Francúzsky petang učaroval aj bratislavským seniorom

Začiatkom tohtoročných prázdnin bolo v Sade Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke rušno už zrána. Členky dámskeho charitatívneho klubu Soroptimist International Club Bratislava za finančnej podpory Magistrátu Bratislavy zorganizovali prvú časť projektu My vám, vy nám. Tento krát bol program zameraný na šport zvaný petang.

Sad Janka Kráľa v petržalskej časti nábrežia Dunaja je ideálnym miestom nielen pre prechádzky, cyklistiku či beh, ale svoj domov tam našli aj petangisti. Areál na Tyršovom nábreží pri AuCafé, nazvaný guľodrom, s krásnym výhľadom na Hrad a Staré mesto býva najmä popoludní vždy plný.

Petang vyskúšali seniori zo Slenárovej DDS

História petangu siaha do Francúzska a obľubujú ho všetky vekové kategórie tamojších obyvateľov, najmä však seniori. Veď na organizovanie súťaže treba minimum: sadu kovových gúľ a kúsok vhodného priestoru. Tým nemusia byť ani udržiavané ihriská.

Stačí štrkom vysypaný chodníček niekde v parku pod stromami. Okoloidúci sa s úsmevom a bez reptania vyhýbajú rozhádzaným guliam či prasiatku (košonu), ku ktorému sa vášniví hráči snažia dohodiť svoju guľu čo najbližšie.

Organizátori Jana Janku a Vlado Kalina vyhlasujú výsledky.

K tomu už stačí iba dobrá partia, trochu podpichovania od spoluhráčov či povzbudzovania od blízkych, hrnček dobrej kávy či pohárik pastisu na povzbudenie a príjemné dopoludnie či podvečer ubehne ako voda.

Tak to bolo aj v spomínané júlové dopoludnie pri Dunaji, kde v petangovom areáli guľodrom na Tyršovom nábreží privítal moderátor Vlado Kalina takmer 20-člennú skupinu seniorov v DDS zo Sklenárovej ulici v Bratislave.

Razom sa vytvorilo šesť súťaže chtivých trojčlenných družstiev. Ich členovia rýchlo pochopili, že ide o šport, ktorý zvládnu aj ľudia s prípadným pohybovým hendikepom a na pochopenie pravidiel netreba nijaké zdĺhavé školenie.

Prvá prezidentka Soroptimist International Bratislava Alžbeta Capková blahoželá výherkyni z DDS Sklenárova.

Severská schôdza, tha-jči aj pilates

Kým jedni hrali petang, iní sa na trávniku v tieni stromov pri chladivom vetríku z Dunaja učili s cvičiteľkou Annou Saskovou a Máriou Rybakovou ako sa správne zvládnuť severskú chôdzu, teda nordic walking, ale zacvičili si aj pilates. A veru niektorí aj vyše osemdesiatnici sa s chuťou pustili do cvičenia tha-jči pod vedením inštruktora Vladimíra Húsku.

Inštruktor tha-jči  Vladimír Húska.

Aj čínski seniori, ktorí thaj-či pravidelne cvičia vari v každom meste či dedinke a majú overené ako tieto pohyby a uvoľnenie nielen tela ale aj mysle zlepšujú človeku silu, ohybnosť a celkový pocit zdravia, by mnohých z nich určite nahlas pochválili.

Bolo to naozaj príjemne a užitočné strávené letné dopoludnie, na ktoré mnohí okoloidúci či okolo sa bicyklujúci pozerali s úprimnou úctou.

A ako sa naplnila myšlienka projektu My vám, vy nám? Doslova do písmena. Vďační seniori si s dámami z klubu Soroptimist nielen zasúťažili v petangu a zacvičili, ale aj pri posedení pod storočnými stromami sadu zaspomínali na zážitky z mladosti, ba i zaspievali. Vydarenejší deň podporený príjemným slnečným počasím si sotva možno vymyslieť.

Foto: Anna Mrázová