Poďte s nami na cisárske svadby

Mimoriadna výstava v rakúskych zámkoch Niederweiden a Schloss Hof priblíži život dynastie Habsuburgovcov

V krásnych a príkladne udržiavaných rakúskych zámkoch Niederweiden a Schloss Hof, vzdialených z Bratislavy zopár kilometrov, z Devínskej Novej Vsi dokonca zopár minút peši, sa vždy naskytne príležitosť vidieť čosi neobyčajné a príťažlivé z histórie. Okrem stálych expozícií sú to aj mimoriadne výstavy. Ako aktuálna pod názvom Cisárske svadby. Otvorená od marca do 3. novembra 2024.

Znovuzrodený Niederweiden

Ideálne je začať v poľovníckom zámku Niederweiden, ktorý delí od známejšieho Schloss Hofu trojkilometrová lipová alej. Tu si budúci rok pripomenú 300 rokov od príchodu francúzskeho princa Eugena Savojského, ktorý oba zámky kúpil v roku 1725 a zveľaďoval.

Niederweiden bol vždy v tieni Schloss Hofu. Ide o lovecký zámok, ktorému zodpovedá aj koncepcia kuchyne hneď na začiatku areálu. Zámok najviac zmodernizovala Mária Terézia, uhorská a česká kráľovná z rodu Habsburgovcov a od roku 1740 rakúska arcivojvodkyňa. Oba zámky s obľubou používala.

Niederweiden

Zámky najviac zničili vojská – rakúske, nemecké a ruské. ,,Niederweiden bol už odsúdený na zánik. Podarilo sa ho však zachrániť a teraz sa využíva na výstavy, vysvetľuje marketingový manažér Zsolt Orbán, ktorý sprevádzal v polovici apríla novinársku skupinu zo Slovenska a Čiech po oboch zámkoch a cez výstavu Cisárske svadby vrátil svojich poslucháčov o tri storočia späť a priblížil im osudy rodiny Habsuburgovcov. ,,Od roku 1740 do 1918 sa uskutočnilo 101 svadieb cisárskej rodiny. Pre cisársky dvor boli svadby najdôležitejšími udalosťami. Svadba Leopolda I. vraj trvala dva roky a jej súčasťou boli plesy, hostiny i desaťhodinové operné predstavenie Zlaté jablko rozložené do dvoch dní. Svadby u Habsburgovcov boli zriedkavo srdcovými záležitosťami, deti v manželskom veku boli zvyčajne šachovými figúrkami politiky a mali len malú možnosť vyjadriť sa k výberu partnera,“komentuje sprievodca úsilie o zachovanie dynastie.

V čom sa Sisi lúčila so slobodou

Jediné, čo chýba na výstave, sú svadobné šaty. ,,Tie sa po svadbe vždy prešili na cirkevné ornáty,“ pripomína sprievodca. Najznámejšou róbou na výstave je kópia šiat z rozlúčky so slobodou. Šaty patrili legendárnej Sisi, známej módnej ikone. Sú vystavené za sklom a predstavujú ideálny model pre princeznú.

Sisi, ktorej filmové meno sa písalo Sissi, s dvoma s, je i vďaka filmovému spracovaniu, no najmä jej predstaviteľke, francúzsko-rakúskej herečky Romy Schneiderovej, z celej dynastie azda najviac v povedomí verejnosti. Mimochodom, zväzok Sisi, teda princeznej Alžbety Bavorskej a rakúskeho cisára Františka Jozefa I., spečatený svadbou 24. 4. 1854, patril na cisárskom dvore k vydarenejším. Bol to pár snov.

Šaty Sisi pri rozlúčke so slobodou

Výstava Cisárske svadby zadokumentovala aj záber, ktorý je svedectvom vzniku prvého videa zo svadby Habsburgovcov, keď sa v roku 1911 Zita Bourbonsko-Parmská stala manželkou posledného rakúskeho cisára, uhorského a českého kráľa Karola I. Ich potomkovia žijú dodnes v Maďarsku.

