O anjeloch, jezuliatku a strašne dobrej kuchyni

Spisovateľka, novinárka, soroptimistka a babička Barbora Vítová – Laucká má tento rok na Vianoce o jednu radosť viac. Takmer pod stromček jej vychádza ďalšia, v poradí už siedma knižka s názvom Hlásateľky – Nora Beňačková, Ada Straková.

Knižka bude patriť k ďalším vianočným darčekom, z ktorých budú mať v rodine radosť všetci. A podelila sa s nami aj o tom, aké tie Vianoce sú u nich doma .

„Vianoce sú u nás radostné a veselé. Budeme spolu, manžel Staníček, syn Maťo aj dcéra Veronika s rodinami. Najviac sa budú tešiť vnúčence na to prekvapenie, ktoré čaká za zamknutými dverami do obývačky.

Lebo, keď tento rok prídu k nám, k babke Bobke a k dedkovi Karkulkovi, obývačka bude ešte zatvorená. To aby sme anjelíčkov nerušili pri práci, keď všetko chystajú pod vianočný stromček. A potom zrazu zaznie nežný hlások spiežovca a Theo s Windy spozornejú: „Čo sa to deje? Počuli ste ten zvuk v obývačke?“ Poďte sa pozrieť!“ schytím ich za ruky a spoločne cupitáme dnu.

Na stole s damaškovým obrusom a sviatočným porcelánom ešte po mojej babke už horia sviečky, rovnako žiari stromček pod ktorým nechýba betlehem. A okolo neho darčeky pre každého. Zrazu z vedľajšej izby tíško znie Tichá noc – svätá noc a všetci dospelí spievajú.

Potom Veronika prečíta stať z Nového zákona o tom, ako sa nad svetom zjavila hviezda. A veru si utriem aj slzičku v kútiku oka a všetci sa vybozkávame a tešíme z darčekov. Vianočný zázrak sa v našej rodine opakuje odkedy sa pamätám. Takto sme slávili najkrajšie kresťanské sviatky roka ešte za čias môjho detstva a presne takéto boli Vianoce, keď nám pribudli do rodiny deti.

Najhoršie to bolo vlani, keď sme sa k vôli pandémii ako rodina nemohli stretnúť. Boli sme spolu iba v lese a to naozaj nebolo to pravé, tradičné.

Lebo aj všetko, čo rodina robí a konzumuje na Vianoce je spojené s tradíciou. Spieva koledy, modlí sa, tradične sa poháda, aby sa vzápätí mohla udobriť. Pôst na Štedrý deň držia iba dospelí, večer si však doprajeme oblátky s cesnakom a medom, potom kyslú hubovú polievku, vysmážaného kapra a filé so super domácim zemiakovým šalátom.

Tento rok bude ako dezert tiramisu. Po návrate z polnočnej mávame kapustnicu s údeným, klobásou a stratenými vajcami, na Prvý sviatok vianočný zasa klasickú polievku s mäskom a zeleninou a rezancami, pečenú kačicu s lokšami, knedľou a dusenou kapustou. Po sviatkoch mám vždy o dve kilá viac, ale vôbec mi to neprekáža. Viem, že v mojom veku je boj s kilami neprestajný a takmer márny. Vianoce však zato stoja.“

Barbora Vítová – Laucká

Kyslá hubová polievka babky Aničky

Potrebujeme:
1 mikroténové vrecúško čerstvých mrazených dubákov, hrsť sušených húb, ktoré sme v lete nazbierali, usušili a zmrazili
1 cibuľa, petržlenová vňať
strúčik cesnaku
mleté čierne korenie
1 bobkový list
nové korenie
soľ
1 kyslá smotana
1 pl zemiakového škrobu
citrón na dochutenie.

Postup:
Do hrnca dáme variť približne 1 a pol litra vody. Keď zovrie, hodíme do nej zmrznuté huby z mrazničky. Pridáme soľ, korenie, bobkový list, nové korenie aj petržlenovú vňať. Po 20 minútach pridáme sušené huby. Varíme ešte 10 minút. Zahustíme zemiakovým škrobom a po vychladnutí rozmiešame v polievke kyslú smotanu. Na záver dochutíme citrónom.