Brno – český raj jedla a pitia

aktualizácia 26.10.2021:

V minulom týždni prebehlo v Brne slávnostné vyhlásenie nového ročníka ojedinelého projektu Gourmet Brno, ktorý vznikol z iniciatívy TIC BRNO (Turistické informační centrum Brno).

Ak navšívite moravskú metropolu Brno, v informačnom centre dostanete zdarma tlačeného sprievodcu, kde sú podniky zaradené abecedne a zvýraznené ich prvé miesto, a tak si môžete vybrať z tých najlepších.

Informácie získate aj na webe www.gourmetbrno.cz.


Súťažnú otázku nájdete na konci článku.

Moravská metropola nie je len miestom pamätihodnotí, ale stala sa aj destináciou vyhľadávanou pre neobvyklé gurmánske zážitky. V Brne totiž veľmi dobre vedia, že láska prechádza cez žalúdok.

V neveľkom centre vás na každom kroku láka k nakuknutiu zaujímavá reštaurácia, kaviareň, cukráreň, bistro, vináreň, hospoda, pivnica, či bar. Brno je svojimi gastro podnikmi vyhlásené široko-ďaleko, A ochutnať tu môžete skutočne celý svet.

„Brno je najlepším miestom na pivo, koktejl alebo kávu.” New York Times 

Spojenie gastronómie s kultúrou

Na južnej Morave se snúbi tradícia českého piva s iskrou moravského vína a nie je tomu inak ani v Brne.

Možno tu nie je toľko autentických vínnych pivničiek, ako v moravských dedinkách (ktoré sú čoby kameňom dohodil), príjemnú atmosféru však v meste dokresľuje množstvo gastro festivalov.

Okrem burčákových, vínnych, či pivných slávností se môžete zúčastniť na slávnostiach dobrého jedla, farmárskych trhov, festivaloch najrôznejších svetových kuchýň a vrcholom roku sú adventné trhy v rámci Brněnských Vánoc.

Brnenske Vanoce. Foto: Michal Růžička, TIC BRNO

Tie patria každoročne k najnavštevovanejším akciám v centre, kde si môžete zároveň užiť skvelé jedlo a pitie, kultúrnu produkciu s modernými folklórnymi a vianočnými koncertami, alebo nakúpiť tradičné české výrobky.

Vianočné trhy v Brne. Foto: Ivo Dvorak, Pocket media s.r.o.

Centrum nie je príliž veľké, preto od jedného rozžiareného námestia k druhému prejdete za chvíľku a po ceste si môžete odpočinúť v niektorom z otvorených zimných záhrad reštaurácií a kaviarní.

Brno, česká Mekka kávy

Kaviarenská tradícia je v Brne dlhá. Už v roku 1702 bola vraj v Brne založená prvá kaviareň, najväčší nárast kaviarenského života však Brno zažilo na začiatku 20. storočia a v medzivojnovom období.

Cafe Momenta, Brno.

Z tohto obdobia pochádzajú dodnes známe mená ako Zemanova kavárna, Bellevue, Café Savoy, či kavárna ERA, ktoré boli jedinečné tak svojou atmosférou ako architektonickým spracovaním.

Bohužiaľ sa mnohé do dnešných dní nezachovali, ich odkaz však žije ďalej. Brnenské kaviarne prešli od tých čias veľkým vývojom a prvorepubliková káva „ jakbysmet“.

Dnes si tu už každý nájde to svoje: od pražiarní až po espresso bary alebo kávový festival. O Brne sa dokonca hovorí ako českej Mekke kávy.

Brněnský bedekr vám predstaví to najlepšie

Ako sa v tej ponuke reštaurácií a ďalších podnikov vyznať a nešliapnuť vedľa? To najlepšie z brnenskej gastronómie predstavuje v Českej republike ojedinelý projekt Gourmet Brno, ktorý vznikol z iniciatívy TIC BRNO (Turistické informační centrum Brno).

Tento sprievodca vás prevedie Brnom a jeho gastro scénou a pomôže vám vybrať si to najlepšie.

Výber a hodnotenie podnikov prebieha v dvoch kolách, nezávislá porota hodnotí celkom osem kategórií podnikov. Vyhlásenie tohtoročného, už šiesteho ročníku prebehne 21.10. 2021.

Následne sa môžete tešiť na novú publikáciu a nové tipy, kam vyraziť za dobrým jedlom a pitím, ktoré nájdete i online na www.gourmetbrno.cz.

TIC BRNO touto iniciatívou podporuje podniky, pre ktoré to v poslednom období bolo obzvlášť ťažké.

A zaujímavosť na koniec? Kto by nepoznal českého skladateľa Leoše Janáčka? Po novom s jeho menom je však spojená aj kuchárka. V Mářine kuchařce totiž nájdete recepty Janáčkovej „hospodyňky“ Marie Stejskalové, ktorá si ich poctivo zaznamenávala i s poznámkami o živote a diele významnej rodiny.

Rozhodne môže poslúžiť aj ako originálny suvenýr alebo darček z Brna. Pretože dobré jedlo zlepší náladu snáď každému.

Zaujala vás brnenská gastronomická ponuka? Vykročte zo svojej komfortnej zóny a obohaťte svoje chuťové bunky o nové skúsenosti. Ochutnať Brno – to je jeden zo zážitkov, bez ktorého z mesta nemôžete odísť.

Úvodná fotografia: Denisovy sad . Autor fotografie: Monika Hlaváčová, Pocket Media

 


Súťaž:

Milí čitatelia, v spolupráci s Magistrátom mesta Brno sme pripravili veľkú súťaž pre celú rodinu o atraktívne ceny.

V rozpätí 6 týždňov uverejníme v 3 kolách 3 články, s 3 súťažnými otázkami.

Žrebujeme vždy po každom kole 3 výhercov. Výhercovia postupujú do záverečného žrebovania o hlavnú cenu – pobyt v Brne pre 2 osoby, 2 noci,  3 dni s Brnopasom, bezplatnou MHD a vstupom do kultúrnych a iných zariadení.

Otázka číslo 2:  Ako sa volá projekt, ktorý porovnáva a oceňuje gastro podniky v Brne? A ktorý ročník sa tento rok koná?

Odpoveď nájdete v našom článku Brno – český raj jedla a pitia alebo na webovej stránke www.kudyznudy.cz alebo www.gotobrno.cz.

Odpovede zasielajte do 30. októbra 2021 na vivasenior@vivasenior.sk