Památáte sa na hodinové hotely? Dnes to môže byť aj o inom

Stále viac hotelov ponúka hosťom, aby využili izby na pár hodín.

Keď sa povie hodinový hotel, asi 99 percentám populácie si predstaví to isté – obskúrne zariadenie niekde na ulici „červených lámp“, kam sa chodia hostia ubytovať na pár hodín s jasným cieľom. Tak to bolo desaťročia.

V posledných rokoch ale dostáva tento pojem oveľa širší výraz. Stále viac hotelov, hotelové siete nevynímajúc a luxusné hotely tiež nie, ponúka svojim hosťom izby aj na pár hodín počas dňa. Pre tento spôsob ubytovania sa vžil anglický výraz microstay, čo v preklade znamená mikropobyt.

Najmä pre mestské hotely je to vítaný spôsob ďalšieho príjmu, pretože cez deň sú izby väčšinou prázdne. Hostia sa často ubytujú na jednu noc, ráno odídu a ďalší prídu až večer alebo neskoro poobede.

Výhodný mikropobyt

Tento spôsob zvýšenia svojho príjmu začali praktikovať aj hotely pri letiskách. Pri mikropobyte sa hosť sám rozhoduje kedy príde aj kedy odíde, samozrejme najskorší príchod a najneskorší odchod je daný hotelom.

Väčšinou to býva od siedmej až desiatej hodiny doobeda do štvrtej až šiestej hodiny večer. Cena je výrazne nižšia ako pri klasickom prenocovaní, niekedy aj o 75 percent.

Denné krátke pobyty nie sú zatiaľ medzi hosťami veľmi známe, aj keď už niekoľko rokov existujú platformy, cez ktoré sa dajú objednať napríklad dayuse.com, between9and5.com a byhours.com.

Hostia, ktorí si kúpia izbu na pár hodín, tak najčastejšie robia podľa zistení rezervačných portálov najmä keď chcú stráviť pohodlne čas počas medzipristátia, ale izby sú často využívané aj na obchodné rokovania a stretnutia, ale aj na krátky oddych počas prehliadky miest. Samozrejme, existujú aj iné účely, ale vraj rozhodne nie sú v prevahe. Koniec koncov, hotely neskúmajú, čo hostia v izbách robia.

Koľko stojí pobyt v takom hoteli na pár hodín?

Podľa údajov z rezervačných portálov, napríklad v hoteli Steigenberger na frankfurtskom letisku stojí izba medzi 7.00.a 18.00 h 99 EUR. Komu sa to zdá veľa, stačí sa odviezť jednu zástavku S-Bahnom a v hoteli Lindner si možno kúpiť izbu od 10.00 do 18.00 za 59 EUR. Normálna cena za prenocovanie je 150 EUR.

Tento typ ubytovania ponúkajú aj 5-hviezdičkové hotely, napríklad Luis v Mníchove, tam stojí izba od 9.00 do 16.00 149 EUR. Pultová cena za jednu noc je pritom 296 EUR.

Každá z platforiem má trochu iný koncept, španielska byhours.com pobyty mierne ohraničuje, cez ňu si možno kúpiť len 3, 6- alebo 12-hodinový pobyt, cena trojhodinového v štvorhviezdičkovom hoteli Rilano je 73 EUR, pričom ak by ste sa v ňom ubytovali na noc, zaplatili by ste 181 EUR.

Hodinové hotely nájdeme po celej Európe, napríklad aj v Prahe za celú noc zaplatíte 47 Eur , v Budapešti, vo Varšave, aj v Kazachstane za podobné ceny, ale aj v Bratislave za 65 Eur na 8 hodín.

Zdroj: www.etrend.sk

Ilustračné foto: pixabay.com