Seniori, hýbte sa, zdravo jedzte a nezabúdajte na prevenciu

Zdravie na prvom mieste. To si želá každý senior, ktorý má za sebou produktívne roky a pred sebou novú etapu života. Ak v predošlých rokoch o svoje zdravie a životosprávu dbal, v seniorskom období z toho môže mať profit v podobe kvalitného života. ,,Dôležitá je však aj prevencia,“ prízvukuje Pavol Marcinko, šéf spoločnosti, pod ktorú patrí nová poliklinika Váš Lekár.

Všetko pod jednou strechou

Bratislavskú polikliniku v komplexe Eurovea na Pribinovej 40 otvorili pred niekoľkými týždňami. Ide o súkromné zariadenie, ktorého najväčším prínosom, podľa slov šéfa spoločnosti je, že klienti nájdu všetko pod jednou strechou. Vrátane lekárne. ,,Našim cieľom je zamerať sa i na zdravých ľudí a udržať ich zdravými čo najdlhšie. Tiež zabezpečiť dostatok času na konzultácie, skoršie termíny vyšetrení a celkovo sa zameriavať na well-being. Nielen na riešenie problémov. V poliklinike je sústredených 23 špecializovaných pracovísk. Záujemcovia môžu u nás uzavrieť celoročnú zmluvu za 1200 eur a stanú sa našimi klientmi, ale môžu lekársku pomoc vyhľadať aj individuálne, bez toho aby boli našimi členmi. Máme krátke čakacie lehoty, naši lekári sú k dispozícii ráno od siedmej do večera do ôsmej,“ poznamenáva Marcinko. Je propagátorom každoročnej preventívnej prehliadky tak ako je to vo vyspelých krajinách. Ambíciou novej polikliniky je posunúť štandard poskytovania zdravotnej starostlivosti na vyššiu úroveň

Žiaľ, Slováci chodia do ambulancií často až v pokročilých štádiách ochorení. Spomedzi krajín Európskej únie je Slovensko dlhodobo na najvyšších priečkach v úmrtnosti na srdcovo-cievne či onkologické ochorenia. Mnohým úmrtiam sa dá predísť prevenciou. Napreventívne prehliadky chodí okolo 34 percent Slovákov. Pritom priemerný Slovák navštívi ambulancie až 11-krát ročne. To je privysoký počet!
Poliklinika Váš Lekár klientom ponúka komplexnú zdravotnú starostlivosť od vstupnej základnej či rozšírenej preventívnej prehliadky až po riešenie konkrétnych problémov.

Kvalita života vo vyššom veku je v našej réžii

Boris Bajer, lekár a odborník na zdravý životný štýl

MUDr. Boris Bajer, PhD., lekár a odborník na zdravý životný štýl, je garantom projektu Váš Lekár. Aktívne šíri osvetu o zdravom životnom štýle, píše články, nahráva podcasty, a tak prostredníctvom nášho portálu seniorom odkazuje:

,,Veľa sa hýbte. Upevňujte si svaly. Treba si dávať pozor na pády, lebo s vyšším vekom stúpa riziko pádov. Seniorom zdôrazňujem, aby sa vyvarovali obezite, ale aj podvýžive. Nemali by zabúdať na pitný režim. Na praktickú pomôcku vždy upozorňujú urológovia – ak je moč tmavý, pijem málo, ak svetlý, pijem veľa. A nesmieme zabúdať, že pilierom zdravia je emočné zdravie!“

Štatistiky varujú

Podľa dát VšZP preventívnu prehliadku u všeobecného lekára v predošlých dvoch rokoch odignorovalo až 1,3 milióna dospelých, čo je viac ako polovica poistencov, ktorí na ňu mali nárok. Až 61 % ľudí si pritom podľa prieskumov zdravotných poisťovní uvedomuje význam prevencie v starostlivosti o zdravie, mnohí sa však vyhovárajú na to, že nemajú čas.

Doktor Bajer hovorí, žeľudia po osemdesiatke často nevedia prejsť na toaletu bez pomoci. ,,Pritom máme potenciál chodiť v takomto veku aj na vysokohorské túry s vnúčatami a pravnúčatami, len ten potenciál zrážame našou neskorou starostlivosťou o svoje zdravie.“

Zdravý životný štýl, ktorého súčasťou je aj prevencia, môže pritom podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pomôcť predísť až 90 % všetkých prípadov cukrovky, 80 % infarktov myokardu a 30 % všetkých nádorových ochorení. Civilizačné choroby ako cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, rakovina, chronické ochorenia dýchacieho ústrojenstva či duševné poruchy sú podľa WHO príčinou až 86 % úmrtí v európskom regióne.

Úvodné foto: Pavol Marcinko, šéf spoločnosti Váš Lekár
Zdroje Foto: pixabay.com a autor