IDA RAPAIČOVÁ oslavuje okrúhle jubileum

Výnimočná slovenská herečka, pedagogička a recitátorka Ida Rapaičová oslavuje 22. augusta 2023 okrúhle životné jubileum – osemdesiate narodeniny.

Jej nezameniteľný hlas znel v mnohých podobách z rozhlasu a dabingu, jej recitátorské umenie môžeme dodnes obdivovať na rôznych podujatiach.
Svoj recitátorský kumšt a herecké majstrovstvo odovzdávala dlhé roky študentom herectva na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umenia v Banskej Bystrici.
Vďaka svojej charizme upútala aj filmových a televíznych tvorcov, jej tvár poznáme z mnohých filmov, seriálov i televíznych inscenácií.
35 sezón bola členkou činoherného súboru Divadla Nová scéna, v ktorom stvárnila množstvo hlavných úloh v dramatickom i komediálnom žánri.
Jej nezameniteľný hlas znel v mnohých podobách z rozhlasu a dabingu, jej recitátorské umenie môžeme dodnes obdivovať na rôznych podujatiach.
Svoj recitátorský kumšt a herecké majstrovstvo odovzdávala dlhé roky študentom herectva na VŠMU v Bratislave a neskôr na Akadémii umenia v Banskej Bystrici.

Je stále aktívna

Aj keď momentálne neúčinkuje v divadle, nakrúca pre televíziu a stále sa venuje prednesu poézie, pričom všetky verše vie naspamäť: „Práca vždy osvieži ducha. Stopy veku sú, nikto nemladne, pri chôdzi mi pomáha palička, ale psychika a pamäť mi fungujú výborne. A okrem toho sa obklopujem iba dobrými ľuďmi. Stále bývam so svojím synom a dcérou, navzájom si pomáhame.“

Pani Rapaičová rada prijíma pozvanie aj na besedy, nedávno sa stretla na milom stretnutí so seniormi v Rači, kde býva a kde hovorila o sebe aj o veľkej láske k poézii a staroslovienčine.

Dodnes je pre ňu útočiskom a láskou aj hudba, na klavíri si zahrá veľmi rada: „Hrám, ale len keď nikto nie je doma, už to nie je také, ako kedysi, prsty menej poslúchajú. Ale hudba vždy bola pre mňa dôležitá, cvičí pamäť, tríbi sluch, logiku myslenia a napĺňa dušu.“

Túžila byť klaviristkou

To, že dala prednosť herectvu pred dráhou klaviristky, oľutovala iba jediný raz, ešte ako študentka herectva: Bola to moja úplne prvá rola v divadle, v Shakespearovej komédii Mnoho kriku pre nič. Kritika vtedy o mojom výkone napísala, že som na postavu nestačila. Plakala som v šatni a ľutovala, že som odišla od klavíra. Vtedy mi pani garderobierka povedala múdru vetu: Je lepšie začínať odspodu, aby bolo kam stúpať, ak začínaš na vrchole, potom už iba klesáš…. Takže nie, neľutujem, stálo to za to a malo to zmysel. Smutno mi je iba z toho, že mnoho kolegov odchádza.

Oslavy budú 27. augusta vo Veľkom Krtíši

Svoje jubileum oslávi Ida Rapaičová 27. augusta 2023 nielen v kruhu rodiny, ale aj s priateľmi na podujatí vo Veľkom Klíži pri Topoľčanoch: „ Slávnostný obed bude v ten deň s mojimi najbližšími a potom ma čaká koncert, ktorí moji priatelia venujú nielen mne, ale aj spomienke na pána Juraja Sarvaša. Bude to prekvapenie a darček od podnikateľa a filantropa pána Gabriela Reháka, ktorý postavil pri Topoľčanoch prírodný areál a organizuje tam veľa kultúrnych podujatí, sama som tam neraz ako recitátorka vystupovala. Všetkých srdečne pozývam.“

Životopis

Slovenská herečka Ida Rapaičová sa narodila 22. augusta 1943 v Bratislave. V roku 1963 absolvovala štúdium klavírnej hry na Konzervatóriu v Bratislave a v roku 1967 štúdium herectva na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave. Od roku 1967 pôsobila ako členka činohry Novej scény v Bratislave, kde stvárnila množstvo dramatických postáv ako napr. Jana z Arcu (Škovránok,1969), Máša (Tri sestry, 1972), Lady Macbeth (Macbeth, 1979), Lady Milfordová (Úklady a láska, 1981), Ranevská (Višňový sad, 1984). Rovnako skvelo svoje herectvo uplatnila aj v komediálnych postavách ako Eva ( Teta na zjedenie, 1978), Grófka (Figarova svadba, 1980), Mamajevová (Aj múdry schybí, 1983), Žena (Malomeštiakova svadba, 1985). Muzikalitu a syntetické herectvo však preniesla aj do muzikálov ako predstaviteľka Anity (West Side Story, 1969) a Dinky (Červená karavána, 1975).
Jej herecké majstrovstvo ocenili aj filmoví a televízni režiséri. Zaujala vo filmoch ako Ta třetí (1968) alebo V každém pokoji žena (1974). Divákom ostala v pamäti i vďaka úlohe v slovenskej komédii Pacho, hybský zbojník (1975). Populárny bol detský televízny seriál Leto s Katkou z roku 1975. Zahrala si tiež v televíznych filmoch Neprebudený (1965), Ťapákovci (1977), Horacius (1980), Pasca (1981), Chrobák v hlave (1983), Smrť s fotografiou (1987), Mastný hrniec (1991), Gendúrovci (1994), či v televíznych seriáloch Odsúdené (2009), Aféry (2010), Šťastná rybka (2022).


Jej výrazný hlas si nemohli nevšimnúť rozhlasoví tvorcovia a jej silný hlasový register zakomponovali do množstva rozhlasových hier. Práve za rozhlasovú hereckú tvorbu získala Ida Rapaičová Cenu Janka Borodáča. Na konte má aj ocenenie Krištáľová ruža a ďalšie pocty.
Samostatnou kapitolou jej profesijného života bol a dodnes je prednes poézie, na mnohých podujatiach divákom priblížila diela takých velikánov ako boli Válek, Rúfus, Hollý či Hviezdoslav. Ako jediná umelkyňa sa dodnes venuje prednesu v staroslovienčine.
V rokoch 1994 až 1998 pôsobila ako poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) a pracovala ako členka Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, kultúru a šport.
Po odchode z politiky v roku 1998 sa vrátila k pôvodnému hereckému povolaniu. V rozhlase moderovala reláciu pre seniorov, hosťovala v divadlách vo Zvolene, v Nitre, v Prešove a v Spišskej Novej Vsi. Na Novej scéne účinkovala v hrách Najstaršie remeslo a Rozum a cit a v bratislavskom divadle ARTEATRO v inscenácii Zlomatka. Skúsenosti a vedomosti úspešnej herečky a recitátorky odovzdávala študentom herectva na VŠMU a neskôr na Akadémii umenia v Banskej Bystrici.
Žije v Bratislave, má syna a dcéru.

Ocenenia:

Prezident SR Ivan Gašparovič udelil Ide Rapaičovej v januári 2013 Pribinov kríž II. triedy za mimoriadny prínos v oblasti kultúry.
Za rozhlasovú hereckú tvorbu získala Ida Rapaičová Cenu Janka Borodáča, je držiteľkou Krištáľovej ruže a ďalších ocenení.

Foto: Zdroj TV JOJ