Moje dojmy z výstavy SNG – Marko BLAŽO – Celý človek

V Slovenskej národnej galérii otvorili veľkú monografickú výstavu Marka Blaža (1972 – 2021) – Marko BLAŽO – Celý človek. Predstavuje celoživotné dielo umelca a dáva možnosť nazrieť aj do procesu jeho tvorby. Rozdelená je do dvoch sál a sústreďuje sa na ikonické i menej známe, či doteraz nevystavované diela.

Košický umelec Marko Blažo, žiak Ruda Sikoru zanechal po nečakanom odchode diela , ktoré patria vo svojej generácii k najoriginálnejším a najkonzistentnejším. Jeho diela majú osobitú poetiku s bohatým, romantickým melancholickým svetom.

O svojich dojmoch z výstavy nám napísala pani Viera Pischová, amatérska výtvarníčka, obdivovateľka moderného umenia.

Už po otvorení výstavy som počula od známych dobré ohlasy, bola som preto na tvorbu Marka Blaža zvedavá . Prechádzala som prvou časťou výstavy, nazvanej „nálezisko nápadov“ a následne som sa k jednotlivým dielam postupne vracala. Zaujalo ma množstvo nápadov zachytených v kresbách, náčrtkoch. Jeho školské počiatky, kresby, náčrtky. Sú to až intímne diela, kde sa autor vyznáva zo svojich radostí, úzkostí ktorými žijeme všetci.Tiež inštalácie z papiera ako Eiffelova veža, sekera z papiera v plnom pohári, popolník s cigaretou z papiera, poskladané žiletky do rôznych tvarov, papier rastúci z kvetináčov. Žuvačkové maľby, otočený stolík polepený zospodu žuvačkami, špendlíkové výtvory motýle, loď. Marko Blažo sa predstavuje ako aktívny tvorca, plný inšpirácií, s chuťou a pracovitosťou všetky nápady zrealizovať.

Inšpiratívne a zaujímavé je jeho pretváranie historických diel – Ferdo Mravec krásny veľký farebný obraz, Zrodenie Venuše. Upútavky na zemi s Ferdom Mravcom a mnoho iných diel, ktoré naozaj treba vidieť. Miesto mozgu kapusta – aké výstižné v dnešnej dobe, aj aktuálne.

V premostení SNG predstavujú tvorbu Marka Blaža veľkoplošné, nesmierne tak farebne náročné obrazy, až návštevníka napadá, či netvoril 24 hodín . Zaujímavé je aj video z jeho tvorby a tam uvádzané pretvorené historické diela.

Marko Blažo bol fotograf, počítačový grafik, grafik, maliar, tvorca inštalácií, tvorca objektov, pedagóg a kresliar. Narodil a pôsobil v Košiciach, kde študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu a na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Patril k oceňovaným a uznávaným predstaviteľom generácie, ktorá nastúpila na výtvarnú scénu v 90. rokoch. Marko Blažo zomrel vo veku 48 rokov po dlhších zdravotných komplikáciách. Jeho dielo zostáva a komunikuje ďalej s ľuďmi prostredníctvom umenia.

Výstava v SNG potvrvá do 19. mája.

Foto: Juraj Starovecký