Neobyčajné marhuľové rošády

Údolie Wachau a mestečko Krems preslávili Marhuľové slávnosti, ktoré sa konajú vždy v júli už od roku 1950.

Prečítajte si recept, podľa ktorého pripravujú v miestnej reštaurácii legendárne wachauské marhuľové knedle.

Dolné Rakúsko pri Dunaji vo Wachau patrí k najčarovnejším oblastiam. Je nabité dejinami a tradíciami, desiatkami hradov, zámkov, kostolov a kláštorov, ktoré vznikali v období baroka a dnes spolu s vinicami pôsobivo lemujú majestátny Dunaj.

Neodmysliteľnou súčasťou tohto pôvabného zeleného údolia, ktoré poskytuje dokonalé prepojenie prírody, kultúry, kvalitného vína, dobrého jedla a životného štýlu je množstvo festivalov – hudby, vína, literatúry či rôznych gastronomických lákadiel.

V Dolnom Rakúsku totiž vedia ako spojiť dobré jedlo s kultúrou a históriou.

Likér, pálenka, čokoláda

Jedinečnou udalosťou, gurmánskym zážitkom a netradičným osviežením letných dní, ktoré potešia oči aj chuťové poháriky sú marhuľové slávnosti v mestečku Krems. Každoročne v júli prilákajú množstvo turistov.

Najdlhší marhuľový koláč na svete.

Tri dni v roku sa tu podávajú marhuľové likéry, pálenky, šťavy a marhuľové, ručne vyrábané čokolády podľa starých receptúr. Je tu veselo, tancuje sa a spieva.

Sladká marhuľová atmosféra je všade, ako v rozprávkovej marhuľovej krajine.

Rozvoniavajú knedle, koláče alebo kúsky zo 40 metrov dlhého, vlastne najdlhšieho marhuľového koláča na svete, ozdobeného bielkovou penou, ochutenou marhuľovým nektárom a posypaného mandľovými lupienkami, ktorý slávnostne nakrojí starosta Kremsu, aby tým otvoril dni marhúľ.

Na jeho prípravu použijú 9 kg cukru, 20 kg masla, 20 kg múky, 10 kg vaječných bielkov, 8 kg žĺtkov, vanilku a citróny. Kuchárski majstri dbajú pri jeho príprave na detaily – mandľové lupienky musia byť jemne zapečené priamo na mieste. Len tak vynikne jeho lahodná chuť.

Po slávnostnom rozkrojení je koláč pripravený na predaj pre okolostojacich nedočkavcov. Rozchytá sa za pár minút. Miestni znalci vedia, že jeho chuť je ozaj výnimočná.

Marhuľové hody sa konajú každý rok od roku 1950 a vždy sú jedinečné. Wachauské marhule – čiže wachauer marille pre svoju kvalitu, chuť a šťavnatosť získali ochrannú značku EÚ.

Marhulový sad založili jeho prarodičia

Už konzumácia samotného ovocia je chuťovým zážitkom, nehovoriac o marhuľovom nektáre, ktorého jemne pikantná chuť zostáva na jazyku aj v pamäti veľmi dlho, navyše v horúcich letných dňoch je vynikajúcim osviežením. A kto má rád sladké jedlá, tie s wachauskými marhuľami budú pre neho predstavovať skutočné, božské hody.

Marhuľovým sadom sa v Rakúsku, na rozdiel od nie všetkých slovenských, stále darí. Pestovaním a spracovaním marhúľ sa v regióne Wachau zaoberá asi 220 rodín. Jednou z nich je aj rodina Haralda Aufreitera. Obhospodaruje 3,5 hektára marhuľových sadov na stromoch, ktoré zasadili ešte jeho prarodičia.

Wachauská oblasť je pre marhule jedinečná, vďaka blízkosti Dunaja je tu veľmi dobrá klíma.

„Starí rodičia pestovali marhule len pre ich skvelú chuť, varili z nich iba lekvár. Postupne sme prišli na to, že sa z nich dá robiť oveľa viac produktov,“ hovorí Harald.

Pestovateľ marhúľ Harald Aufreiter.

A tak okrem džemu vyrábajú aj marhuľový nektár, likér, brandy a marhule využívajú aj v rodinnej reštaurácii. Haraldove marhuľové špeciality idú na odbyt nielen doma, ale i za hranicami, predávajú sa aj na Slovensku. Haraldovou pýchou sú marhuľové sadenice. Každý rok vyšľachtí 500 nových sadeníc – zaujímajú ho najmä staré odrody, ktoré nepotrebujú chemický postrek.

V rodinnom podniku pracujú šiesti členovia rodiny. Harald s manželkou má na starosti sady a jeho sestra s rodinou, mimochodom vynikajúca kuchárka, zase reštauráciu. Ochutnali sme jej marhuľové knedle – má na ne svoj špeciálny recept. Sú vynikajúce!

Recept wachauských marhuľových knedlí:

Na prípravu 8-10 knedlí potrebujeme:
150 g múky
2 PL krupice
250 g tvarohu
1 vajce
70 g masla
Cca 10 KL marhuľového likéru
Asi 10 kusov marhúľ z Wachau
Múku s ostatnými prísadami spracujeme na hladko, nesmie sa lepiť na prsty. Marhule rozpolíme, vyberieme kôstku a polejeme lyžičkou likéru. Vyromujeme knedle. Vložíme do vriacej vody a variť 15 minút. Medzitým pripravíme posýpku.
Posýpka:
70 g masla rozpustiť v rajnici, pridať
150 g strúhanky a 4 PL cukru a
150 g postrúhaných mandlí premiešať a jemne opražiť
Svetový unikát

Kopec, na ktorom leží dedinka Spitz, vzdialená od Kremsu len pár kilometrov, kde návštevníci môžu na slávnostiach tiež ochutnať marhule vo všetkých podobách, ponúka nezabudnuteľný výhľad na krajinu obklopenú vinicami, marhuľovými sadmi a Dunajom a najväčšiu atrakciu, automat na marhuľové knedle.

Funguje nepretržite už viac ako 60 rokov a je svetovým unikátom. Bol to jeden z prvých nápadov, ako sem pritiahnuť turistov.

Pritom tajomstvo jedinečného automatu je smiešne jednoduché. Miestne pani dôchodkyne v neďalekej reštaurácii usilovne šúľajú cesto a varia marhuľové knedle. Tie potom šikovne prenesú dovnútra marhuľového automatu, malého dreveného domčeka v tvare marhule, kde sa zmestí len pani Mária so svojimi malými brigádnikmi, synčekmi. Uloží knedle na podnos do drevenej zásuvky, odkiaľ ich automat „vypľuje“ za zakúpený a vhodený žetón nedočkavému zákazníkovi.

Jednoduchý a finančne nenáročný nápad preslávil Spitz nielen po celom Rakúsku, ale aj vo svete.

Automat funguje len počas marhuľových slávností a jeho chod zabezpečujú dobrovoľníci bez nároku na finančnú odmenu. Sú radi, že pomôžu svojmu mestečku.

Foto: autorka článku
Automat na marhuľové knedle skrýva vo vnútri miestnu pani dôchodkyňu.

 

Miestne marhuľové špeciality.