Slovinsko je skvelá krajina. Aj keď v nej žijú približne len dva milióny obyvateľov a rozlohou by sme ju mohli pripodobniť k Morave, ponúka od všetkého trochu, je ideálna na dovolenkovanie v každom ročnom období. V lete si užijete divokú vodu, vysokohorskú turistiku i kúpanie pri mori, v zime kvalitné lyžiarske strediská a oplatí sa tu zastaviť aj pri ceste do Chorvátska.
Maribor na úpätí hôr Pohorje v dolnom Štajersku s 120 000 obyvateľmi je druhým najväčším mestom Slovinska neďaleko rakúskeho Graza . Popri Ľubľane patrí medzi najobľúbenejšie mestá medzi turistami, ale aj domácimi obyvateľmi. Hlavnou dominantou mesta je hrad, z 15. storočia, ktorý dlho patril medzi najkrajšie panské sídla v okolí. Pravidelne sem zavítali panovníci z celej Európy a častou návštevníčkou bola aj Mária Terézia. Maribor bol v minulosti známy aj vďaka šikovným farmaceutom, známym už od stredoveku. Tunajšie dobové lekárne boli vychýrené v celom regióne a ľudia sem často prichádzali po liečivá z ďalekých miest. V tunajšom múzeu nájdeme zaujímavé fakty o rozvoji lekárnictva v Maribore.
Dobré miesto pre života a spokojní seniori
Staré mesto má viacero čarovných zákutí a prechádzať sa po nábreží Drávy vedľa historického opevnenia mesta alebo kochať sa z príjemnej kaviarničky pohľadom na vodnú vež, či synagógu, je ako byť na chvíľu v inom storočí. V júni ožíva každoročne nábrežie festivalom hudby a kultúry. V strede druhého najväčšieho námestia v Slovinsku, Glavni Trg (Hlavné námestie) je zdobený morový stĺp s pôvodnou radnicou v gotickom štýle s niekoľkými renesančnými prvkami. Najstaršou časťou Mariboru je Lent, v blízkosti brehu rieky Dráva. Naplánujte si prechádzku jej starobylými uličkami, ktoré lemuje niekoľko cenných historických budov. V Lente sa pravidelne koná trh s lokálnymi potravinami ako aj najväčší outdoorový festival v krajine. Organizujú počas neho napríklad jazzové koncerty alebo divadelné predstavenia. Starobylé mesto plné zelene a zaujímavých historických pamiatok je dobrým výberom pre život, s príjemným podnebím a spokojní sú tu aj dôchodcovia. Možno aj preto, že dôchodca je po slovinsky upokojenec. Je to možno aj tým , že sa tu pije a dorába dobré víno a tradíciu má aj vinárstvo. Obyvateľstvo Slovinska je jedno z najrýchlejšie starnúcich v rámci Európy v porovnaní s inými európskymi štátmi , ale dôchodkový systém krajiny je veľmi veľkorysý.
Svetová rarita Stara Trta
Na nábreží rieky Dráva nájdete aj jednu z atrakcií mesta, ktorá sa dokonca dostala do Guinnessovej knihy rekordov – najstarší rodiaci koreň viniča na svete. Podľa dôveryhodných zdrojov má 400 rokov a ešte stále sa z jeho hrozna robí víno. Oberačka je veľká sláva, dokonca k nej vymysleli celý festival. Volá sa Festival Sare Trte, trvá deväť dní a na jeho vyvrcholenie – obratie slávneho viniča, ktoré sa obvykle koná v septembri prichádza tisícky ľudí. Stretávajú sa tu priaznivci vína z celého sveta. Oberačková sláva trvá asi dve hodiny a kto si ju chce vychutnať v pohodlí, musel prísť dostatočne včas, aby si obsadil miesto na sedenie. Štyristo ročný koreň viniča dáva ročne len 35 litrov vína, ktoré rozdávajú významným hosťom v decových fľaštičkách ako dar mesta. Vinič prežil turecké nájazdy, niekoľko požiarov i bombardovanie počas svetovej vojny, dokonca aj intenzívny priemysel za čias socializmu. Pár krokov od tejto svetovej atrakcie, v podzemí je ďalšia atrakcia, pivnica dlhá tri kilometre, kde sa zmestí viac ako 7 miliónov fliaš vína. Vo veľkej drevenej kadi, získavali vzácnu šťavu z hrozna šliapaním, ale iba cez deň. V noci vraj mladí vytláčali chutný mok nahými telami…
Na stene múzea najstaršieho viniča čítame citát od rakúskeho arcivojvodu Františka Jozefa, ktorý tu udomácnil pestovanie vína. Lebo je tu krásny deň, pokoj a Boh objavil toto miesto. V tvojej náruči, ó milá krajina, sa spája mier a šťastie, Boh ťa poznačil krásou a usadil sem dobrých ľudí... Tak teda na zdravie Maribor!