Búrlivé šesťdesiate roky minulého storočia v SNG

V Slovenskej národnej galérii otvorili dve nové výstavy. Obidve odzrkadľujú dynamiku a inováciu šesťdesiatych rokov minulého storočia a ponúkajú nielen fascinujúci pohľad na umenie svojej doby, ale aj dialóg o dôležitých otázkach slobody, tvorivosti a spoločenskej angažovanosti.

Umenie, ktoré zostalo

Obe výstavy umiestnené v Premostení galérie sú odkazom na šesťdesiate roky, v ktorých sa zrodila myšlienka ikonického Premostenia od architekta Vladimíra Dedečka. Výstava Umenie, ktoré zostalo; Kolekcia – Medzinárodné bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968 predstavuje diela z legendárneho medzinárodného bienále, ktoré sa konalo v Bratislave len pár mesiacov po augustovej okupácii Československa. Napriek ťažkej politickej situácii bienále prezentovalo pluralitu a slobodu umeleckého vyjadrenia. Návštevníci si môžu pozrieť diela slovenských, českých a zahraničných autorov, medzi ktorými nechýbajú J. Jankovič, M. Šutej, S. Filko, A. Frohner, G. Pisani, M. Rayse a M. Ikeda.

Jozef Jankovič Veľký pád

Výstava je aj hľadaním odpovedí na otázky o ambícii galérie zbierať a vystavovať medzinárodné umenie a budovať kritický model galérie v globálnom svete. Bienále Danuvius 1968 sa stalo jedinou a zároveň poslednou slobodnou konfrontáciou československých umelcov so západným, východoeurópskym a stredoeurópskym umením pred normalizačnou izoláciou.

Kolekcia – Medzinárodné bienále mladých výtvarníkov Danuvius 1968

28. marec – 25. august 2024

Kurátorka: Vladimíra Büngerová

U.F.O.

Umenie Fantastického Odhmotnenia

Výstava U.F.O. sa zameriava na konceptuálne umenie na Slovensku v rokoch 1963 – 1972. Výstava predstavuje známe, ale aj zriedka vystavované či vôbec neznáme diela, ktoré vznikali v duchu „sweet sixties“ Júliusa Kollera, Stana Filka, Petra Bartoša, Milana Adamčiaka, Alexa Mlynárčika, Rudolfa Sikoru, Dezidera Tótha, Juraja Meliša, Ľubomíra Ďurčeka a Milana Tittela.

Július Koller More

“ Tvorba umelcov je spôsob úniku z atmosféry okolo roku 1968, ale aj únik z tradičného konceptu umenia. Bolo to umenie zatláčané do vnútornej opozície tými aktívnejšími protagonistami umenia 60. rokov a vôbec kritickou scénou tej doby,“ povedal Aurel Hrabušický, kurátor výstavy

28. marec – 11. august 2024

Kurátor: Aurel Hrabušický

Odborná spolupráca: Lucia G. Stach

Foto: zdroj SNG, Juraj Starovecký