K svadbám patrili mnohé výnimočnosti: robili sa na ne len príležitostné prstene, ktoré darovali cirkvi, stavali sa triumfálne brány s jednodňovou životnosťou, termíny svadieb boli aj v zimných mesiacoch, mimo obdobia sezónnych prác. Návštevník výstavy si iste všimne na stene obrazy zo svadieb: za stolom sedí a hoduje rodina a okolo stoja prizerajúci sa.

Svadobčania a rodina sedí za stolom, ostatní sa postojačky prizerajú

Svadbami riešili politické problémy

Svadby boli súčasťou politiky, riešili sa nimi politické problémy v krajine. Pre zachovanie dynastie bolo najdôležitejšie pre novomanželku porodiť mužského potomka. Ak sa tak stalo, bola to šťastná svadba, ak nie, bola nešťastná.
Slávna bola svadba reformátorky Márie Terézie, ktorá sa vo Viedni v roku 1736 stala manželkou Františka I. Lotrinského. Oficiálne sa cisárovnou stala až po smrti svojho manžela. Porodila 16 detí, iba 10 sa dožilo manželstva. Väčšinou zomierali na kiahne, najobávanejšiu chorobu doby. V tom čase bola päťdesiatpercentná úmrtnosť detí.
Manželských partnerov pre svoje deti vyberala výlučne Mária Terézia. Tak sa napríklad najmladšia dcéra Mária Antoinetta musela vydať za francúzskeho následníka trónu Ľudovíta. Tento sobáš mal posilniť francúzsko-rakúske spojenectvo, ktoré bolo uzavreté počas sliezskych vojen. Sobáš sa konal v roku 1770. Prvé dieťa sa páru narodilo sedem rokov po svadbe. Pomohla vraj až obriezka partnera…

Schloss Hof

Kočom z Viedne za osem hodín

Princ Savojský kúpil vidiecky zámok Schloss Hof kvôli lokalite bohatej na zver. Kočom z Viedne to v tom čase trvalo 8 hodín, autom dnes ani hodinku. Po princovi zdedila zámok jeho neter Anna Viktória Savojská, ale od roku 1755 patril zámok Habsburgovcom. V roku 1898 dal František Jozef zámok do prenájmu a prevažne ho využívali armády. Našťastie, všetko, čo v ňom bolo, odsťahovali v 200 vagónoch do viacerých miest – Viedne, Luxembursku, a tak sa asi tisícka kusov mobiliáru našla a vrátila do Schloss Hofu.

Na siedmej terase 8 futbalových ihrísk

K 16-hektárovému zámockému areálu patrí nádherná baroková záhrada pozostávajúca zo 7 terás, impozantných fontán, ktoré boli symbolom bohatstva majiteľa. Priľahlý statok bol v 18. storočí jedným z najmodernejších. Pýchou sú aj dva skleníky – západná oranžéria a východná slúžiaca ako zimovisko rastlín. Posledná, siedma terasa, je na ploche 8 futbalových ihrísk. V záhrade je obvykle vysadených 40-tisíc kvetinových cibúľ.

Baroková záhrada

Neznámy Schloss Hof navštívte v nedeľu

Pri prehliadke zámku je čo obdivovať. Barokovú kaplnku, v ktorej sa roku 1766 vydávala Mária Kristína, najmilšia dcéra Márie Terézie. Alebo priestrannú slávnostnú sálu Schloss Hofu. Tá sa dodnes využíva na koncerty a svadby. V roku 1918 bola ocenená ako najkrajšia lokalita na usporiadanie svadieb.
Zámok však má aj svoje nevšedné zákutia. Unbekante Schloss Hof – Neznámy Schloss Hof. To je názov nedeľňajšej prehliadky (od 16.00), v rámci ktorej si môžu návštevníci pozrieť priestory na druhom poschodí, povalu, sakristiu, pivnicu, podzemnú chodbu spájajúcu statok s pivnicou. Celý zámok je podpivničený. Na statku žilo a pracovalo v čase jeho rozkvetu v rôznych remeslách 300 ľudí.
Okrem aktuálnej výstavy Cisárske svadby a obľúbených vianočných a veľkonočný akcií, je v kalendári celoročne dosť atraktívnych podujatí na to, aby si každý našiel čosi pre seba.
Stačí kliknúť na www.schlosshof.at

ZdrojFoto: Zuzana Wisterová