Romantický zámok Lednice a čarovná záhrada

Vyberte sa na výlet len na skok od Slovenska do malebného kraja Južnej Moravy do zámku Lednice, ktorý patrí k najkrajším zámkom a pamiatkovým komplexom spolu s honosnou záhradou v Českej republike.

Súťažnú otázku nájdete na konci článku.

Zámok Lednice je od roku 1945 majetkom štátu a patrí k najnavštevovanejším pamiatkam v Českej republike. S priľahlými záhradami, Minaretom a Janohradom patrí do Lednicko–Valtického areálu, ktorý zaberá rozlohu 300 km2.

V 18. a 19. storočí ho vybudoval rod Lichtenštajnských a od roku 1996 je francúzska záhrada spolu s celým komplexom zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Foto: CzechTourism

Zámok Lednice

Rod Lichtenštajnov zámok získal už v roku 1249. V 16. storočí, za obdobia vlády Hartmanna II., bola pevnosť prestavaná na renesančný zámok v štýle talianskych víl a v rovnakom období boli založené aj záhrady, ktoré zámok aj dnes obklopujú.

V 17.storočí pribudla koniareň a jazdiareň postavené v barokovom štýle. Zámok Lednice sa stal letným sídlom rodu Lichtenštajnovcov. Prichádzali sem vždy na jar a ostávali do neskorej jesene. Na zimu sa presúvali do svojho sídla vo Valticiach.

Zámok Lednice. Foto: Petra Gregorová, CzechTourism

Najrozsiahlejšou prestavbou prešiel zámok v rokoch 1846 – 1858 a podoba, ktorú počas nej získal, mu zostala dodnes. Novogotická prestavba v 19. storočí vytvorila romantické sídlo obklopené jedným z najväčších európskych parkov s rozlohou takmer 200 hektárov.

Návštevníci tu nájdu dekoratívne stavby ako Apollónov chrám, empírový Chrám troch grácií, umelú zrúcaninu Janov hrad, Hraničný zámoček a Minaret.

Zámok je nádhernou ukážkou tudorovskej neogotiky, dielo dvorného architekta Lichtenštajnov, Jiřího Wingelmüllera.

Na prízemí zámku sa nachádza nezvyčajné točité schodisko. Foto: Ladislav Renner, CzechTourism.

Návštevníci môžu v útrobách zámku navštíviť reprezentačné sály, kniežacie apartmány, byt kniežacích vychovávateľov, izbičky princov a princezien a ďalšie zaujímavé zákutia.

Na prízemí zámku sú obdivuhodné majstrovské rezbárske práce s dreveným obložením stien, neobyčajným točitým schodiskom a obrovský mosadzný luster so 116 ramenami.

Na prvom poschodí sú súkromné izby pánov zámku a na druhom izby detí a ich guvernantiek aj s múzeom bábok Milana Knižáka.

Janohrad

V roku 1801 Ján z Lichtenštajna, po ktorom stavba nesie meno, dal príkaz na vybudovanie pseudogotickej napodobeniny hradnej zrúcaniny a projektom poveril J. L. Hardtmutha, ktorého meno sa dodnes spája s najväčším výrobcom kancelárskych písacích potrieb, spoločnosťou KOH – I – NOOR HARDTMUTH.

Na rozdiel od iných umelých zrúcanín bol Janov hrad obývateľný a Lichtenštajnom slúžil ako lovecký zámok.

Od lednického zámku k Janohradu sa dostanete peši parkovým areálom za pol hodinku, alebo sa môžete previezť v dobovom kočiari ťahanom koňmi alebo loďou.

Minaret

Hovorí sa, že Alojz Jozef I. z Lichtenštajnu chcel na mieste, kde dnes stojí minaret, postaviť kostol. Nezískal však od obce pozemok na stavbu, a tak sa vraj z trucu rozhodol, že na svojom majetku vztýči mohamedánsky symbol.

Dnes je minaret najvyššou stavbou svojho druhu v neislamskej krajine.

Minaret lednice. Foto: Jiřina Tomášková, CzechTourism.

Štíhla veža má 60 metrov, tri vyhliadkové terasy obkolesujúce vežu, na najvyšší vedie 302 točitých schodov.

Lednicko–valtická oblasť je známa vynikajúcim a kvalitným vínkom. To môžete ochutnať napríklad v zámockej vinotéke aj v priestoroch starej jazdiarne .

V lednickom parku sa v lete konajú divadelné predstavenia a rôzne aktivity, plavby meandrami starej riečky Dyje, romantické jazdy v kočiaroch a zábavné hry pre deti.

Hlavná fotografia: Petra Gregorová, CzechTourism

Súťažná otázka: Kto je projektantom Janohradu?

Odpovede posielajte na adresu vivasenior@vivasenior.sk do 15.júna.

Hlavnou cenou je rodinná vstupenka do všetkých hradov a zámkov v správe Národního památkového ústavu v Českej republike. Dvaja výhercovia získajú vecné ceny od Českej centrály cestovného ruchu Slovensko, v spolupráci s ktorou túto súťaž organizujeme.

Bližšie info k súťaži tu.