Unikátne ekocentrum v rekonštruovanom kaštieli v Čunove

Zrekonštruovaný Kaštieľ v Čunove otvorí svoje brány v sobotu 20. apríla 2024 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) bývalú ruinu kaštieľa premenil na unikátne ekocentrum. Komplexnou rekonštrukciou prešla budova kaštieľa, ako aj priľahlá záhrada.

Čunovské environmentálno-vzdelávacie centrum sa nachádza na jedinečnom mieste pri hraniciach s Rakúskom a Maďarskom a zároveň na hranici Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy.

„To, čo tu návštevník uvidí, je absolútne neporovnateľné s tým, ako to tu vyzeralo pred tromi rokmi. Kompletne zrekonštruovaná kultúrna pamiatka, interiér plný interaktívnych náučných expozícií či záhrada, kde spoznáte tajomstvá flóry Dunajských luhov. Čunovské environmentálno-vzdelávacie centrum s jedinečným miestom sa stane inštitúciou s medzinárodným presahom, aká dosiaľ v kraji nejestvovala “ uviedol predseda BSK Juraj Droba.

Ekocentrum otvára bránu do prírody, prepája odborné a praktické aktivity v oblasti ochrany prírody a environmentálnej výchovy. Zameriavať sa bude aj na osvetu detí a mládeže. Zázemie poskytne organizáciám na ochranu prírody a podporí aj cezhraničný turizmus a ekoturizmus.Obnovený objekt spolu s areálom sa stane centrom života, oddychovou zónou a vytvorí atraktívne prostredie pre domácich i turistov. Národná kultúrna pamiatka Kaštieľ v Čunove celkovou revitalizáciou dostala nielen nový vzhľad, dušu, ale aj obsah.

Počas slávnostného otvorenia Ekocentra čaká na návštevníkov bohatý program, sprievodné podujatia, workshopy, tvorivé dielne zamerané na lužné lesy a Dunaj, animátori či kultúrne vystúpenia.Chýbať nebudú poznávačky prírody, ako aj prezentácia najväčších mýtov a hoaxov o životnom prostredí.Návštevníci sa budú môcť prejsť aj
malebnou obnovenou záhradou , obdivovať zeleň, vybudované biotové jazierko s altánkom. Súčasťou sú informačné panely.

Ekocentrum Čunovo vzniklo ako výsledok spolupráce slovenských,rakúskych a maďarských partnerov v rámci realizácie cezhraničných projektov Ecoregion SK-AT a Ecoregion SK-HU, podporených z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja.