Moje chorvátske naj

Andrej Maťko, hovorca Chorvátskeho turistického združenia na Slovensku, nám prezradil svoje najobľúbenejsie miesta a pamiatky.

Do Chorvátska už vycestovalo a ešte sa aj chystá veľa Slovákov. Veď nie nadarmo platí slogan: Slovenské more je v Chorvátsku.

Pre nerozhodných aj tých, ktorí ešte všeličo z Chorvátska nevideli ponúka svoje „tajné“ tipy a miesta, ktoré má rád, inžinier Andrej Maťko, hovorca Chorvátskeho turistického združenia na Slovensku.

Najkrajšia pláž: Vinogradište (Paklinski Otoci)

Krásna pláž s výborným kúpaním je v zátoke Vinogradišće Paklinski Otoci. Paklené ostrovčeky „pekelné“, ako sa môže zdať z názvu, nie sú pekelné.

Názov je odvodený od chorvátskeho slova paklo, paklina,čo je v prekladečborová živica, smola, ktorou sa natierali lode.

Ide o skupinu ostrovčekov na juhozápad od ostrova Hvar. Sú tu krásne pláže, ale aj niektoré zaujímavé historické pamiatky z obdobia nadvlády Rimanov.

V dnešnej dobe sú ostrovy len veľmi riedko osídlené. Predtým sa tu pestovala vínna réva, využívali sa saliny a chovali ovce. Dnes je to predovšetkým výletný cieľ obyvateľov, turistov a ľudí z pevniny.

Ostrov Hvar.

Najkrajší ostrov: Hvar

Krásne zátoky, tropická vegetácia, priezračné mora, plné života.

Mestečko Rovinj.

Najkrajšie mesto: Rovinj

Najromantickejšie mesto chorvátskeho pobrežia. Rovinj je od severozápadného pobrežia Istrie oddelené hlbokým Limským zálivom. V starom meste dýcha atmosféra dávno zašlých časov.

Pláž pri mestečku Rovinj.

Najkrajšia pamiatka: Katedrála svätého Jakuba (Šibenik)

Katedrála sv. Jakuba (sveti Jakov) v Šibeniku, je jednou z najkrajších stavieb európskeho neskorého stredoveku a tiež je považovaná za najcennejšie dielo prechodu gotiky na renesanciu v celom Chorvátsku.

Táto pamiatka je v správe chorvátskej rímsko-katolíckej cirkvi. Na zozname svetového dedičstva UNESCO je katedrála zapísaná od roku 2000.

Zaujímavé miesto pre seniorov:

Liečebé kúpele Tuhelj a výlety do okolia Chorvatského záhoria (Hrvatsko zagorje) Fažana a návšteva Národného parku Brijuni

Istria je jedna z najobľúbenejších destinácií v Chorvátsku, pýši sa aj svojím jediným národným parkom – Brijuni. Tento veľkolepý park, ktorý pozostáva zo 14 ostrovov, sa nachádza 15 minút plavby loďou od antického mesta Pula.

Národný park Brijuni.

Po II. svetovej vojne Brijuni sa stalo Titovou letnou rezidenciou, kde prijímal hostí svetových mien – hercov a štátnikov napr. Elizabeth Taylor a Richarda Burtona, Indiru Gandhi, Moamera Gadafi, Jasera Arafata.

Počas Titovho pobytu na ostrove bol vybudovaný veľký safari park s exotickými zvieratami, ktoré mu darovali svetoví politici. Indira Gandhi napríklad darovala Titovi slonicu Lanku. Krátko po Titovej smrti bol Brijuni v roku 1983 prehlásený za národný park a tým začalo nové obdobie jeho histórie.

Hvar.

Orebić na poloostrove Pelješac

Malebné mestečko, ožiarené po celý deň slnkom, ponúka nenarušenú prírodu storočných borovíc, oleandrov, olivovníkov, kaktusov a kvetín.

Hotely sa nachádzajú mimo mesta, v krásnej prírode. Dlhé kamenisté a okruhliakové pláže s početnými zátokami a azúrovým morom, domáce špeciality, výborné vína Dingač, Postup . Na Pelješaci si užijete pokojnú, romanitckú dovolenku. Z Orebiča možno navštíviť ostrov Korčula – trajektom a vodnými taxíkmi asi za 15 minút.

Slováci môžu do Chorvátska vstupovať bez potvrdenia o teste alebo potvrdenia o očkovaní, aj potvrdení o prekonaní choroby. Stačí iba občiansky preukaz alebo pas. Aj naďalej sa však odporúča vypĺňať formulár EnterCroatia nakvôli ľahšiemu a rýchlejšiemu odbaveniu na hraniciach, pretože pri príchode na chorvátsku hranicu majú osoby, ktoré vyplnili Entercroatia rýchlejší pruh („fast track“) s označením EnterCroatia.

Foto: zdroj CK Intermedial