Cestovatelia a najmä seniori mi dajú za pravdu, že treba mať stále znova a znova nejaký cieľ, túžbu poznávať nové a zažiť niečo neobyčajné. O jednom splnenom sne a veľkom zážitku nám napísala naša čitateľka, seniorka Vierka Mokrášová, ktorá napriek seniorskému veku má mnohé aktivity a je stále v „pohybe“.
V minulom roku v decembri som mala možnosť navštíviť s kolektívom seniorov – členmi organizácie Aksen (Aktívny senior) francúzsky Štrasburg. Európsky parlament bol hlavný cieľ, ale navštívili sme aj mesto Štrasburg a okolité mestečká v čase vianočných trhov. Štrasburg je hlavné mesto Alsaska, na východnej časti Francúzska, na ľavom brehu Rýna. Po francúzsky sa nazýva Strasbourg, nemecky Strassburg a alsasky Strossburi. Je pozoruhodný historickými pamiatkami , krásnym prostredím a výbornou gastronómiou.
Štrasburg je oficiálne sídlo europarlamentu od roku 1992. V súčasnosti tu sídli Rada Európy , Európsky parlament a Európsky súd pre ľudské práva . Budovy týchto inštitúcii sú architektonicky veľmi zaujímavé a množstvo turistov si prinajmenšom nenechá ujsť návštevu ich okolia.
V štrasburgskom sídle europarlamentu zasadajú europoslanci raz týždenne v mesiaci (a ostatné 3 týždne zasadajú v sídle europarlamentu v Bruseli). Návštevu europarlamentu nám umožnil europoslanec pán Ing. Ivan Štefanec. Už v Bratislave nás pán Štefanec informoval o práci europoslancov a ďalšie informácie aj odpovede na naše zvedavé otázky nám zodpovedal na krátkej prednáške priamo v budove europarlamentu. Mali sme možnosť zúčastniť sa aj ako pozorovatelia na balkóne rokovacej sály. Zachytili sme vyjadrenia europoslancov k budúcim voľbám do Európskeho parlamentu, ktoré budú v júni roku 2024 a o dôležitosti účasti voličov v eurovoľbách.
Európsky parlament v Štrasburgu je zaujímavý aj osobou pani Louise Weiss (1893-1983). Táto všestranná žena (novinárka, mierová aktivistka, feministka, spisovateľka, filmárka) bola zvolená v prvých všeobecných priamych voľbách do Európskeho parlamentu v r. 1979. Pre nás Slovákov je zaujímavá aj tým, že bola životnou láskou nášho významného politika Milana Rastislava Štefánika. Pani Louise Weiss má v budove europarlamentu bustu, v meste Štrasburg je po nej pomenované námestie a hlavná budova europarlamentu nesie meno po tejto dáme.
V Štrasburgu pôsobili viaceré významné osobnosti, ich prítomnosť v tomto meste pripomínajú sochy, napr. vynálezcu kníhtlače Johanna Gutenberga, lekára Alberta Schweitzera, zakladateľa Červeného kríža Henriho Dunanta.
Okrem Štrasburgu sme navštívili aj mestečká Riquewihr, Obernai, Kayserberg, Colmar, ktoré sú architektonickými skvostami. Hrazdené domy, mnohé z 15.– 16. storočia, sú charakteristické drevenými trámami, ktoré udržujú stabilitu domov, ale aj vytvárajú typický stavebný štýl. V čase vianočných trhov sú domy vyzdobené vetvičkami, vencami, figurkami, farebnými sklenenými guľami. V uliciach panuje čulý ruch, davy ľudí obdivujú výzdobu domov, vianočné stromčeky, ochutnávajú vianočné dobroty a popíjajú varené víno.
Návštevou Štrasburgu som si splnila môj ďalší cestovateľský sen, bol to veľký zážitok.
Foto : Viera Mokrášová