Lyžovačka u susedov so slnkom a zaujímavými službami

Na hranici Talianska a Slovinska v najjužnejšej spolkovej krajine Rakúska v Korutánsku, je zimná dovolenka a lyžovačka zážitkom pre celú rodinu.

Kto si chce v Korutánsku zalyžovať, si naozaj príde na svoje. Tridsať lyžiarskych stredísk vo východnom Tirolsku a Korutánsku s 800 kilometrov bezpečnými a dobre upravenými svahmi čaká návštevníkov. Počas lyžovačky v Korutánsku vás prekvapia nielen široké a bezpečné svahy, ale aj služby na zabezpečenie komfortu a pôžitku: pohodlné lanovky s vyhrievanými sedadlami, infračervené sauny priamo na zjazdovkách, pomoc na zjazdovkách alebo odvoz s konským záprahom. A tí, čo nelyžujú si vychutnajú príjemné zimné chvíle aj mimo svahov so slnkom zaliatou kopcovitou krajinou s nádhernými výhľadmi, zamrznutými jazerami a zimnou klímou s mnohými slnečnými dňami. No a všade tu cítiť južanskú chuť do života a kulinársky vplyv alpsko-jadranského regiónu Talianska a Slovinska.

Príjemné služby na zajzdovkách

Na zjazdovkách v stredisku Turracher Höhe sa pomocníci „Pistenbutleri“ starajú o pohodlie, dennodenne zabezpečujú výnimočné služby a spríjemňujú čas strávený na zjazdovkách veľkým aj malým lyžiarom. K dispozícii je krém na opaľovanie, cukrovinky, Prosecco , pre malých zmrzlina z horskej farmy . Aj v ďalších korutánskych lyžiarskych strediskách Nassfeld , Heiligenblut, Mölltaler Gletscher,Katschberg, ponúkajú služby: úschovňa lyží, preprava na koči z hotela k detskému lyžiarskemu kurzu , servis lyží na zjazdovke alebo takmer vo všetkých korutánskych lyžiarskych strediskách možnosť dobiť si kartu Keycard už doma a dostať sa tak na zjazdovku ešte rýchlejšie a bez starostí. Snehu v Korutánsku býva vždy dosť, ale ak by napadlo málo, najmodernejšie zasnežovacie zariadenia zabezpečia zasnežené zjazdovky od novembra až do jari.

Skialpinizmus pre tých odvážnych

Trasa Nockberge-Trail, vzájomne prepája päť lyžiarskych stredísk: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert a Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Je vhodná pre pohodlnejších skialpinistov a dokonca aj milovníkov snežníc, ktorí sú v dobrej fyzickej kondícii, nechcú však zdolávať žiadne vysokohorské túry.Zaujímavosťou je, že na trase Nockberge-Trail možno na rozdiel od iných viacdenných skialpinistických túr prenocovať nie na matraci v chatách, ale v kvalitnom (wellness) hoteli s vynikajúcou alpsko-jadranskou kuchyňou.

Korčuľovanie na zamrznutých jazerách

V zime niektoré korutánske jazerá zamŕzajú a stávajú sa z nich zrkadlovo hladké korčuliarske plochy pod šírim nebom, na ktorých sa môžu vyblázniť tak korčuliari, ako aj hráči hokeja a milovníci curlingu. V najjužnejšej spolkovej krajine Rakúska sa nachádza aj najväčšia zamrznutá prírodná plocha Európy – jazero Weissensee. Tu sa od 20.1. do 3.2.2024 konajú korčuliarske preteky – holandský okruh 11 miest. Kráľovskou disciplínou je maratón na korčuliach dlhý viac ako 200 kilometrov.

Tradičné zvyky zimy v Korutánsku

Zimnú atmosféru v Korutánsku nevytvárajú len adventné trhy, sprievody čertov a masiek.Ku korutánskym zvykom, ktoré prechádzajú z generácie na generáciu, patrí aj potápanie vianočného stromčeka na niektorých korutánskych jazerách, pri ktorom si ľudia pripomínajú všetkých tých, ktorí nešťastne zahynuli v jazere, alebo trojkráľový pochod v obci Heiligenblut, ktorý patrí od roku 2010 k nehmotnému kultúrnemu dedičstvu UNESCO.

Zimný wellness v kúpeľoch a pri jazerách

Heslo regiónu zimných športov Bad Kleinkirchheim je „zo zjazdovky do kúpeľa“. Termálne kúpele Römerbad sa rozprestierajú na ploche 12 000 metrov štvorcových, s desiatimi rôznymi saunami. V termálnych kúpeľoch St. Kathrein na rodiny s deťmi čaká najväčšia krytá vodná plocha v Korutánsku a najdlhší tobogan zo všetkých korutánskych termálnych kúpeľov.Do priestranného bazéna s termálnou vodou v akvaparku KärntenTherme v meste Villach sa na úpätí vrcholu Dobratsch vlieva približne desať miliónov litrov termálnej vody s teplotou 29,9 stupňa denne. Sú tu obrovské tobogany, plavecký bazén, detská zóna a zaujímavé ponuky SPA.

Milovníkov prírody nadchne termálny prameň Maibachl uprostred lesa neďaleko kúpeľov Warmbad Villach, ktorý vyviera len po dlhotrvajúcich dažďoch a topení snehu a vytvára malé termálne jazierko.