Romantika v Modrej lagúne

Island má magickú prírodu, láka ňou každoročne viac ako dva milióny návštevníkov. Jedným z jeho najväčších turistických lákadiel je bezpochyby slávna Modrá lagúna. Ako sa vlastne zrodila myšlienka postaviť uprostred lávového poľa jedny z najslávnejších kúpeľov sveta a čo stálo za vybudovaním tohto projektu?

Modrá lagúna sa nachádza hodinku cesty od najsevernejšieho hlavného mesta sveta Reykjavíku. Keď sa k lagúne blížite cestou pretínajúcou lávové pole, v diaľke isto zbadáte obrovský kúdeľ horúcej pary, ktorý stúpa do neba. Prichádzate do geotermálnej oblasti, kde sa prostredníctvom vrtov na povrch dostávajú solfatarové prúdy, teda zmes vodných pár s prímesou oxidu uhličitého.

V roku 1976 postavili na polostrove Reykjanes geotermálnu elektráreň Svatsengi. Para z hĺbky dvoch kilometrov roztočila turbíny elektrárne, odovzdala teplo, aby vykúrila domy v neďalekom Grindaviku a potom ju skondenzovanú s teplotou do štyridsať stupňov vypustili do okolitej prírody.

Medzi Islanďanmi, ktorí tak milujú všetky prírodné horúce pramene, sa veľmi rýchlo rozkríklo, že voda v modrých jazerách má liečivé účinky. Bolo to dávno predtým, než na tomto mieste vyrástol moderný komplex liečivých kúpeľov, ako ho poznáme dnes. Modrá lagúna zostala národným pokladom Islanďanov.

Pozor, nespite so svojím príbuzným alebo najlepšia zoznamka

Islanďania sú vo všeobecnosti plachí pri nadväzovaní nových vzťahov. Všetko sa zmení, keď sa potúžia alkoholom. Keď sa k tomu pridá krásna príroda, horúca voda a ľudia oblečení iba do plaviek, hneď to ide ľahšie. Aj preto malo toto miesto dlho povesť ako jedna z najlepších zoznamiek na Islande. Islanďania majú však jeden problém. Je ich približne len 360 000. Do určitej miery sú tu všetci príbuzní.

Nerandíte náhodou so svojou vzdialenou sesternicou či bratrancom?

Preto na základe tejto databázy vytvorili traja inžinieri aplikáciu, ktorú začali propagovať sloganom: Použite aplikáciu skôr, než skončíte v posteli! Aplikácia je dokonca automatizovaná. Stačí, ak si dvaja ľudia, ktorí ju majú nainštalovanú a spustenú, priložia k sebe svoje telefóny a hneď sa dozvedia, či majú zelenú. O výsledku sú dokonca informovaní aj SMS správou. Island má dokonca aj najväčšiu DNA banku svojich obyvateľov na svete, čo im značne uľahčuje mnohé ďalšie veci.

Nájdete tu naozaj všetko

Dnešné kúpele sa začali stavať okolo roku 1987 a v roku 1992 vznikla spoločnosť Blue Lagoon. Tú dnes vlastní jeden z najbohatších Islanďanov, ktorý tu nechal okrem samotných kúpeľov vybudovať aj luxusnú reštauráciu a päťhviezdičkový hotel.

Aj vďaka tomu, že si kupujete lístky na konkrétnu hodinu a počet návštevníkov je limitovaný, nebudete mať pocit, že sa tu tlačíte s ostatnými hlava-nehlava. K tomu prispieva aj naozaj skvelá organizácia a príjemný, profesionálny personál.

Pri vstupe dostanete špeciálny náramok, ktorý slúži ako vstup do Modrej lagúny. Pomocou neho si aj zamknete skrinku a budete si môcť bezhotovostne zakúpiť na bare nápoj, či iné občerstvenie. Pri odchode len uhradíte na recepcii vzniknuté náklady podľa toho, čo ukáže náramok.

Modrá voda skrášľuje aj lieči

Odložte si uterák a šup do vody. Tí otužilejší môžu vyjsť von na čerstvý vzduch a zbehnúť po plošine do elektrizujúcej modrej vody. Voda má teplotu v rozmedzí od 36°C do 39°C a každé dva dni je kompletne menená. Práve vďaka jej zloženiu, ktoré je bohaté na rôzne minerály ako oxid kremičitý či síra, má dobré účinky pri liečbe rôznych kožných ochorení, vrátane ekzémov a psoriázy. Rozhodne vašej pokožke prospeje.

V jednej časti dokonca narazíte na špeciálnu sekciu, kde si môžete na tvár naniesť šedé silicové bahno, ktoré takto necháte pôsobiť maximálne desať minút.

Všetky bazény Modrej lagúny sú nekryté, kúpele takto fungujú celoročne aj v zimnom období. Môžete si užiť hydraulickú masáž vo forme vodopádu s horúcou vodou alebo navštíviť parnú jaskyňu. Teplota vody je v rôznych častiach máličko odlišná a tak sa presúvaním po areáli dostanete na vaše optimum. A čo tak bar priamo vo vode? No pozor na limit, v lagúne si na jeden náramok môžete zakúpiť maximálne tri alkoholické nápoje.

Modrá lagúna je naozaj unikátne miesto a jedinečný zážitok . Ak pocestujete na dovolenku na Island s BUBO, máte cenu základného vstupu do Modrej lagúny v cene zájazdu. Modrú lagúnu pri návšteve Islandu nemôžete jednoducho vynechať.

Foto: autor textu