Kráľovské venné mestá: Polička

FOTO: Mesto Polička, Palackého námestie.

Viete čo sú venné mestá? Tento neobyčajný názov dostali mestá, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách a spája ich slávna história.

Týchto deväť miest, Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto kedysi patrili českým kráľovnám a dostali ich do vena od ich kráľovských manželov.

Svoju slávnu minulosť návštevníkom radi pripomenú. Výhodou je aj to, že okrem jedného sa nachádzajú neďaleko od seba, štyri z nich dokonca na medzinárodnej Labskej ceste.

Pri dobrom plánovaní je môžete navštíviť viaceré, napríklad počas dovolenky, či v rámci predĺženého víkendu.

Polička je vstupnou bránou do jednej z najkrajších častí Českomoravskej vysočiny – Žďárských vrchov.

Mestečko opevnené viac ako kilometrovými hradbami je preslávené svojou malebnosťou aj krásnou okolitou krajinou. Narodil sa tu slávny hudobný skladateľ Bohuslav Martinů a to priamo vo veži kostola sv. Jakuba.

O jeho rodnej izbičke vám viac povie sprievodca, ktorý s vami pôjde na vežu a navyše uvidíte mesto a jeho okolie ako na dlani.

Ešte viac o známom skladateľovi sa môžete dozvedieť v Centre Bohuslava Martinů, k tomu si môžete prejsť aj stále výstavy múzea – ​​interaktívnej expozícii dejín mesta Poličky alebo Sklárstvo na Horácku.

Prechádzka po impozantných hradbách, strašidlá a jarmoky

Vydajte sa na prehliadku historického centra, kde na Palackého námestí stojí baroková radnica s kaplnkou sv. Františka Xaverského a morový stĺp  Nepoškvrneného počatia Panny Márie.

Túlanie po meste zakončite na obdivuhodných gotických hradbách s devätnástimi baštami a so sprievodcom sa môžete prejsť aj po hradbovej ochodzi.

Počas sezóny sa zabav9te na niektorom z vychýrených poličských festivalov: Martinů fest, Colour Meeting, multižánrový festival Polička 555, medzinárodný festival pantomímy Mime fest.

V okolí mesta určite nepremeškajte príležitosť navštíviť hrad Svojanov (na snímke), ktorý leží 20 km od Poličky, v hlbokom lese, v romantickom zátiší a na prvý pohľad ukrytý pred zrakmi návštevníkov.

Netradičné prehliadky vás zavedú do komnát a spální, cez kuchyňu, komory a pivnice, až po mučiareň a lapidárium. O povesti, legendy a strašidlá tu nie je núdza.

Cez víkendy sa tu pravidelne konajú slávnosti, jarmoky, divadelné predstavenia, ochutnávky a v lete každoročné dobývanie hradu s bitkami, súbojmi a potýčkami. Na hrade môžete prespať aj v jeho komnatách.

Súťažná otázka číslo 7: Ktorý český hudobný skladateľ sa narodil v Poličke?

a/Bedřich Smetana
b/Leoš Janáček
c/Bohuslav Martinů

Odpoveď pošlite s vašimi kontaktnými údajmi, adresou, telefónnym číslom na emailovú adresu: vivasenior@vivasenior.sk do 15.novembra 2022.