Vari niet milovníka športu, kto by nepoznal GA-PA, Garmisch-Partenkirchen. Toto bavorské mesto na hraniciach Nemecka a Rakúska, asi 100 km južne od Mníchova, je známe najmä ako zimné lyžiarske stredisko, ale v lete má tiež svoje čaro.
Do športovej histórie sa mesto zapísalo v roku 1936, kedy sa tu konali zimné olympijské hry a v roku 1978 majstrovstvá sveta v zjazdovom lyžovaní. Každoročne sa tu na Nový rok konajú preteky v skokoch na lyžiach, ktorý je súčasťou Turné štyroch mostíkov.
Turbulentná história
GA -PA má dnes viac ako 27 tisíc obyvateľov. Za svoj vznik môže ďakovať športu. Vzniklo v roku 1935 zlúčením dvoch, dovtedy celkom samostatných osád, Garmischu a Partenkirchenu. Zlúčenie kvôli chystanej olympiáde v roku 1936 nariadil Adolf Hitler. Dve susedné obce sa dlho bránili zlúčeniu, obecné zastupiteľstvá boli zásadne proti, ale vyššia resp.silnejšia moc rozhodla a Hitler si presadil svoje a tak sa vznik GaPa datuje od roku 1935. Samozrejme obidve časti majú svoju vlastnú históriu i tradície a dodnes sa snažia odlišovať od seba. Majú svoje vlastné orgány, napríklad i hasičské zbory a sú aj oddelené železničnou traťou, ale prepojené tunelmi (pešími a automobilovými) no a formálne Garmisch-Partenkirchen nemá štatút mesta.
Obľúbené miesto seniorov
GA-PA je obľúbeným miestom nemeckých seniorov, mnohí sa sem sťahujú po odchode do dôchodku. Podľa štatistiky tu žije najväčší pomer seniorov na počet obyvateľov v Nemecku. Je ich takmer 30 %. Dôvodov je niekoľko, najmä krásna príroda, zdravé prostredie, perfektná lekárska starostlivosť, v GA-PA sídli niekoľko špičkových kliník. Jedným z najatraktívnejších miest na prechádzku po meste, ktoré využívajú nielen seniori, je ulica Ludwigstrasse, v ktorej sa zachovali historické budovy rôznych období a štýlov. V mnohých historických budovách nájdeme atraktívne reštaurácie , obchody so suvenírmi aj viacero prestížnych hotelov.
Domy a reštaurácie zdobia náboženské, rozprávkové nástenné maľby a fresky. Na známej ulici nájdeme aj jeden z najstarších farských kostolov v meste, ktorý bol čiastočne zničený pri rozsiahlom požiari v roku 1865, ale následne kompletne zrekonštruovaný. Miestna architektúra a pamiatky sú ukážkou tradičnej bavorskej kultúry. Mestu dodáva pôvab a príťažlivosť kulisa bavorských Álp, pod horským masívom pohoria Wetterstein, s najvyššou horou Nemecka Zugspitze, vysokou 2962 metrov, kam vás z mesta zavesie zubačka až pod vrchol.
Richard Strauss a pivný festival
Garmisch Partenkirchen je hrdý na svojich slávnych rodákov. Patrí k nim aj skladateľ Richard Strauss, ktorý tu žil až do svojej smrti. V meste nájdeme dve budovy venované Straussovi, inštitút Richarda Straussa a Straussova vila.
Nemecko bolo vždy známe svojimi veľkolepými koncertmi a festivalmi. Začiatkom leta priláka fanúšikov z celého sveta každoročne organizovaný hudobný festival venovaný pamiatke skladateľa Richarda Straussa a v auguste sa tu koná obľúbený sviatok všetkých mužov – pivný festival Festwochen. Festival sprevádzajú piesne, tance, folklórne vystúpenia, súťaže a ochutnávka piva. V zime sa stredisko pripravuje na oslavu extravaganzu. Pyrotechnické šou, prehliadky, pouličné predstavenia, hudobné a tanečné predstavenia – to všetko je neopísateľný zážitok.
Foto: autor