Mesiac úcty k starším by mal byť nielen o uvedomení si spolupatričnosti k seniorom, ale aj o snahe pomáhať im vo finančnej gramotnosti. Upozorňuje na to Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP).
Seniori patria v tomto smere stále k najzraniteľnejším a pandémia to ešte zvýraznila.
Nasporiť si, aj sa zadĺžiť
Na jednej strane dokážu sledovať vývoj cien v obchodoch a nasporiť si aj popri dôchodku, na druhej sú však práve pre neznalosť pojmov a rizík schopní sa aj neuvážene zadlžiť a minúť celé úspory.
„Ich osamelosť, neznalosť finančných pojmov, slabé, až žiadne technologické a digitálne zručnosti, ako aj emócie a často až prílišná dôverčivosť spôsobujú, že sa stále nechávajú nalákať na ponuky služieb či tovarov od nepoctivých obchodníkov,“ konštatuje generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Darina Huttová.
Riziková ponuka
Najčastejšie sa seniori pri kúpe tovarov a služieb nechajú v praxi zlákať na slová, ako výhodná služba, zľava, nižšie úroky či platby.
Málokedy sa zaujímajú o skutočné podmienky získania produktov s takýmito „benefitmi“.
„Napríklad v prípade úveru sa nestačí rozhodovať len podľa úroku či výšky splátky, ale podľa celkových nákladov. Tie si však málokedy nechajú starší ľudia podrobne vysvetliť, respektíve nevedia, na čo všetko sa majú pýtať,“ konštatuje odborníčka.
Hoci cez karanténu sa znížil počet rôznych pochybných prezenčno-predajných akcií na mieste, ešte stále sú rizikovými podomové predaje tovarov, prípadne služieb, ako napríklad dodávok energií a podobne.
Rastúcim rizikom sú pre nich rôzne úverové karty nebankových inštitúcií využiteľné u predajcov tovarov, ktoré síce na prvý pohľad robia pre seniora nákup pohodlným, bezhotovostným, no v realite ide o úver s vysokým úrokom.
Slabá informovanosť
Problémom je často slabá informovanosť seniora o podmienkach tak, aby im rozumel, najmä aká je reálna suma, ktorú musí na konci zaplatiť, no rovnako v prípade úverov aj počiatočné neuvážené konanie zo strany zadlžujúceho a nedocenenie jeho schopností splácať úver.
„Zadlženie je veľmi často dôsledok iného problému – slabej vôle a neochoty sa poradiť s odborníkom. Starším ľuďom určite odporúčame, aby sa nezadlžovali u nebankových inštitúcií, či pochybných obchodníkov, ktorých aktivity a história sa nedajú overiť. Ak sa chcú zadlžiť, každé takéto rozhodnutie treba radšej konzultovať s niekým z rodiny, kto je vo finančných termínoch zbehlý, prípadne sa poradiť s odborníkom,“ radí Darina Huttová.
Nezaväzovať sa v časovej tiesni
Lenže aj emócie a časová tieseň často zohrávajú v zadlžení negatívnu úlohu. Napríklad „výhodná“ kúpa tovaru, ktorým môžu „ako darček potešiť blízkeho“ s cieľom rozhodovať sa sám a v časovej tiesni.
Neodporúča sa zaväzovať ku kúpe tovaru v časovej tiesni, a už vôbec nie dávať finančnú zálohu či súhlasiť so splátkovým predajom bez preštudovania si podmienok. Je lepšie, ak si človek zoberie kontakt na predajcu, aby mal možnosť si overiť jeho totožnosť, serióznosť a podmienky kúpy daného tovaru.
Jednať len so serióznym obchodníkom
Veľkým problémom je aj dôverčivosť dôchodcov v poctivosť predajcu. Týka sa to najmä podomových predajcov a obchodných zástupcov. Seriózny obchodník poskytne čas na preštudovanie si zmluvy, netají svoju identitu, ani podmienky zmluvy, umožní klientovi overenie svojho oprávnenia sprostredkovať finančný zmluvný vzťah v registroch Národnej banky Slovenska.
Je však dôležité, aby si seniori preštudovali najmä všeobecné obchodné podmienky. Tie si treba od obchodného zástupcu vopred vyžiadať. Ak sú finančné termíny nejasné, radšej sa treba poradiť s odborníkom. Vyhnú sa tak aj prípadnému nepochopeniu rizika sankcií, ktoré hrozia za nesplnenie podmienok. Seniori termínom často nerozumejú, respektíve zo strachu takéto výzvy na uhradenie dlhu neriešia.
Poraďte sa s odborníkom
Emócie musia ísť bokom. Za uzatvorenie zmluvy zodpovedá vždy klient osobne a preto je dôležité, aby vstúpil do vzťahu, ktorému rozumie. Finanční odborníci poradia aj ako porozumieť jednotlivým finančným pojmom a reálne zvážiť, či na splácanie dlhu vôbec mám po odpočítaní nákladov na živobytie a potrebnej finančnej rezervy,dodáva generálna tajomníčka AFISP.