V Nemecku nie je veľa miest, ktoré sa môžu pochváliť tým, že druhú svetovú vojnu prežili skoro bez ujmy a ich historické pamiatky zostali takmer v pôvodnom stave. Nie náhodou patrí Bamberg, toto sedemdesiat tisícové malebné mesto už od roku 1993 medzi pamiatky UNESCO.
Do Bambergu, ktoré leží necelých 60 km severne od Norimberka, sa dostanete pohodlne autom alebo vlakom za necelú hodinku. Už pri prvých dotykoch si mesto získa vaše srdcia. Pripomína prostredie z filmov so stredovekou tematikou.
Ulice mesta sú pokryté dlažobnými kockami a okolité domy hrajú pestrými farbami. Zdobia ich staré stredoveké štíty, ktoré chcú pripomenúť stredovekú minulosť mesta. Oba brehy rieky Regnitz lemuje zástavba a za mestom rastie niekoľko zvlnených kopcov.
Rozvrhnutie ulíc v troch historických hlavných oblastiach si zachováva stredoveké rysy. Veľa historických budov v týchto oblastiach je autentických. Vzhľadom k tomu v roku 1950 Bamberg prešiel nepretržitým programom obnovy svojich historických objektov a plôch.
Tradície na prvom mieste
Usporiadanie a architektúra stredovekého a barokového Bambergu mali silný vplyv na mestské formy a vývoj v krajinách strednej Európy od 11. storočia.
O Bambergu platí to isté čo o starovekom Ríme a aj tu sa objavuje sedem pahorkov, okolo ktorých mesto vyrástlo. Pred hrázdenými domami so zašpicatenými strechami vidieť niekoľko priviazaných lodí. Táto časť má prezývku „malé Benátky“. Tu v strede rieky leží malý ostrov s budovou starej radnice. Je to jedna z najvýznamejších stavebných pamiatok v Bambergu.
A prečo stojí práve na malom ostrove? Viaže s k tomu zaujímavá historka. Údajne, keď v koncom 14. storočia mešťania požiadali vládnuceho biskupa o kus zeme na stavbu radnice, biskup im odmietol zo svojich pozemkov čokolvek uvolniť. Mešťania preto uprostred rieky zatĺkli drevené kolíky, vytvorili umelý ostrov a na ňom si radnicu postavili.
Ostrov s mestom spájajú mosty pre peších, odkiaľ sú krásne výhľady na benediktínsky Kláštor sv. Michala. Radnica pripomína na prvý pohľad vežu, ale je k nej pripojené mohutné telo pomaľované freskami. Tým hlavným, čo stavia Bamberg do polohy kultúrneho dedičstva, je nepochybne dóm so štyrmi vežami z 13. storočia. Vo vnútri neďaleko oltára sedí na nehybnom koni slávny „bamberský jazdec“. Kráľ v sedle sa stal symbolom mesta.
Bamberg je tiež symbolom pivnej kultury a veľmi aktívnej kultúrnej scény. V meste Bambergských symfonikov má sídlo i mnoho ďalších malých hudebných telies, nachádza sa tu aj divadlo E.T.A. Hoffmanna a veľmi rozšírená je aj scéna malých umeleckých foriem.
Naša sprievodkyňa však nezabudla pripomenúť, že Bamberg je aj mesto piva, na čo sú miestni obyvatelia aj patrične hrdí. V meste pôsobí ešte deväť pivovarov, ktoré produkujú 50 druhov rôznych pív. V okolí mesta sa nachádza ďalších 60 lokálnych pivovarov.
Údajne nikde na svete nie je hustota pivovarov k počtu obyvateľov vyššia ako tu. Vidno to na každom kroku, pivární, pivných záhrad je neúrekom. Nečudo, že aj spotreba piva vysoko presahuje aj tak vysoký celoštátny priemer. Osobitnou raritou v Bambergu je dymové, alebo údené pivo tzv. Rauchbier, ktoré chutí vynikajúco, ako by ste niekde pri táboráku práve ochutnali opekanú slaninku.
Najznámejší „rauchbier“ sa podáva v pivovare Schenkerla, neďaleko katedrály. Pivovar, založený v roku 1405 má rodinnú tradíciu, vedie ju už 6. generácia rodiny Trum.
Úcta tradíciam je v Bavorsku mimoriadne silná. Možno aj to je tajomstvo prosperity tejto spolkovej krajiny v Nemecku.