Festival umeleckých remesiel aj po slovensky

Predajné stánky, ukážky remesiel, workshopy, ochutnávky. Na zámku Schloss Hof sa koná tento víkend obľúbený festival. Sobota je určená pre Slovákov, prehliadky aj workshopy sa konajú v slovenskom jazyku.

Pre malých i veľkých milovníkov tradícií, umenia a ľudových remesiel má zámok Schloss Hof pripravené úžasné podujatie, ktoré už sa teší mimoriadnej obľube – Festival umeleckých remesiel.

14. a 15. septembra 2019 v autentických dielňach malebného zámockého komplexu Schloss Hof „ožijú“ tradičné remeslá.

Keramická dielňa pre deti počas Festivalu umeleckých remesiel na zámku Schloss Hof.   FOTO: © SKB Astrid Knie

Zruční umelci a vybraní vystavovatelia predstavia počas dvoch dní jedinečné produkty, hodné obdivu, ktoré si môžete aj zakúpiť. Viac ako 50 stánkov ponúka v čase od 10.00 do 18.00 hod. bohatý sortiment ručne vyrobených unikátov i voňavých kulinárskych špecialít.

V pôvodných remeselníckych dielňach máte možnosť pozorovať zručných remeselníkov pri práci. Ak vás zaujíma práca kováča, stolára, sústružníka a hrnčiara alebo umenie pletenia či „čarovania“ so sklom, určite si nenechajte ujsť toto unikátne podujatie a jeho pestrú programovú ponuku.

V rámci skvelých workshopov si môžete preveriť svoje zručnosti, napr. v oblasti výroby keramiky, pradenia či umeleckého kováčstva. Očarí vás aj „tajomstvo“ výroby čokolády, príprava „zázračného“ krému z aloe či workshop venovaný tkaniu na krosnách.

Festival umeleckych remesiel, Schloss Hof.            FOTO: © SKB Astrid Knie

S foodblogerkou Veronikou Pelikan zažijete sladkú sobotu i pikantnú nedeľu. Prezradí vám, „ako dostať leto do pohára“, pričom v Marmeládovej kuchyni pripraví skvostné chutney či delikátny džem. Z workshopu si domov odnesiete nielen skvelý zážitok, ale aj malú vzorku na ochutnanie. Tajomstvo umenia destilácie vám v pôvodnej pálenici zámockého statku poodhalí nemenej zaujímavý workshop, kde bude hlavnou témou výroba vlastného kvalitného destilátu od destilačného kotla až po fľašu.

Pri Zrkadlovom jazere vás počas festivalu očarí špeciálna vypaľovacia technika raku, pričom sa môžete tešiť na fascinujúce experimenty s glazúrou.

Festival umeleckych remesiel, Schloss Hof. FOTO: © SKB Astrid Knie

Denne od 14.00 hod. je vo východnej oranžérii pripravený workshop venovaný umeleckej práci so sklom, ktorý je vhodný pre malých i veľkých.

Deti zaručene nadchne aj stretnutie s včelármi či zábavné maľovanie na tvár.

V blízkosti bylinkovej záhrady sa dozviete, niečo o prírodnom farbení a spracovávaní vlny či pradení na vretene.

Festival umeleckych remesiel na zámku Schloss Hof. FOTO: © SKB Lois Lammerhuber

Zoznámiť sa môžete taktiež s rezbárskou technikou z 19. storočia i historickými umeleckými technikami a materiálmi používanými pri vypletaní kresiel.

V sobotu je pripravená aj špeciálna prehliadka beletáže zámku Schloss Hof venovaná reštaurovaniu malieb (v nemeckom jazyku).

Čerešničkou na torte je historická módna prehliadka, ktorá vás autenticky a štýlovo prenesie do časov dávno minulých.

Lesní elfovia a čarodejnice zo zoskupenia „Soluna Rising“ s ľahkosťou a ladnosťou predvedú svoje umenie a postarajú sa o správnu dávku zábavy. Osobitné čaro podujatia dotvoria romantické melódie verklikára, dychové kvarteto a ľudová tanečná skupina.

15. septembra sa môžete tešiť aj na špeciálny program venovaný slovenským návštevníkom, ktorý sa postará o úžasné sviatočné zážitky. Prehliadky v slovenskom jazyku pre dospelých i deti, jazdy na koči, poníky či tvorivé dielničky pre najmenších – taký je „slovenský deň“ v zámockom komplexe Schloss Hof.

Termín: 14. – 15.9.2019 | zámocký areál Schloss Hof je otvorený od 10.00 do 18.00 h
Miesto: Schloss Hof 1, 2294 Schloßhof
Vstupné: dospelí 15,- € | deti (6-18 rokov) 9,- € | deti do 6 rokov zdarma |
rodinná vstupenka (2 dospelí + max. 3 deti) 39,- €

Bližšie info: www.schlosshof.at/sk

Úvodné foto: © SKB Astrid Knie