pre vás pripravili aj bonusové úlohy. Tieto úlohy sú o niečo náročnejšie a slúžia na ukotvenie digitálnych zručností.

Napriek tomu vás chceme povzbudiť, aby ste sa nebáli a vyskúšali si ich urobiť obe. Nielenže zo seba budete mať lepší pocit, ale sa aj viac naučíte.

Smart [smart] múdrejší ako múdry telefón

Na to, aby ste sa v digitálnom svete dokázali ľahšie orientovať, potrebujete hovoriť digitálnou rečou.

Denník preto hneď v úvode začína Slovníkom dotykov. V tejto časti sa oboznámite so základnými pojmami a termínmi, ktoré patria do digitálneho sveta. Sveta, ktorého sa stávate súčasťou zakaždým, keď si beriete do rúk svoje smart zariadenie.

Mentor a motivátor TILI

Dôležitou a neopomenuteľnou súčasťou programu je rola mentora. Slúži na to, aby v procese tréningu tu pre vás bol niekto, kto vám s úlohami pomôže a posunie vás, ak sa v nejakom bode zaseknete, prípadne zodpovie na akékoľvek otázky.

Mentora si vyberáte sami. Mala by to byť vám blízka osoba, ideálne vnuk/vnučka, dieťa alebo kamarát, ktorá má pokročilejšie digitálne zručnosti.

Je dôležité, aby sa táto osoba zaviazala pomáhať vám počas celej doby. Na konci programu sa mentorom stávate sami a môžete tak pomáhať svojim rovesníkom, samozrejme ak sa tak rozhodnete.

Tili je maskotom Kogneo a zároveň vaším najväčším fanúšikom. Je nadšenou sprievodkyňou v tréningovom denníku a bude vás povzbudzovať a motivovať počas celého programu. Poskytne vám rady a inšpiratívne citáty, aby ste vo svojom úsilí nepoľavili a dotiahli to do úspešného konca.

5 dôvodov, prečo by ste sa mali stať Smart seniorom:

 1. Zjednoduší vám to život
  Program vám pomôže zvládnuť každodenné úlohy a činnosti pomocou smartfónu či tabletu. Naučíte sa používať digitálne nástroje, ktoré vám uľahčia komunikáciu, nakupovanie, vybavovanie úradných záležitostí a mnoho ďalších vecí. S novými digitálnymi zručnosťami získate nezávislosť a viac času pre seba.
 2. Získate lepšie prepojenie s blízkymi
  Vďaka digitálnym technológiám budete schopní udržiavať častejší kontakt s rodinou a priateľmi, ktorí možno bývajú mimo vášho mesta. Skype hovory, videohovory na WhatsApp alebo zdieľanie fotografií na sociálnych sieťach vám s nimi umožnia byť v kontakte a cítiť sa blízko, aj keď ste fyzicky ďaleko.
 3. Precvičíte si pamäť a budete sa udržiavať v kognitívnej kondícii
  Naučiť sa nové digitálne zručnosti je výzva pre váš mozog. Riešenie rôznych úloh, zapamätávanie si postupov a objavovanie nových funkcií vášho smartfónu či tabletu pomáha precvičovať pamäť a udržiavať kognitívnu kondíciu. Každý deň sa naučíte niečo nové a budete mať príležitosť rozvíjať si svoje digitálne zručnosti. Denne sa budete stretávať s novými úlohami, ktoré vás pobavia a zároveň precvičia vaše mozgové závity. Úlohy sú navyše krátke a jednoduché a zaberú vám maximálne 15 minút denne.
 4. Prekonáte medzigeneračnú bariéru
  Účasť na tomto programe vám umožní prekonať medzigeneračnú bariéru a zapojiť sa do digitálneho sveta, ktorý je súčasťou života mladšej generácie. Naučíte sa používať moderné nástroje a komunikovať prostredníctvom digitálnych platforiem, čím si získate rešpekt a uznanie od svojich vnúčat a ďalších mladších členov rodiny. Už vás neprekvapí, keď vám vnúčatá povedia LOL, YOLO alebo Babi, dedko, swajpnite to!
 5. Udržíte krok s rýchlo sa meniacou dobou
  Technologický pokrok rýchlo napreduje a digitálne nástroje sa stávajú súčasťou každodenného života. Účasť na tomto programe vám umožní udržiavať si tempo so súčasnými trendmi a technológiami. Nezaostávajte za vývojom, ale staňte sa súčasťou digitálnej doby a využívajte výhody, ktoré so sebou prináša.

Zdroj foto: kogneo.org