Kráľovské venné mestá: Vysoké Mýto

Pohľad na expozíciu v Muzeu českého karosářství vo Vysokom Mýte. Foto: Marek Vaneš

Viete čo sú venné mestá? Tento neobyčajný názov dostali mestá, ktoré až na jednu výnimku ležia vo východných Čechách a spája ich slávna história.

Týchto deväť miest , Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov, Polička, Trutnov a Vysoké Mýto kedysi patrili českým kráľovnám a dostali ich do vena od ich kráľovských manželov.

Svoju slávnu minulosť návštevníkom radi pripomenú. Výhodou je aj to, že okrem jedného sa nachádzajú neďaleko od seba, štyri z nich dokonca na medzinárodnej Labskej ceste.

Pri dobrom plánovaní je môžete navštíviť viaceré, napríklad počas dovolenky, či v rámci predĺženého víkendu.

Vysoké Mýto

Juhovýchodne od Hradce Králové leží Vysoké Mýto, ktoré sa pýši krásnymi miestami a pamiatkami.

Do centra mesta, ktorému dominuje najväčšie štvorcové námestie v Čechách, sa vstupovalo tromi bránami. Do dnešných čias sa zachovali len Pražská a Litomyšlská brána. Z Choceňskej ostala už len veža.

Pražská brána. FOTO: Marek Vaneš

Z veže Pražskej brány je prekrásny výhľad na mesto aj na najbližšie okolie. V rámci prechádzky mestom by ste nemali určite vynechať kostol sv. Vavrinca s najväčším oltárnym obrazom maliara Petra Brandla, alebo zbytky hradieb s kamennými doskami, pripomínajúce dôležité dáta v histórii mesta.

Na automobilovú tradíciu Vysokého mýta odkazuje Múzeum českého karosárstva alebo autodrom, ktorý je dejiskom mnohých motoristických závodov.

Nadšenci cyklistiky si prídu na svoje na trailových tratiach na Vinicích. Súčasťou lesného areálu, ktorý sa neustále rozširuje, je okrem iného aj pumptracková dráha a vonkajšia telocvičňa s výbehovými schodami.

V informačnom centre vám zapožičajú aj kolobežky.

Mestom i okolím vedú tri okruhy náučného chodníka. Historicky vás zoznámia s dejinami, pamiatkami a osobnosťami mesta.

Prírodný vás zavedie do tradičnej výletnej lokality smerom na Vinici a k rybníku Chobot.

A čerstvo nainštalovaný duchovný okruh vás prevedie po cirkevných pamiatkach mesta a neďalekého okolia.

Viac informácií nájdete na stránke www.vysoke-myto.cz.

—————————————-

Súťažná otázka číslo 9: Veža ktorej brány poskytuje krásný výhľad na mesto a okolie?

a/Litomyšlská
b/Chocenská
c/Pražská

Odpoveď pošlite s vašimi kontaktnými údajmi, adresou, telefónnym číslom na emailovú adresu: vivasenior@vivasenior.sk do 15.novembra 2022.

Toto je posledná súťažná otázka. Ešte stále ale môžete odpovedať aj na otázky číslo 8 a 7 (do 15. novembra). Výherca získa pobyt v Královských Venných mestách.