Prečo pestovať čučoriedky?

Zázrak imunity môžete dnes pestovať už aj doma. Šťava z čučoriedok lieči kašeľ a čaj z jej listov prečisťuje krv.

Malé tmavomodré bobule, známe pre svoju neobvyklú chuť, pochádzajú zo Severnej Ameriky a pôvodní obyvatelia ich používali ako prírodný liek.

Korene čučoriedok pôvodní usadlíci využívali ako úľavu pri pôrodoch. Čučoriedky sú úžasným pomocníkom aj v kuchyni. Môžete z nich urobiť výborný džem, čučoriedkový koláč alebo ich usušiť na čaj. Najlepšie však urobíte, ak ich skonzumujete čerstvé, pretože vtedy obsahujú v sebe najviac vitamínov a pri tepelnom spracovaní sa znižuje vysoký obsah vitamínu C.

Imunitný systém

Čučoriedky sú známe pre svoj vysoký obsah antioxidantov, v ktorých zastupujú prvotné miesto v porovnaní s iným ovocím či zeleninou.

Jedna porcia čučoriedok obsahuje asi toľko antioxidantov, ako keby ste zjedli porciu jabĺk, brokolice alebo mrkvy. Kyselina elagová je jedným z týchto antioxidantov a preventívne pôsobí proti rakovine.

Čučoriedky zlepšujú krvný obeh, zlepšujú zrak a chránia pred demenciou, ochoreniami srdca či infarktom.

Využitie

Ak budete konzumovať čučoriedky 3- až 4-krát do týždňa, výrazne tým zvýšite váš imunitný systém.

Tieto modročierne bobuľky majú všestranné využitie. Môžete ich pripraviť na raňajky s bielym jogurtom a medom, pripraviť z nich domáci koláč či dokonca tortu s čokoládou alebo urobiť z nich vynikajúci džem, ktorý poslúži ako výborná pochúťka cez zimné dni.

Ďalšími možnosťami sú zavárané, zmrazené alebo dokonca urobiť z nich víno.

Čučoriedka obyčajná

Je krík narastajúci do výšky štyridsať centimetrov. Klasická čučoriedka, s malými modročiernymi plodmi najčastejšie rastie v lesoch s kyslou pôdou. Táto rastlina si vyžaduje veľa vody, preto ak sa rozhodnete ju pestovať doma, nezabudnite ju často zavlažovať. Najčastejšie sa jej plody využívajú pri liečbe cukrovky, pre deti sú vynikajúcim prostriedkom pri hnačkách a dokonca podporujú u detí rast.

Čučoriedka barinná

Má modročierne bobule. Tento kríček dorastá až do osemdesiat centimetrov. Plody čučoriedky barinnej obsahujú látky, ktoré pôsobia dezinfekčne v močových cestách. Ale obsahujú taktiež látky, ktoré ešte nie sú úplne prebádané. Keďže je vysoko vlhkomilná, nájdete ju rásť na horských rašelinách.

Prevzaté z portálu www.nasazahradka.sk
Ilustračné foto: pixabay.com