Kráľovské venné mestá: Jaroměř

FOTO: Jaroměř Josefov, Autor fotografie: Tomáš Vojtíšek

Viete čo sú venné mestá? Tento neobyčajný názov dostali mestá, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách a spája ich slávna história.

Týchto deväť miest (Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto) kedysi patrilo českým kráľovnám a dostali ich do vena od ich kráľovských manželov.

Svoju slávnu minulosť návštevníkom radi pripomenú. Výhodou je aj to, že okrem jedného sa nachádzajú neďaleko od seba, štyri z nich dokonca na medzinárodnej Labskej ceste.

Pri dobrom plánovaní je môžete navštíviť viaceré, napríklad počas dovolenky, či v rámci predĺženého víkendu.

Jaroměř vás očarí zeleňou a historickými klenotmi. Nájdete ju na polceste medzi Hradcom Králové a Dvorom Králové nad Labem, na sútoku troch riek – Labe, Úpy a Metuje.

Svoju návštevu môžete začať v historickom centre, v gotickom chráme sv. Mikuláša, kde je raritou nádherný oltár z roku 1722 od miestneho rezbára.

V pivnici chrámu sa nachádza krypta s múmiami jaroměřských mešťanov.

Ku kostolu prilieha aj zvonica s bránou, ktorá bola súčasťou mestského opevnenia.

Prejdite sa po námestí okolo morového Mariánskeho stĺpu z dielne Mateja Bernarda Brauna a dostanete sa do Masarykových sadov.

Pozvánkou do prírody je aj Vtáčí park Josefovskej lúky, mokrade, kde sa medzi vzácnymi vtákmi preháňajú divé kone a pratúri.

Nielen milovníkov železníc láka Železničné múzeum Výtopňa pri železničnej stanici. Nájdete tu motorové aj parné lokomotívy, osobné aj nákladné vozidlá a ďalšie príslušenstvo.

Podzemné chodby a návšteva sochára

V lete je ideálne navštíviť Riečne a slnečné kúpele Na Úpe, kde sa môžete okúpať v rieke, chytiť si pstruha na obed alebo si pochutnať na špecialite – grilovaných rebierkach.

V areáli si môžete zahrať beach volejbal, nohejbal alebo požičať paddleboard aj kajak. Cestou domov sa nezabudnite sa zastaviť v Museu Mágie, kde nájdete celú zbierku kúzelníckych predmetov.

K Jaroměři neodmysliteľne patrí aj Jozefov – pevnostné mesto, ktorého základný kameň bol položený v roku 1780 cisárom Jozefom II.

Profesionálni sprievodcovia vás prevedú rozsiahlymi podzemnými chodbami.

Navštívte aj rozsiahlu zbierku vojensko-historického múzea Miroslava Frosta, kováčsku dielňu Pevnostná kováreň, Stálu historickú expozíciu pod záštitou Mestského múzea, kde máte možnosť vidieť aj model pevnosti umiestnený v priestoroch bývalej pevnostnej brány, či expozície „Zdravotnícka služba armád“.

V Umeleckej kolónii Bastion IV. nájdete oázu pokoja a umenia, ak navšívite napríklad ateliér akademického sochára Petra Nováka, galériu Pracháreň, či požičovňu divokol.

Pokiaľ zoberiete do Jaroměře vnúčatá, určite sa najskôr zastavte v Turistickom informačnom centre pre brožúrku Hravá Jaroměř pre deti. Nájdete tu tri interaktívne trasy, vďaka ktorým sa zabavíte, spoznáte Jaroměř a keď ju prinesiete vyplnenú späť, dostanete odmenu!

Viac informácií nájdete tu: www.jaromer-josefov.cz

Súťažná otázka č.4: Na sútoku ktorých riek leží mesto Jaroměř?

a) Labe, Vltava a Úpa
b) Labe, Metuje a Úpa
c) Labe, Bielenka a Úpa

Odpoveď pošlite s vašimi kontaktnými údajmi, adresou, telefónnym číslom na emailovú adresu: vivasenior@vivasenior.sk do 3.novembra 2022.